View Full Version : 79:stä Vespalle vaihtoehto?
Perheessä on ollut keskustelua vuosikausia oikean aidon Vespan hankkimisesta. Kuitenkin tuollaisen mukavan pörriäisen haittapuolena on se, että minä kait sen sarviin pääsisin sadesäällä ja onhan se vähän turvaton härveli. Muutaman illan surffailun jälkeen päädyttiin sitten lähinnä rouvan käyttöön Vespan sijaan hankitaan jotakin yhtä järjetöntä, mutta turvallisempaa.
1979 Vette (http://www.restoredsportscars.com/km2/) oli soveliaan oloinen ratkaisu ja kuvia löytyy täältä. (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_history.htm) Tämä oli sellainen lokakuun alun hankinta.
Riipuen auton kunnosta, niin se voidaan säilyttää alkuperäisenä, ehkä jos riittävän huono niin suunta voi olla Greenwood wide body Daytona. Tekniikan kanssa voi pelata miten haluaa, eli säästää alkuperäisen tai vaikka suunnatta kohti tuota LT1:tä? Yhtälössä on vielä liikaa muuttujia ja katsotaan kun auto on Suomessa. Toisaalta jos auto ei käyttäjäänsä mielytä, niin Vette voi jatkaa matkaa toiseen kotiin?
http://www.restoredsportscars.com/km2/pictures/b5_history79.jpg
Kuvassa näyttää varsin mallikelpoiselta yksilöltä. Tuo sopii hyvin naisväelle, kun autossakin on rintsikat (kai toi keulan nahkasuojus sillä nimellä tunnetaan?) valmiina :D
Hieno veto, onnea uudelle hankinnalle! Itse olen myös mieltynyt vanhoihin Vespoihin, mutta toistaiseksi niitä on tullut laitettua vain junioreille. ;) Jossain vaiheessa täytyy saada myös täysikokoinen.
Nätti korimalli..onko kuva otettu jostain huolintafirman pihalta ?
Nätti korimalli..onko kuva otettu jostain huolintafirman pihalta ?
Jep, on otettu ko paikassa.
Perheessä on ollut keskustelua vuosikausia oikean aidon Vespan hankkimisesta. Kuitenkin tuollaisen mukavan pörriäisen haittapuolena on se, että minä kait sen sarviin pääsisin sadesäällä ja onhan se vähän turvaton härveli. Muutaman illan surffailun jälkeen päädyttiin sitten lähinnä rouvan käyttöön Vespan sijaan hankitaan jotakin yhtä järjetöntä, mutta turvallisempaa.
1979 Vette (http://www.restoredsportscars.com/km2/) oli soveliaan oloinen ratkaisu ja kuvia löytyy täältä. (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_history.htm) Tämä oli sellainen lokakuun alun hankinta.
Riipuen auton kunnosta, niin se voidaan säilyttää alkuperäisenä, ehkä jos riittävän huono niin suunta voi olla Greenwood wide body Daytona. Tekniikan kanssa voi pelata miten haluaa, eli säästää alkuperäisen tai vaikka suunnatta kohti tuota LT1:tä? Yhtälössä on vielä liikaa muuttujia ja katsotaan kun auto on Suomessa. Toisaalta jos auto ei käyttäjäänsä mielytä, niin Vette voi jatkaa matkaa toiseen kotiin?
http://www.restoredsportscars.com/km2/pictures/b5_history79.jpg
höh,tuohan niin komee ku 79 vaan voi olla,siisti pulkka jokapaiväseen käyttöön kesällä...nätti on,kyl tommosella passaa kurvailla Karinkin sillointällöin jos vaikka 67 alkaa tympiä(hehheh,tuskimpa)
Pappatunturi
26.10.2012, 20:46
Ei hemmetia kun upea!! Toihan se on edelleen mulle "paras" vuosimalli ,kun oli eka vette minkä omistin ja ylivoimaisesti parhaat fiiliksen sen sarvissa tuli koettua.
ps eikös se joku laulanut että vespa ois lälläripyörä..
Drumbrakes
26.10.2012, 21:16
hehhheeeee, kyllä sä joudut vielä sen Vespankin hankkimaan:p mutta in the meantime tuo -79 on erittäin mainio. Kuvan perusteella on ryhdissään
ex. Tabe
26.10.2012, 21:25
Perheessä on ollut keskustelua vuosikausia oikean aidon Vespan hankkimisesta. Tämä oli sellainen lokakuun alun hankinta.
Onneksi olkoon ! Vespa-kerholle päätös oli menetys, mutta
Corvette väki kiittää !
Jos arvaan oikein , kun C3 saapuu Ouluun niin eka homma on
auton "rintaliivien" riisuminen.
Tämä oli lokakuun hankinta , jännityksellä jo odotan marraskuun hankintaa !
t.ari
groovyjay
29.10.2012, 17:02
Ihana, mulle toi on aina SE kun autoista puhutaan niin toi on se speciaaleista speciaalein ja eihän noita muistaakseni tehtykään kuin 53807kpl eli on vielä super harvinainenkin ;)
Hieno on ihan tollaisenaankin, kova savotta on leipoa daytona tosta, mutta jos sille tielle lähdet niin tiedät että täällä hurrataan ja tsempataan mukana! Harmittaa edelleen se 8 tonnin Daytona, mikä oli ACP:lla saksassa kaupan. Oli jo myyty ku näin ilmoituksen, siitä olisi ollut hyvä lähteä leipomaan vaikka mitä.
http://www.digitalcorvettes.com/corvette-photos/data/597/DSCN0684.JPG
Harmittaa edelleen se 8 tonnin Daytona, mikä oli ACP:lla saksassa kaupan. Oli jo myyty ku näin ilmoituksen, siitä olisi ollut hyvä lähteä leipomaan vaikka mitä.
Daytona 8k Eur! No voi pahus, sehän on pelkän Greenwoodin GTO - korisarjan hinta.
Kun kerran ´67:lle tuli hankittua Corvette News lehdet (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=20901), pitihän ne tälle uudelle tulokkaalle myö hankkia. Tällä kertaa ei tullut aivan yhtä priimoja lehtiä, mutta aivan hyvät. Jutut ovat erilaisia sekä race, että rakentelu ovat kovasti esillä.
http://kuvapilvi.fi/finnshark/QEY.jpg
Koko vuosikerta.
http://kuvapilvi.fi/finnshark/QEy.jpg
Race juttua.
http://kuvapilvi.fi/finnshark/QEQ.jpg
Mid Yearit näyttivät tuolloin erilaisilta...
http://kuvapilvi.fi/finnshark/QEl.jpg
Helpoin tapa tehdä turvakaaret on piikata koko katto irti!
http://kuvapilvi.fi/finnshark/QEA.jpg
Solid Axle on aika alkuperäisen oloinen, mutta toi ´78 on aika no aikansa lapsi.
No nyt sitten Vespa korvike on haettu. Ainakin Turenki - Kangasala välin tuo toimi hyvin. Kone pelaa, vaihteetkin löytyvät, ilmastointi jauhaa kylmää iloisesti jne. Pitää laittaa kohta kuvia esille.
Hyvät kelit ja pelit. Ai että, siitä on mukava jatkaa kesään :driving:
No nyt on ´79 kotona. Noin 500km siirtymätaipaleella sai aika hyvän kuvan mitä tuli hankittua:
- maali vaikuttaa tehtaan alkuperäiseltä. Vielä kolmesta metristä varsin ok, mutta lähempää huomaa sen mitä Kalifornian aurinko tekee mustalle pinnalle.
- sisusta on kiva väriltää, mutta likainen ja osin aika kulunut/kuivunut. Ovipahvit ja kojelauta ovat priimat.
- kone vetää ja vääntää hyvin ja voimansiirto ei pidä ylimääräisiä ääniä. Hurstin shifteri on säädöiltään pielessä, mutta se ei ole paha rasti.
- kaikki hilut/kilut/hilavitkuttimet toimivat. Keskuslukko toimii, ilamastointi toimii, pikkumittarit toimivat ja myös isot mittarit, viiveellinen sisävalosysteemi toimii jne.
- jopa vararengaskotelo, vararengas ja systeemin lukko on paikallaan.
Muutama kuva pakollinen kuva lisäksi.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kotona_1.jpgJuuri tultu kotiin ja matkasta satoi lähes 400km. Ei muuten vuotanut vettä sisälle.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kotona_2.jpgPesu saa ihmeitä aikaan.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kotona_3.jpgPakoputket ovat järkyttävät ainakin asennuksen suhteen. Pitää häivyttää nuo Ferrari tyyliset keksinnöt.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kotona_4.jpg
Pitää huomenna laittaa kuvia sisältä ja konetilasta. Ensimäisenä kuitenkin koetan jollakin konstilla saada tuon takalasin kalvotummennuksen jämät pois.
Finnshark
05.05.2013, 23:18
Varsin sopivan näköinen ja oloinen pulkka Vespan sijaan... Tällähän uskaltaa lähteä töihin sadeaamunakin jos vesi pysyy kabiinin ulkopuolella!
Fangio13
06.05.2013, 05:48
Nätti vettehän se siinä,kyllä passaa kruisailla!:cool:
Näyttää todella hyvältä ostokselta:cool:
Nyt on kuvia ladattu näkyviin tänne. (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_2013.htm) Aivan mahtava löytö oli alkuperäinen takuulappu ja owner´s manual (http://www.restoredsportscars.com/km2/pictures/b11_2013_79.jpg). Nyt on sitten tiedossa myyjäliike ja alkuperäinen omistaja. Tämä mainittu kaveri taitaa olla vielä hengissä ja jotakin yhteystiejakin on olemassa. Katsotaan josko saisi lisätietoja.
Studioraadin pyynnöstä: vihdoinkin kuva myös konehuoneesta!
http://www.restoredsportscars.com/km2/pictures/b12_2013_79.jpg
Tuo osasto vaatii hiukan siistimistä, mutta alkuperäinen Dual Snorkel ilmanputsari on tulossa.
Eilen olin yhteydessä ensimmäiseen omistajaan ja hän painotti, että nuo erikoiset / ainutlaatuiset takaäänenvaimentajat ovat hänen asentamansa. Onneksi en ehtinyt heittämään mitään vitsiä susirumista putkista.
1969TurboFire
13.05.2013, 11:50
Sehän on putsausta vaille siisti.Oisit sanonut että juurikin se putkisto on "se" yksityiskohta joka nousee esille ensimmäisenä.Hieno auto on.
Terve
Mulla on samanmoiset tötteröt perässä, monza style ilmeisesti... En minäkään niitä upeina ole pitänyt.
-reima-
http://kuvapilvi.fi/finnshark/lhL.jpg
Corvette Central sivulla törmäsin moisiin... osa numero 323005
http://www.parts123.com/parts123/yb.dll?parta~dyndetail~0000050q~20600~~~~~~~0000050q#
Terve
Mulla on samanmoiset tötteröt perässä, monza style ilmeisesti... En minäkään niitä upeina ole pitänyt.
-reima-
http://kuvapilvi.fi/finnshark/lhL.jpg
Corvette Central sivulla törmäsin moisiin... osa numero 323005
http://www.parts123.com/parts123/yb.dll?parta~dyndetail~0000050q~20600~~~~~~~0000050q#
No nuo sinun autossa sentään osoittavat suoraan taakse. Minun autossa ne osoittavat aika voimakkaasti ylös ja sitten vielä auton keskikohtaa kohti.
Tässä on pari iltaa saanut harrastaa oikein kunnolla. Se tyypillinen ja inhottavin juttu tapahtui viime keskiviikkona. Eli kuivassa Kaliforniassa ei lämppäriä paljon käytetää ja meillä taas käytetään. Tämä taas johtaa yleensä vuotoon ennemmin tai myöhemmin. Ajattelin Kangasalta kotiin ajellessa, että sehän kiva kun lämppärikään ei vuoda. Alkoi se sitten vuotamaan ja nyt kenno on kaivettu pois. Homma on aivan sikamainen verrattuna ilmastoimattomaan C2:een. Onneksi projektiin löytyi mainiot ohjeet. (http://www.corvettefaq.com/c3/heatercoreremoval.pdf)
Huomenna pääsen onneksi niputtamaan uusilla osilla auton :D
1969TurboFire
13.05.2013, 23:41
kohtalotoveri, paitsi mulla ei ole ilmastointia niin taitaa olla aika paljon helpompi homma.
Pieni välitilinpäätös elämästä ´79:n kanssa ja ehkä pientä vertailua myös ´67:n kanssa. Eli nyt ne ainutlaatuiset putket mitkä olivat ensimmäisen omistajan asentamat on poistettu.
http://www.restoredsportscars.com/km2/pictures/b10_2013_79.jpgSiinä ne pahuksen putket ovat ja vielä kieroon asennettu.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_putket.jpgNyt paikallaan alkuperäistyyliset vaimentajat ja asennettuna vähän ylemmäs kuin tehtaalla. Katoavat aavistuksen lisää näkyvistä.
Pakoäänet eivät varsinaisesti vaimentuneet, mutta ärsyttävä kumina poistui. Autosta tuli mukavan hiljainen. Myös ne jääkiekkoihin verrattavat Cooper renkaat vaihtuivat tuoreisiin kumeihin. Ihan perus 255/60-15" renkaat. Kiva juttu oli, että epäilyt simpukan välykseen olivat turhat, sillä vanhat renkaat vetelivät vain niin älyttömästi.
Oikeasti tuohon ´79:iin on jonkin verran innostunut ja vähän kiintynyt. Se on niin helppo ja mukava ajaa. Ilmastointi pöhisee viileää, radiosta kuulee hyvin ja jakkarat ovat jopa jo aivan istuimiksi luettavat. Verrattuna siihen kun kaivaa ´67:n tallista, niin siinä on sitten räimettä. Sivuputket jylisevät, alusta on huomattavasti jäykempi ja ajoasento on sellainen hassun pysty. Täysin eri maailma tuossa vanhassa Vettessä, mutta niin ainutlaatuinen. Bonuksena alkuperäiset alumiinivanteet olivat oivassa kunnossa. Ei skraiduja ja hapettuma poistui kaikista neljästä vanteesta Autosolilla noin puolessa tunnissa.
Se missä ´67 voittaa ´79:n täysin on tuo avoautoilu. Kun kerran ´67 on oikea avoauto, niin on se eri helppoa laskea katto alas ja jatkaa matkaa avona. ´79 t-topit ovat vähän sellainen hohoijaa juttu. Nopeasti ne saa pois, mutta säilöminen pusseihin ja vyöttäminen tavaratilaan on kömpelöä ja vie käsittämättömän paljon aikaa verrattuna kunnon rättikattoon. Sitten kun kattopalat saa jemmaan, niin ajofiilis on melkein avoauton luokkaa.
Dodiin tänään koitti se päivä, että autovero on maksettu ja suomalaiset kilvet ovat paikallaan.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kilvet_1.JPG
Ensin tyrkyttivät niitä pöhköjä EU-kilpiä joista toinen on neliö. Ilmoitin, että ei mahdu ja katsastusmies oli samaa mieltä. Varsinainen humorisi oli tuo kaveri: ensin ehdotti RRJ-666 kilpeä. Konttorin täti oli sitä mieltä, että et kai nyt sentään paholaisen numeroa? Ilmoitin, että vaimo tällä ajelee ja jos vien 666 - kilvet, niin sanomista tulee. Sitten sain 667 loppuisen kilven. Natsaa hyvin yhteen tuon toisen auton kilven kanssa ;)
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kilvet_4.JPGSireeniaita kukki niin komeasti, että piti ottaa yksi räpsy sen edessä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kilvet_2.JPGViikonloppuna oli mielenkiintoinen keskustelu museotarkastajan kanssa. Oli perin ihastunut autoon ja pyysi miettimään tarkaan mitä teen sille. Suositteli kevyttä kunnostusta mahdollisimman hyvin patinaa varjellen. Kuulemma entisöityjä autoja on paljon, mutta ryhdikkäitä vähäisellä räpeltämisellä selvinneitä on erittäin vähän. Siispä suuntana jonkilainen survivor henkinen ylläpitokunnostus. Konehuoneesta on pesty ryönät pois siinäpä ne suurimmat ovat mitä sille voi tehdä. Toki puuttuva ilmanputsari ja imukanavat pitää hankkia yms. pientä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kilvet_3.JPGTässä näkee kuinka UAW local xyz on ylpeydellä tehnyt näitä autoja. Sumuraja on raaka, sellaiset pari tuumaa maalaamatonta pintaa kun BilluBobJimmyJoe ei ole viitsinyt kurotella maalatessaan.
groovyjay
11.06.2013, 20:16
Mä oon museotarkastajan kanssa samoilla linjoilla. Vaikka noita muistaakseni tehtiin 53807 kappaletta, alkaa ne ehjät, kokonaiset ja alkuperäiset käymään jo jonkin verran harvinaiseksi. Komea on auto edelleen. :cool:
Pappatunturi
11.06.2013, 21:15
Groovyä komppaan, mun mielestä kauneimmasta päästä ceekolkkejä, sano kromipuskurimiehet mitä vaan. Pakoputki kuvissa näkee kuinka pienellä vaivalla voi autosta saada sata kertaa tyylikkäämmän pienellä vaivalla. Jos nyt vielä jotain saisi toivoa niin 3 varttia etujousista ja tuuman pidemmät pultit taakse... ;)
Kesän kunniaksi jotakin saatu tehtyäkin ja hankittua, eli konehuonetta siivottu hiphoppimpelipom osista kohti alkuperäistä asua.
http://www.restoredsportscars.com/km2/pictures/b12_2013_79.jpgSiinä siis lähtötilanne.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kone1.jpgAlkuperäisenne ilmanputsari löytyi Amerikan takamailta ja kevyen hiekkapuhallussession jälkeen alta paljastui oikein kivassa kunnossa oleva putsari. Pitää hommata tarra tuohon kylkeen missä pyydetään käyttämään alkuperäisiä osia. Kyllä nuo alkuperäiset siniset venakopat osaavat olla kauniit.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kone2.jpgIlmanputsarin haitariletkut ja imuhässäkkä pitää myös löytää jostakin, niin sitten alkaa olla aika hyvässä kuosissa osien osalta konetila. Ehkä imusarja vaatii myös kevyen puhalluksen ja maalauksen?
Hyvältä näyttää konehuone! Alkuperäinen on kaunista :cool:.
Kiinostaisiko tuollainen:
http://kuvapilvi.fi/finnshark/l30.jpg
Voin tarvittaessa tarkistaa vieläkö tuo on tallessa...
Hyvältä näyttää konehuone! Alkuperäinen on kaunista :cool:.
Kiinostaisiko tuollainen:
http://kuvapilvi.fi/finnshark/l30.jpg
Voin tarvittaessa tarkistaa vieläkö tuo on tallessa...
Kiinnostaa, ilmoittele jos löytyy.
Kiinnostaa, ilmoittele jos löytyy.
Laitoin sulle yv:tä...
Pieni päivitys: vuotava ohjastehostajasysteemi on kammettu mäkeen ja korvattu tämmöisellä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/b_fs.jpgSe on Borgeson tehostettu Delphi 600 simpukka 12.7:1 välityksellä. Aika lähelle bolt on setti, mutta kyllä tämäkin jimin bolt on vaati vähän sitä ja tätä ollakseen täydellinen. Aiheesta myöhemmin lisää ja myös ajokokemuksia.
groovyjay
20.08.2013, 21:23
Odotellaan innolla tarkempaa raporttia... Splittiin meinasin laittaa tilapäisesti saman.
Pieni päivitys: vuotava ohjastehostajasysteemi on kammettu mäkeen ja korvattu tämmöisellä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/b_fs.jpgSe on Borgeson tehostettu Delphi 600 simpukka 12.7:1 välityksellä. Aika lähelle bolt on setti, mutta kyllä tämäkin jimin bolt on vaati vähän sitä ja tätä ollakseen täydellinen. Aiheesta myöhemmin lisää ja myös ajokokemuksia.
Kokemuksia odotellaan :thumleft: Jotain remppaa kaipaisi omankin auton tehostin kun vuotaa ja on väljä.
Hyvältä vaikuttaa, eli jonkilainen tuntuma on olemassa tiehen. Simpukka on sopivan nopea, mutta ei mahdoton ja mahtavaa kun ei ole klappia. Todennäköisesti tuollainen tulee myös ´67:aan.
groovyjay
21.08.2013, 18:23
Hyvältä vaikuttaa, eli jonkilainen tuntuma on olemassa tiehen. Simpukka on sopivan nopea, mutta ei mahdoton ja mahtavaa kun ei ole klappia. Todennäköisesti tuollainen tulee myös ´67:aan.
Mistä omasi tilasit? :pl:
Mistä omasi tilasit? :pl:
Suoraan Borgesonilta. Olivat oivia kauppamiehiä ja hinta kohdallaan. Paikalliset toimijat tuntuvat hinnoittelevan tämän tuotteen niin kuin se olisi valettu kullasta ;)
Minä voisin tulla käymään....
Joisin kahvit odotellessa, kun vaihdat mulle tuommoisen :D
Jorma Halonen
21.08.2013, 21:30
Tässä olisi varmaan kimppatilauksen paikka.C2:ssa ainakin pitää ohjausakselia pätkästä n.tuuman verran lyhyemmäksi (teleskoopilla varustetun voi kuitenkin painaa kasaan),mutta se ei ole ongelma.Jotain Jeepin simpukkaa on kehuttu,mutta sen uustuotanto on kai loppunut?
Tänään työkaveri pyöräytti pyöränkulmat kohdalleen ja hyvä tuli. Pitää huomenna käydä heittämässä pitempi lenkki nautiskella Porgesonin nopeudesta ja tuntumasta kunnolla. Hauska juttu oli, että pyöränsuuntauslaite alkoi kiukuttelemaan Vetten arvojen kanssa. Meillä oli tarpeelliset arvot, mutta joitakin ruutuja jäi tyhjäksi valikossa. Eihän se koneelle sopinut. Sitten kaveri katseli arvoja vähän aikaa ja totesi niiden ovan hyvin lähelle W123 mannelavetin arvoja. Sen jälkeen kone suostui yhteistyöhön ja saimme kulmat kohdalleen.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kulmat.jpg
Tänään myös maalaamo kokeili toiseen t-top palaan maalauksen onnistumista. Lähinnä heitä pelotti, että kuinka puhtaaksi auto pitää rapata? Ei kuulemma kiehunut vaikka kokeilivat jättää vähän vanhaa pohjamaaliakin alle. Ero on aika huima, kun vertaa Kalifornian auringon pilaamaa pintaa ja sitten vastamaalattua pintaa. Vanha pinta näyttää erityisen pahalta lähikuvissa, kun pöly on tarttunut värin pieniin halkeamiin.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/pinta.jpg
Ja nyt mennään!
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/purku_1.JPG
Maanantaina maalaamoon. Perä on jo purettu, toinen ovi on purettu ja huomenna keulasta "puskuri" irti sekä toinen ovi myös purkuun. Tästä tämä taas lähtee liikkeelle.
groovyjay
17.09.2013, 21:15
:rock: :rock: :rock: :rock:
1969TurboFire
17.09.2013, 22:33
Tää lähti sittekin lapasesta..:)
Fangio13
18.09.2013, 05:33
:cheers2:
Ja nyt mennään!
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/purku_1.JPG
Maanantaina maalaamoon. Perä on jo purettu, toinen ovi on purettu ja huomenna keulasta "puskuri" irti sekä toinen ovi myös purkuun. Tästä tämä taas lähtee liikkeelle.
Kyllä siitä varmasti hieno tulee kun noinkin tarkka hlö alkaa töihin. Jotku on vaan sellaisia, että kaikki pitää purkaa mitä käsiinsä saa...... mutta hyvä niin. Sulla on talli-vermeissäkin ravatti .... jämpti on jämpti.
Tuleeko tähän projektiin karvanopat... vai muistoko nuoruuden "korollasta" :cool::rolleyes:
Nono pojjaat, tässä punastuu. Aivan oikeasti tavoitteena on tiukasti pysyä tehtaan tasossa ja säilyttää mahdollisimman paljon alkuperäistä työnjälkeä vuodelta 1979 + patinaa. Ei liikaa hifistelyä, mutta vaikeaa tulee olemaan. Eilen pyörittelin pultteja kourassa ja mietin, että josko puhaltaisi ja sinkkaisi ja sammalla puhaltaisi sen takapuskurin sisärungon ja maalaisi ja ja ja...
Sulla on talli-vermeissäkin ravatti .... jämpti on jämpti.
Tuleeko tähän projektiin karvanopat... vai muistoko nuoruuden "korollasta" :cool::rolleyes:
Tuo paita ja solmio ovat 1990 - luvun alun Ford jälkimarkkinoidenhenkilöstön asuste. Ei enää raski heittää roskiin vaan roikkukoon siinä muistona menneistä. Nopat ovat vielä vanhempaa perua kuin paita ja solmio ja ei niitäkään voi hävittää ;)
Pappatunturi
18.09.2013, 13:38
.... Ei liikaa hifistelyä, mutta vaikeaa tulee olemaan. Eilen pyörittelin pultteja kourassa ja mietin, että josko puhaltaisi ja sinkkaisi ja sammalla puhaltaisi sen takapuskurin sisärungon ja maalaisi ja ja ja...
Tietenkin puhallat,sinkkaat ja maalaat. Ei sinne kaapin päälle muuten niitä pulloja pääse kertymään:D
No nii, jotenki mä arvasin tän... kohta mopo keulii :viking:
Hienoa
Vieläkö noista löytyy tankin päältä kasaus lappu, vai mikä se onkaan?
-reima-
Hienoa
Vieläkö noista löytyy tankin päältä kasaus lappu, vai mikä se onkaan?
-reima-
Kyllä tank sticker siellä on. Aika hapero ja tankki pitäisi irrottaa. Antaa olla sen siellä kun jo 34-vuotta säilynyt siellä.
Kyllä tank sticker siellä on. Aika hapero ja tankki pitäisi irrottaa. Antaa olla sen siellä kun jo 34-vuotta säilynyt siellä.
Suihkuttele lakka päälle (fiksatiivi) niin säilyy tuleville polville.
Ja sinne meni, siis maalaamoon.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/maal_1.JPGhttp://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/maal2.JPG
Kunhan tulee takaisin, niin sitten alkaa sisustan laittaminen.
Pysyykös väri samana vai tuleeko jotain muuta?
Pysyykös väri samana vai tuleeko jotain muuta?
Jep pysyy, musta päältä sisältä oyster.
Fangio13
20.09.2013, 06:44
:thumrigh:
...tunnistan kuvista itseni...
Vaikka olisi aivan ajetteva laite, ei pysy sormet kurissa ja asiat johtaa toisiin.
Tahti on tässä vaan parempi - :cool:
Fangio13
20.09.2013, 11:49
Sori KTM ot mutta luin ekan kuvan hinausauton tekstin ja siinä luki HINAUSOLUET...ilmeisesti perjantai tehnyt täällä tehtävänsä! :drunken:
...tunnistan kuvista itseni...
Vaikka olisi aivan ajetteva laite, ei pysy sormet kurissa ja asiat johtaa toisiin.
Tahti on tässä vaan parempi - :cool:
Tahti oli oikeastaan aika tappava. Tuli vähän kiire, kun maalarilla oli sopivasti aikaan ottaa auto nyt. Meinaan kolmessa illassa purkaminen on turhan tiukaa settiä.
Sori KTM ot mutta luin ekan kuvan hinausauton tekstin ja siinä luki HINAUSOLUET...ilmeisesti perjantai tehnyt täällä tehtävänsä! :drunken:
Niin muuten näyttäisi lukevan. No pitää ottaa kavereiden kanssa parit oluet hinauksen kunniaksi ;)
Tänään tuli terveisiä Limingan Automaalaamosta sähköpostiin :D
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/maali_1.jpg
Fangio13
30.09.2013, 18:04
Hyvällä mallilla!
Tuohan ehtii hyvin seuraavalle ajokaudelle :D
Tuohan ehtii hyvin seuraavalle ajokaudelle :D
Jos sisustan tavarat tulevat aikataulussa, niin jouluksi alkaa olla valmis. Sitten voi hifistellä ja viilailla lopputalven yksityiskohtia.
Kävin maalaamossa katsomassa missä mennään. Vette oli kertaalleen maalattu ja värin syvyys oli aivan uskomaton. Kuitenkaan vielä autoa ei saa pois vaan maalarit haluavat tehdän pari kohtaa uudestaan.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/maal_3_1.jpg
Alustavasti näyttää vähän turhan hyvältä, kun tavoite oli suunnilleen tehtaan pintaa vastaava tulos.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/maal_4_1.jpg
Puskuriin oli tullut "syylä" ja se pitää toki poistaa. Harmillista sinällään.
Kuitenkin nyt ollaan siinä pisteessä, että kun auto on kotona ja uusi sisusta on paikallaan niin onko tämä sitten se kesäinen käyttökikotin millä rouva voi huolettomasti kurvailla?
1969TurboFire
16.10.2013, 23:46
vakuutukset kuntoon niin eiköhän
Fangio13
17.10.2013, 06:37
Vihreätä valoa täältäkin,ehdottomasti!!!:D
Pappatunturi
17.10.2013, 09:43
Antaa tolle KTMlle mitää vaan niin heti kaikki paranee täysillä. Ihme duracell mies!!!:salut:
Joo kyllä hyvälle näyttää. Sit vaan kovasti ajoa.:cool:
Tänään saapui yksi odotettu kuorma
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/sisusta1_fs.jpgNeljä pakettia tavaraa sullottavana pikkufarkun perään.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/sisusta2_fs.jpgSiellä oli Oyster väriset sisustan vermeet, eli matot, jakkarat, ohjauspyörä, konsolihilppeet ja muuta pientä. Nyt kun auto saadaa takaisin maalaamosta niin hyvä on mahdollista tulla.
groovyjay
30.10.2013, 20:16
:cool: Tulee hyvä.
Odotellaan innolla tarkempaa raporttia... Splittiin meinasin laittaa tilapäisesti saman.
No nyt sitten Borgesonista vähän laajemmin: Ajatuksena oli dokumentoida asiat omaksi huviksi ja muiden Sharkkilaisten hyödyksi asiallisesti. Mainitsin ohimennen puhelinkeskustelussa asiasta Kasin toimukseen Petelle joka näki asian eri tavalla. Pyyntö oli, että ota kunnolla kuvia ja tee siitä how to / tuote-esittely tyylinen juttu Kasiin. Tästä syystä raportointi on sitten täällä ollut hiukan niukkaa, mutta nyt koko kuvakollaasi ja ajatuksen ovat luettavissa V8 9/13 sivut 50 -53.
1969TurboFire
13.11.2013, 18:10
yes:rock:
mitä se ohajuspäivitys kokonaisuudessaan kustansi?
groovyjay
13.11.2013, 19:09
Odotellaan innolla! :cool:
VetteMan
13.11.2013, 19:44
Asiallinen juttu oli kasissa!
Kiitos KTM, hyvä juttu oli.
Pappatunturi
15.11.2013, 21:23
KTM on oulun kovin vespakorvettemies:cool:
KTM on oulun kovin vespakorvettemies:cool:
:rock:
groovyjay
16.11.2013, 12:16
Oli mukava pakurinkääpäteet huitaista aamulla naamaan asia artikkelin kera. :rock:
Tänään oli sitten Black Friday ja kas kummaa musta auto palasi maalaamosta.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_1.jpgHinausautokuski koukkasi minut kyytiin ja sitten matka jatkui.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_2.jpgKotona lavalta suoraan talliin.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_3.jpgSiellä lepää vaikka vähän pölyisenä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_4.jpgPölyt pesty pois ja kiilto alkaa näyttää hyvältä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_5.jpgOikeastaan pahuksen hyvä kiilto ja ei loimota kyljet. Se siitä NCRS survivor ajattelusta. Pilasivat hyvän jutun tekemällä priimaa jälkeä eikä sitä sutta ja sekundaa mitä tehdas toimitti.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_6.jpgArghhhhh, mikä kiilto :salut:
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valm_maal_7.jpgPeite päälle ja annetaan vähän tilanteen viiletä. Sitten rauhallisesti kasaamaan nautiskellen ja uusi sisusta paikalleen.
Fangio13
30.11.2013, 06:32
Aijai kun kiiltää upeasti!!!:cool:
:cool:
Kyllä kiiltää hienosti. Tuosta eteenpäin onkin mukavin vaihe kun saa ruuvailla uutta osaa paikalleen.
groovyjay
30.11.2013, 08:38
:cool: :cool: :cool: Fakjeah!
Kävin äsken katsomassa vielä kerran ja syvyyttä sävyssä on kuin "Kivitie & pojat" soittimen värissä.
Tänään sitten nostettiin isän kanssa tuo turvapuskurin runko hollille. Aikamoinen rumilus mitä ei yksin oikein saa kiinnitettyä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/pera_kasaan.jpg
Sanotaan se vielä kerran: hyvin kiiltää kyllä tuo uusi maalipinta :cool:
Nyt alkaa olla perä nipussa ja uudet valot paikallaan. Kummasta kohentui ilme kun lemppasin roskiin ne vanhat matat ja halkeilleet takavalot ja nämä uudet tilallle.
Ehdottomasti tuo kumipuskuri on paholaisen keksintö saada paikalleen. Tuossa ajassa olisi asentanut viidet kromipuskurit mitä tuo lertsikan kanssa on aikaa palanut painiessa.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/pera.jpg
Ehdottomasti tuo kumipuskuri on paholaisen keksintö saada paikalleen. Tuossa ajassa olisi asentanut viidet kromipuskurit mitä tuo lertsikan kanssa on aikaa palanut painiessa.
Jep! Oman projektin kumipuskureiden ehostusurakan jälkeen suosittelen kyllä ostamaan suoraan lasikuituiset. Oli ihan kiitettävän kokoinen urakka vanhojen maalien poisto, sovitustyöt runkoon ja pohjatöiden tekeminen. Asennusvaiheesta puhumattakaan. No ihan yksin tuli jumpattua puskurit paikoilleen. Oli vähän haastetta muutamien ruuvien kans :)
mattimoi
01.02.2014, 09:56
ei noi lasikuituisetkaan heittämällä sovi...
varsinkin etupään kanssa sai tehdä ihan tosissaan töitä, kun näytti et keulapala on tarkoitettu ihan muuhun malliin :D
Ihan hyvä täsmennys. Ei ollut tarkoituskaan väittää, että ne lasikuituisetkaan olisivat suoraan bolt on kamaa ;) Mutta lasikuitupuskureissa pystyy myös sen puskurin puolta muokkaamaan. Muovipuskureiden sovituksessa joutuu elämään sen muodon kanssa joihin puskurit ovat sattuneetkaan muotoutumaan. Muodon fiksauksia pystyy ainoastaan tekemään korin puolelle. Toisekseen sillä työmäärällä minkä käytin maalinpoistoon ja muihin pohjatöihin soodapuhalluksen jälkeenkin, olisi varmasti sovittanut jo ne lasikuitupuskurit paikalleen moneen kertaan :)
groovyjay
05.02.2014, 21:44
Noin hienon värjäyksen jälkeen ne menettelee-kuntoiset valolinssit korostuu aivan liikaa ja niistä tulee swappi kamaa :)
Tulee taas tundralta totisen taattua tymäkkää tavaraa! :cool:
Jälleen on päästy eteenpäin. Keula alkaa olla valmis, enää se pikkuspoileri pitää huomenna kiinnittää. Kyseinen ilmanohjain näkyy kuvassa lattialla ajelehtimassa.http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/vetvalo.jpg
Sisusta alkaa olla kaavittu ulos ja vanhat matot kannettu roskiin. Jakkaroiden rungot odottavat soodapuhallusta ja sen jälkeen väri pintaan. Sitten pääseekin kasaamaan penkit. Alpinen Tokyo by night radio menee uusiokäyttöön kaverin W201 koppaiseen Mersuun ja tilalle tulee alkuperäinen radio. Todellakin perin alkuperäinen, eli Israelista löytyi ja purettu ´79 Vettestä. Toki Telemessä huolettu, että toimii taas hyvin. Kuulemma kasettisoitinkin toimii mainioisti.http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/radiot.jpg
1969TurboFire
19.02.2014, 22:09
Soo soo, sanois Bubba. Nyt siitä tulee liian hyvä:afro:
Viime vuoden kuvat on nyt kerätty esille perinteisesti tänne. (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_2013.htm) Olkaa hyvä ja nauttikaa tai sitten ei ;)
Jälleen vähän edistystä:
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/sisa.jpgVanhat matot on nyt poistettu ja on muuten aika yksinkertainen paketti tuo takatilan matto verrattu Mid Yearin palapeliin. Vähän imurointia ja muuta siistimistä ja sitten uutta mattoa sisään. Jakkaroiden rungot menee lopultakin huomenna soodapuhallettavaksi.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/roori.jpgIlmanotoputkien sovittelua paikalleen. Melkoinen häkkyrä, mutta kiva saada paikalleen ja kone imemään ilmaa jäähdyttäjän etupuolelta kuten tehdas on asian suunnitellut. Toki ei ränniä voi noin ryönäisenä jättää paikalleen vaan pientä siivoista pitää tehdä.
systeemi
03.03.2014, 20:21
On se edelleen ilo seurata näitä projekteja!! Hienoa edistystä!
Mukava katsella siistejä olosuhteita ja hienoa työn jälkeä :)
Tälle viikonlopulle oli varattu aikaa jakkaroiden kasaamiseen, mutta en saanut vielä runkoja takaisin maalaamosta. Homma menee siis ensiviikolle, mutta alkajaisiksi teaser kuvat ennen ja vaiheessa olevista penkeistä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/jakkara_1.jpgSiitä lähdetään liikkeelle. Aurinko on paahtanut jakkarat melko valmiiksi, maali on kolhiintunut rungoista ja selkänojan takaosassa olevat matonkappaleet ovat aivan riekaleina.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/jakkara_2.jpgSoodalla vanhat maalit pois ja tästä matka jatkui maalaamoon.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/verh_kiinni.jpgYes, nyt rungot tulivat takaisin maalaamosta. Verhousten kiinnittäminen on helppo homma, mutta kun ei noita saa siltikään kiinni niihin muutamaan hulluun rungon jouseen. Pitää lähtä käymään halpakaupassa ostamssa ison ja halvin ruuvimeisseli mistä tehdään erikoistyökalu. Ruuvariin pitää ajaa päähän hahlo ja sillä ohjata tuo rautatanko jouseen.
Late C3 ja C4 jakkaroiden verhoukset ovat kiinni rungossa yhtenä pakettina runkoon kiinnitettyjen jousien avustuksella. Verhouksen tukiraudan saaminen jousen taakse on melko inhottava homma. Ei siinä saa yleensä aikaan muuta kuin hikeä kun punnertaa jakkaroita kasaan. Kävin tänään hakemassa Bauhausista isoimman ja halvimman ruuvimeisselin. Siitä Dremelillä rälläköimällä värkkäsin kuvan mukaisen erikoistyökalun. Tuolla saa jakkaran pehmusteet paikalleen noin 5 - 10 min aherruksella. Saa ja kannattaa kopioda jos värkkää kyseisten jakkaroiden kanssa.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/erikoistyokalu.jpg
Jakkarat ovat nyt valmiit, eli ihan mielenkiintoinen sessio.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/asennus_1.jpgTässä näkyy miten väätörauta asettuu kiinnikkeeseen.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/asennus_2.jpgSitten vain vääntö, paino ja yritetään osua jouseen. Aika härskisti saa rutata verhousta, mutta kyllä se sinne menee.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/valmiit_jakkarat.jpgValmiit jakkarat. Selkänojissa on vielä ruttua, mutta vähän vielä kun näyttää niille nyrkkiä niin kyllä se siitä. Ihan nätit noista tuli.
1969TurboFire
22.03.2014, 21:23
Onko minkölaiset istua tuollaiset verrattuna krominaaman penkkeihin?
Corvette63
22.03.2014, 21:58
Säilytätkö ajan patinan penkin kiskoissa ja etäisyydensäädön nupissa? ;) Looking good!
Onko minkölaiset istua tuollaiset verrattuna krominaaman penkkeihin?
Paremmat, mutta ei tee silti vanhalla raadolla ajamisesta nautintoa. :thumleft:
Säilytätkö ajan patinan penkin kiskoissa ja etäisyydensäädön nupissa? ;) Looking good!
Paremmat, mutta ei tee silti vanhalla raadolla ajamisesta nautintoa. :thumleft:
Nuppi pitää vielä käsitellä Tolulla tai muulla puhdistuaineelle. Sehän on selkeästi likainen. Kiskoihin jätän sen pulttien ympärillä olevan kivettyneen toffeen. Ajatuksena on säilyttää mahdollisimman paljon alkuperäistä mitä tehdas roiskinut.
Jakkarat ovat 1970 - luvun amerillalaista huippumukavuutta. Parasta mitä GM pystyi tarjoamaan. Eivät ne jää 1970 - luvun lopun Volvon penkeistä kuin valovuoden mukavuudessa. Vetten penekissä on säätö eteen ja taakse. Ei muuta säätöjä. Volvolla oli tuolloin tuo sama eteen ja taakse säätö, selkänojan kaltevuuden säätö, ristiseläntuen säätö ja penkinlämmittimet.
Jos ajatuksena on laittaa jotkut modernimmat jakkarat C3:een, niin mieluummin C4:n jakkarat. Ne alkavat olla jo oikeasti mukavat ja niissä on sentään jopa selkänojan kaltevuuden säätö.
komeat ovat ja eihän se ole kuin tottumuskysymys:D
groovyjay
23.03.2014, 10:52
Hienoa tulee taas! Noi late C3 jakkarat vertailussa earlyihin hakkaa ne vanhemmat kyllä joka osa-alueella.
Onko minkölaiset istua tuollaiset verrattuna krominaaman penkkeihin?
Car and Driver-lehden toimittaja oli tannut jo päästä maistamaan Volvon penkkejä, kun kirjoitti v. -78 näin
"The way these seats feel, it apparently never dawned on anyone to actually sit in them, let alone wear them on a long trip. What you ride on feels like three fat rolls of foam rubber: one at the midpoint of your thighs, one at the top of your shoulders, and one at the small of your back. It's hardly what you would call orthopedically distributed support. Matching fat-roll side-bolsters squeeze your hips like a Playtex. They're great for sideways location in turns, but they appear to be sized for the Diet Pepsi generation, and broad-of-beam end up teetering on the seat rather than sitting properly in it."
Koko juttu http://www.caranddriver.com/reviews/1979-chevrolet-corvette-road-test-review
Kuukausi mennyt ihan käsistä ja ei ole ollut aikaa päivittää tätä aihetta. Nyt sitten kuvakimara siitä, mitä on pihatöiden ja muiden askareiden keskellä tehtyä ´79:lle.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_1.jpgKeskikonsoli oli nähnyt monta asentajaa ja tietysti sahattu vielä din-kokoiselle cd-toosalle.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_2.jpgKun keskikonsoli oli purettu, niin rikkinäinen kello joutui korjaukseen. Muutossarjassa ohjeet olivat hyvin ohjeelliset ja tuurilla laivat seilaa tyyliset.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_3.jpgKello jälleen yhtenä kappaleena ja yllättäen se vielä toimii!
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_4.jpgUusi ja vanha konsoli :D
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_5.jpgRadion sähköjen korjaus, eli Alpinen soittimelle oli piuhat katkottu ja alkuperäiset liittimet poistettu. FinnVettestä löytyi purkuautosta radion liittimet jotka ovat nyt paikallaan.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_6.jpgEnsimmäinen testi ja nännimankka soi iloisesti.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_7.jpgKonsolit asennettuna, kyynärtuki puunattuna astianpesuaineella vuosien ryönästä ja matot koesovituksessa. Nyt alkaa näyttämään jo asialliselta.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_8.jpgUusi oyster värinen ratti. On muuten tosi hieno, mutta kuinka tuohon uskaltaa koskea?
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_9.jpgMerkit kylkiin.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/huhti_10.jpgTakaikkunanlista on ensin soodapuhallettu ja sen jälkeen maalattu. Merkit ja listat tekevät hirvittävän paljon auton ilmeeseen, eli näyttää heti valmiilta autolta kun hilut ovat paikallaan.
1969TurboFire
27.04.2014, 21:53
Jo on komia.Uskaltaako tuonne edes istua.
Fangio13
28.04.2014, 12:01
On upea, hienoa jälkeä taas kerran! :cool:
No niin, olisi sitten välitilinpäätöksen aika:
Viime viikko tuli painittua viimeistelyn kanssa aivan tosissaan ja asiaa ei yhtään helpottanut vaalea sisusta. Piti olla erityisen varovainen ettei mitään jälkiä jää ja aina puhtaat vaatteet sekä kädet helpottivat asiaa. Auto oli riittävän valmis perjantaina ja lauantaina sitten kippasimme auton Oulun näyttelyyn. Kuvat olen linkittänyt eri kuvaajien webbisivuilta ja kreditit kuuluvat Miksulle sekä P Ruokamolle. Toivottavasti en suuresti loukkaa tässä immateriaalioikeuksia.
Kuva 1 (http://miksu.1g.fi/kuvat/Car+Show/ACS+Oulu+10-11.5.2014/ACS+Oulu+104.jpg)
Kuva 2 (http://x10sion.kuvat.fi/kuvat/2014/American+Car+Show,+Oulu/IMG_6962.jpg)
Kuva 3 (http://x10sion.kuvat.fi/kuvat/2014/American+Car+Show,+Oulu/IMG_6963.jpg)
Pientä hifistelyä vielä on ohjelmassa ja huomenna pitää vielä vaihtaa vanha aavistuksen tiputtava jäähdyttäjä uuteen. Sitten ensiviikolla olisi vuorossa MR-tarkastus. Saa nyt nähdä mitä tykkäävät tästä autosta? Kaikkea ei ole tehty uudestaa, vaan olen tosiaan säästellyt mahdollisimman paljon koskematonta alkuperäistä.
Näyttelystä kotiin ajellessa kuitenkin auto tuntui mahdottoman hyvälle. Kulkee kevyesti, on hauska ja tuntuma on kerrassaan mainio. Ainakin minä tykkään tästä ja verrattuna vanhukseen tämä on paljon nöyrempi auto.
Piti olla erityisen varovainen ettei mitään jälkiä jää ja aina puhtaat vaatteet sekä kädet helpottivat asiaa.
Se on hieno!
Nuo penkit ja ratti kannattaa nyt heti uutena suojata jollakin aineella.
Esim. http://www.leathermaster.fi tai http://www.softcare.fi
Mahdollinen lika myös irtoaa paremmin kun on suojattu.
Hei eiks Oulusta saa lyhyitä kilpiä ? Noi on karseet...
Corvette63
15.05.2014, 22:48
Hei eiks Oulusta saa lyhyitä kilpiä ? Noi on karseet...
Noihan on fyysisesti lyhyimmät kilvet mitä Suomi tarjoaa.
On kyllä siisti auto! 8)
Hei eiks Oulusta saa lyhyitä kilpiä ? Noi on karseet...
Nykyään on tarjolla EU-kilpiä kaikissa kauheissa muodoissa, sitten perinteistä pitkää ja tämä uusi varsin kätevä pätkä joka menee ilman taivutteluja ja leikkomisia paikalleen. Toki jos olisi halunnut esimerkiksi jatkumon XIX-67:lle malliin XIX-79, niin sitten lompuukkia levälleen ja vajaalla tontsulla sellaisen olisi saanut.
Ei ne karseat ole vaan kätevät. Museoautoon toki saa mustapohjaiset museokilvet vanhalla lyhyellä pohjalla, mutta eihän siinä ole mitään järkeä. Se näyttää aika pöhköltä kun 1979:ssä autossa on kilvet mallia ennen 1972. Täydelinen tyylimoka :roll:
Vedetään vähän yhteen mitä on tehty viimeisen viikon aikana:
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/kemi.jpgKäväisin Kemissä 17.5. näyttelyssä tapaamassa tuttuja ja nauttimassa järjestäjien mainiosta pizzapuffetista. Ei jäänyt nälkä tällä reissulla. Kiitos.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/mr_tarkastus.jpgTänään kävin näyttämässä autoa museotarkastajille ja kelpasi oikein hyvin. Ihan kiva kun ymmärrettiin, että halusin säästää auton mahdollisimman pitkälle tehtaan jäljiltä sisältäen ajan tuoman patinan.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/museo.jpgSiinä on sitten virallinen kuva, eli tämä kuva tulee museoajoneuvotodistukseen.
Fangio13
21.05.2014, 22:28
No perskeles,hieno homma!!! :cool:
1969TurboFire
21.05.2014, 23:49
:king:
what next?
:king:
what next?
Sitten ajellaan ja ihmetellään. Onhan sitä tullut jo hankittua yksi konepelti ja sarja vanteita... jos vaikka jotakin uutta joskus keksii rakentaa johonkin toiseen häkkyrään.
Viimeinen säätö mikä oli suunnitelmissa, eli tunnelmaa keventämään raita konepeltiin. Ajatuksena oli kopioida Indy PC:n konepeltiraita, mutta ei niin räikeänä versiona.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/raita_1.jpgVärimaailmaa lähdettiin hakemaan näistä keulan merkeistä.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/raita_2.jpgTavoite oli, että ei saa hypätä heti silmille. Ei hyppää ainakaan tässä kuvassa.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/raita_4.jpgKyllä se siinä konepeitolla kuitenkin on.
http://www.restoredsportscars.com/km/temp/79/raita_5.jpgJa lähempää raita on aika voimakkaan sininen.
Kohta alkaa mopo keulimaan...
Eilen illalla / yöllä sain päivitettyä kuvat tuonne RSC-sivuille. Homma on vähän venähtänyt, kuten yleensä. Pakon edessä tulee sitten heilutua ja tällä kertaa motivaattorina toimi kaskovakuutusanumukseen tarvittavat kuvat. Laitoin pari kuvaa mukaan ja sitten anomukseen linkin mistä voi käydä katsomassa autoa laajemmin. Nyt siis samat kuvat vuoden 2014 kohdassa nähtävissä täällä.
2012 (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_history.htm)
2013 (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_2013.htm)
2014 (http://www.restoredsportscars.com/km2/gallery/79vette_2014.htm)
Tämä tarina jatkuu sitten Ivalossa. Sieltä kävi herramies noutamassa ´79:n. Onnea ja menestystä, tuntui auto päätyvän tarkalle pitäjälle joka osaa arvostaa oikealla tavalla ´79:ä.
Kiinalainen kysymys: mitä sitä seuraavaksi? Tyytyisikö ajelemaan ´67:lla vai pitäisikö hommata jotakin askarreltavaa?
heskelin
12.08.2014, 08:23
Ivalo ilmoittautuu!
Edellisiin harrastetötteröihin kuuluvat rakkaimpina Moskvitsh Elite sekä pari vanhaa Porschea. Mosse oli samaa vuosimallia kuin tämä Corvette ja lisäksi osien istuvuus oli samaa tasoa. Isot maat ja isot toleranssit ;)
Nyt pitää alkaa etsimään tuumaisia työkaluja, ei ole ennen tarvittu moisia.
Pappatunturi
12.08.2014, 09:11
Ivalo ilmoittautuu!
Edellisiin harrastetötteröihin kuuluvat rakkaimpina Moskvitsh Elite sekä pari vanhaa Porschea. Mosse oli samaa vuosimallia kuin tämä Corvette ja lisäksi osien istuvuus oli samaa tasoa. Isot maat ja isot toleranssit ;)
Nyt pitää alkaa etsimään tuumaisia työkaluja, ei ole ennen tarvittu moisia.
Superia!! Onnittelut herrasmiehille onnistuneista kaupoista. Jankutetaan nyt vielä viimeisen kerran ennen seuraavaa kertaa että 79sit on kyllä erittäin:cool:
Mitkäs renkaat tähän tuli? Mikä koko?
vBulletin v3.5.0 Release Candidate 3, Copyright ©2000-2026, Jelsoft Enterprises Ltd.