View Full Version : Foorumilaisilla tietoa Nettiautossa myytävästä COrvetesta?
PatePutti
31.03.2023, 18:32
Sattuuko kenelläkään olemassa tietoa Nettiautossa Rinta-Joupin Rauman liikkeessä olevasta autosta ja sen historiasta Suomessa? Kyseessä rapakon takaa uitettu tulva-auto joka korjattu Suomessa.
https://www.nettiauto.com/chevrolet/corvette/13485119
Kiinnostaa kaikki tieto jos sitä jollain on? Onko auto millaisessa tikissä? Kuitenkin saanut normaalia enemmän kosteutta sisäänsä ja sähköt voivat olla hankalahkoja paikantaa vian suhteen.
Kiitos jo etukäteen tiedosta, mikäli sellaista löytyy...
Laita YV tä jos auto alkaa kiinnostaa niin voin tehdä tarjousta sulle.
Voin selvittää ed omistajalta historiaa josko saisin selville jotain, ellei täältä joku tiedä enemmän.
C6 Corvette ei ole niin uber harvinainen ajoneuvo Suomessa, että mielestäni tulva-autoon ei kannata sekaantua.
C4vettester
07.04.2024, 14:34
C6 Corvette ei ole niin uber harvinainen ajoneuvo Suomessa, että mielestäni tulva-autoon ei kannata sekaantua.
Olisiko sulla antaa enemmän perusteluja mielipiteellesi?
Vai jakautuuko tässäkin vette-koulukunnat vähintään kahtia: toiset pitävät "flood salvage" yms. vahinkohistorian omaavia vettejä ehdottomina show-stoppereina ostohaluille ja toisille sellaisten myyminen tai ostaminen ei tunnu sen enempää aiheuttavan minkäänasteisia omantunnon tuskia.
Itse en ostaisi mitään tulva-autoa koskaan, en Corvettea tai käyttistäkään. Vesikylpy on niin petollinen elementti, mikä voi oireilla omituisissa paikoissa vasta vuosienkin päästä 😱
C4vettester
09.04.2024, 16:45
C6 Corvette ei ole niin uber harvinainen ajoneuvo Suomessa, että mielestäni tulva-autoon ei kannata sekaantua.
Itse en ostaisi mitään tulva-autoa koskaan, en Corvettea tai käyttistäkään. Vesikylpy on niin petollinen elementti, mikä voi oireilla omituisissa paikoissa vasta vuosienkin päästä
Jenkkien C6-harrastajilla on luonnollisesti ollut keskustelua myös C6 tulva-autojen aiheesta:
corvetteforum.com: Thoughts on this c6 that has flood damage (https://www.corvetteforum.com/forums/c6-corvette-general-discussion/3281395-thoughts-on-this-c6-that-has-flood-damage.html)
Sanoisin, että jonkinasteisena konsensus mielipiteenä jenkkiläiset vette-harrastajat suosittavat "flood salvage" vettejen ostamisen jättämistä väliin tai vähintään todella tuntuvaa hinnanalennusta. Riskit ovat yksinkertaisesti liian suuret tulvavahingon läpikäyneen kulkineen näennäisesti alhaiseen myyntihintaan nähden.
No ainakin tuo on vuosimallia 2005... Ensimmäinen "tuotantokausi" ja muistelen netistä lukeneeni, että siinä on jotain uniikkeja osia, joita ei käytetty kuin tuossa vuosimallissa (siis muitakin kuin tuo ratti) ja joiden saatavuus alkaa olla näillä main vähintäänkin hankalaa. Perämurikka nyt ainakin on mainittu heikoksi kohdaksi, mutta omakohtaista kokemusta ei ole.
Linkin auto löytyy nykyään täältä. Vin-numeron perusteella my2007 joka on valmistunut 8.11.2006.
Tulvavaurioista sen verran että vesi on käynyt oven alareunan tasolla, muistaakseni edellinen omistaja sanoi että gm-moduuli on vaihdettu sähköosista, lattiamatto ja penkit. Kaikki toimii ihan normaalisti ja ei minulla ainakaan ole mitään valittamista auton tai historian suhteen.
Linkin auto löytyy nykyään täältä. Vin-numeron perusteella my2007 joka on valmistunut 8.11.2006.
Ei muuten ollutkaan vuosimallin 2005 rattia tuossa... mitähän mää tuolla aiemmin sekoilin? Ääh, on varmaan ollu joku muukin nettiauton linkki auki samaan aikaan ja menny autot sekaisin. Sori.
C4vettester
11.04.2024, 17:17
Ei muuten ollutkaan vuosimallin 2005 rattia tuossa... mitähän mää tuolla aiemmin sekoilin? Ääh, on varmaan ollu joku muukin nettiauton linkki auki samaan aikaan ja menny autot sekaisin. Sori.
Saat anteeksi.
vBulletin v3.5.0 Release Candidate 3, Copyright ©2000-2026, Jelsoft Enterprises Ltd.