PDA

View Full Version : Moottorin rakennus kilpailu!!!!!


MS
30.01.2007, 19:14
Laitan tän tänne kerhokeskustelun puolelle, koska asiassa on järjestävä taho lähestynyt kerhoa.
Tässä vaiheessa siis kysellään kuinka moni olisi ihan oikeesti kiinnostunut moisesta.
Tässä vähän ensikäden tietoa. Laitelkaa tänne viestiä ja spekulaatioita, niin tiedetään olisiko meidän porukalla kiinnostusta.

Hei,

Suomessa on suunnitteilla avoin moottorinrakennuskilpailu niin, että mahdollisimman laajan autoharrastajoukon olisi siihen mahdollisuus osallistua. Tärkeä osa kilpailua ovat itse kilpailijat ja siis harrastajien halukkuus osallistua kilpailuun. Olet niiden joukossa, joilta kysytään mahdollista kiinnostusta osallistua kilpailuun tai kenties tiedät henkilöitä, jotka olisivat kiinnostuneita. Vastausten perusteella arvioimme, löytyykö riittävästi innostusta jotta kilpailu kannattaa järjestää
Kustannuksia rajoittamalla osallistumiskynnystä madalletaan, ja sitä kautta uskotaan löytyvän riittävästi henkilöitä ja henkilöryhmiä osallistumaan kilpailuun. Tavoitteena on rohkaista autoharrastajia moottorinrakennuksen pariin; opettelemaan ja ymmärtämään moottoreita, rohkaista suunnittelemaan ja rakentamaan suorituskykyisiä ja käytännöllisiä moottoreita sekä aktivoida nuoret ja opiskelijat
Kilpailun säännöissä yksi tärkeä kriteeri on kustannusten rajoitus, jotta kilpailu olisi kiinnostava kaikkien harrastajien keskuudessa. Säännöistä yritettään tehdä mahdollisimman laaja-alaiset. Amerikkalaisen vastaavantyyppisen kilpailun mallia ei suoraan voida soveltaa vaan on suunniteltava Suomen oloihin sopiva kilpailu. Moottorin merkki, malli, vuosimalli, poraus ja iskunpituus tulevat olemaan vapaat. Sylinterien lukumäärä rajataan kahdeksaan. Käyttövoimaksi määritellään pumppubensiini 95E, joka toimitetaan dynotapahtumaan järjestäjän toimesta. Kilpailumoottorit ovat vapaasti hengittäviä, ja kuutiotilavuus rajoitetaan vielä määrittelemättömään lukuun n. 320-360 kuutiotuumaa. Kustannuksia rajoitetaan mm. kieltämällä erikoispinnoitteet koneen sisällä sekä koneissa on käytettävä lohkon, kampiakselin ja kiertokankien osalta tehdasvalmisteisia osia. Koko kombinaatio voi toki olla kasattu useiden eri merkkisten ja mallisten moottorien osista.
Tehomittaus suoritetaan samalla moottoritehomittauslaitteistolla, jolla annetuilla kriteereillä tullaan mittaamaan teho ja vääntö ja laskemaan niistä kilpailutulos.Palkinnoilla ja järkevillä säännöillä pyritään saamaan osallistuminen houkuttelevaksi ja kilpailuun riittävästi osallistujia.

Ole ystävällinen ja kerro, olisitko halukas tälläiseen kilpailuun osallistumaan. Kenties kilpailu voisi olla sopivasti samassa aikataulussa jonkun jo suunnittelemasi koneenrakennusprojektin kanssa, tai ehkä voisit osallistua siihen itse tai ryhmässä pelkästään kilpailun takia.

Kiitos jo etukäteen vastauksestasi, joka ei sido sinua mihinkään. Aikatauluista johtuen toivomme pikaista palautetta asian tiimoilta.

Macho
30.01.2007, 19:38
Kuinkas tuo bensavaatimus on ajateltu, eikös joku 98 tai v-power olisi parempi koska virimoottoreista kuitenkin on kyse ja varmaan aika harva rakentaa moottoria pelkästään kilpailua varten? Toisaalta onhan 95:lla käyvä ainakin katukone.

ZL1
30.01.2007, 19:49
Karseen pieniä moottoreita meinaavat rakentaa:viking:

MrT
30.01.2007, 21:14
Karseen pieniä moottoreita meinaavat rakentaa:viking:
Todellakin, muuten vois vaikka kiinnostaakin ;)

MS
30.01.2007, 21:16
Voi sitä joskus pikkulohkonkin rakentaa.:p

Rokka
30.01.2007, 21:21
USA-säännöillä olis voinu kiinnostaa, mutta ei noilla säännöillä.
Kiitos kuitenkin kysymisestä.

pirre
30.01.2007, 21:37
Mikähän mahtaa olla kustannuskatto ???

MikkoM
30.01.2007, 21:43
Karseen pieniä moottoreita meinaavat rakentaa:viking:
No stiä mäkin ajattelin etteihän täällä kukaan enää noin pieniä moottoreita näytä rakentavan:rolleyes:

vette-91
31.01.2007, 14:14
Karseen pieniä moottoreita meinaavat rakentaa:viking:


Pieniä mutta pippurisia;)

Pappatunturi
31.01.2007, 14:31
No väitän että jäis tekemättä monelta vaikka ei olis mitään rajoituksia.. Sitten se vasta alkaakin maksaa.

Finnshark
31.01.2007, 21:28
Mielenkiintoinen ajatus! Toivottavasti kilpailu saadaan järjestettyä! Itse en mukaan kilpailijana lähtisi, mutta sivusta sitä olisi mielenkiintoista seurata! :cool:

V-P
01.02.2007, 22:25
Kiinnostaa toki.
Ensin vaan pitäs tietää mistä tossa oikeen kilpaillaan ja mitä säännöt tarkasti ottaen sanoo.
Mielenkiintoista!