View Full Version : Morjens, uusi vettemies ilmoittautuu!
Haaveissa on ollut jo -80 luvun alkupuolelta hankkia Corvette, paras malli olisi ollut oman syntymävuoden malli eli -68, mutta ei piru vieköön rahat antanut myöden hankkia sellaista kunnoltaan, jolla olisi vähän päässyt heti ajelemaankin.
Meikäläinen aloittelee tätä Vetteharrastusta -73 mallisella, ihan 350+th400 konseptilla varustetulla vehkeellä. Auto on hopeanvärinen, ja mustalla sisustalla. Omistajia on minua ennen ollut kaksi, ja auto on pohjoisamerikan kalustoa.
Auto tuli Kotkaan, ja eilen 17.8.07 ajoin sen reilun 260km tänne Pirkanmaalle, eli pienimuotoinen kestotestikin tuli tehtyä, ja ihan hyvin reissu meni.
Siinä riitti naapureilla ihmettelemistä, kun päräytin sen kotipihaan, niin myyjä varoitteli että siinä on aika hyvät puheet:pig: , suorat putket pienillä läpivirtauspöntöillä:cool:, korvat kyllä hieman soivat tuon ajosession jäljiltä, mutta hienoa oli:cool:
Autoon oli koneremontti hiljattain tehty, oikein pattipäämäntää, virinokkaa, virikanget?, imaria yms.
Autoon oli mm. vaihdettu bensatankki, onnistuukos muuten sen vaihto, ilman että nostaa koria pois rungolta?
Onhan tuossa hommaa, mutta haave on kuitenkin toteutunut, toiset on jo meikäläistä viemässä hoitoon, ja osa pitää tätä hankintaa jonkinlaisena 40-kympin kriisinä, mutta ompahan harrastajaystäviltä tullut onnitteluitakin uudesta "perheenjäsenestä", hienoa.
Onhan meillä ollut tuo -74 Camaro jo monta vuotta, niin tästä uudesta tulokkaasta tulee, kuten aina mieluisa "perheenlisäys".
Olen jo pitkään seuraillut foorumilla näitä keskusteluita, ja osasin hieman jo odottaakin näitä, jo nyt olevia probleemia, eli tiedän jo hiukan mitä tuleman pitää.
Täällä on hienoa keskustelua, ja apuja saa moneen ongelmaan, ja niitä neuvoja minäkin tulen tarvitsemaan, tietysti jos minä pystyn jotakuta neuvomaan tulevien kokemuksieni myötä, niin se on hyvä asia.
Mitä tästä voi päätellä, tulen kyselemään välillä vähän hölmöjäkin, mutta lupaan käyttää myös hakuakin, ettei tulisi toistoa;)
Kuvia en osannut vielä laittaa, mutta yritän laitellä niitä vaikka tähän juttuun jatkoksi.
Ja eikun teretulemas joukkoon. Kromipuskurit on :cool:
Corvette63
18.08.2007, 23:46
No ihan ekaksi kiva kun löysit tänne meidän FinnShark foorumille! Onnea auton johdosta!
Kysyä saa, ja pitääkin. Me täällä autetaan parhaamme mukaan, ei haittaa vaikka samat kysymykset tulee kertaalleen esille. Kertaus tekee mestariksi, vai miten sitä sanotaan :D
http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=2904
Tässä vielä ohjeita kuvien uppaamiseen. Jos ei onnaa, niin lähetä toki mulle tai ylläpidolle ne sähköpostina, niin saadaan tuoreen perheenjäsenen kuvat tänne kaiken kansan pällisteltäviksi!
-73:han se on se paras C3. On sekä kumia, että kromia ;) Itellänihän ois pitäny olla tietenkii -73, mut sattuneista syistä tuli -74 malli joka on kuitenkin valmistettu vuonna -73 ja vain kuukausi myöhemmin mitä ite synnyin:thumrigh: Nettiautossa muutes oli alle 17 000 ¤:n -68, en tiiä sit miten noin halpa...
Kuvia saa laitettua vaikkapa käyttäjien kärryihin. (http://finnshark.com/gallery/upload.php?&c=3) Tuosta linkistä kun testiks lataat vaikkapa yhden kuvan ja katot tuliko se tänne. (http://finnshark.com/gallery/browseimages.php?ltr=J&c=3)
Samoja kyssäreitä jos kyselee, niin joku monesti muistaa missä topikissa oli asiasta jo keskusteltu ja laittaapi siihen linkin. Ei haullakaaan aina kaikkee löydä.
stingray
19.08.2007, 00:06
onko muuten avo malli vai coupe -73 ?
niin ja onnittelut auton hankinnasta ;) (hyvästä vuosikerrasta )
Onnittelut hankinnasta! Tulee ihan mukavaa tahtia näitä C3:sia maahan 8-)
Ja vastaus kysymykseen: sen tankin saa kyllä vaihdettua ilman korinnostoa.
groovyjay
19.08.2007, 00:21
Onnea ostoksesta ja welcome mukaan! :cool:
Fangio13
19.08.2007, 07:53
Teretulemast joukkoon virkeään Savonkin suunnalta!:cool:
Pappatunturi
19.08.2007, 07:55
Tervetuloa Jack!!!
Mahtava avaus, ja tuntuu olevan heti oikea konsepti alkumetreiltä:cool:
Ja vastaus kysymykseen: sen tankin saa kyllä vaihdettua ilman korinnostoa.Ja voin vahvistaa että jopa kohtuullisen helposti:D nimimerkillä kokemusta on viime syksyltä...
Onnea uudelle tulokkaalle!!
Onnea auton hankinnasta ja tervetuloa joukkoon:p
Siinä riitti naapureilla ihmettelemistä, kun päräytin sen kotipihaan, niin myyjä varoitteli että siinä on aika hyvät puheet:pig: , suorat putket pienillä läpivirtauspöntöillä:cool:
Järjestäppä pieni talli meetti niin riittää naapureilla ihmettelemistä vähän pidemmäksikin aikaa ;)
Tervetuloa joukkoon, Jack! Samoin tein peesaus kaikille edellisille, onnea uudelle perheenjäsenelle ja perheelle samoin tein :D
Nyt niitä kuvia vaan...
Hieno homma ja onnittelut... ;)
Oli kysymyskin joukossa, niin vastauksena että tankin vaihto onnistuu alakautta pudottamalla aika simppelisti!
Että Pirkanmaalle?
Täällähän näitä on paljon. Jos tarvitset apua tai neuvoja, niin ota yhteyttä. Voisit tulla vaikka poikkeamaan mun tallilla, jos asustelet Pirkkalan lähettyvillä.
Tervetuloa jengiin!
Mihis päin Pirkanmaata tarkemmin tuli? Onnittelut hankinnasta ja laita kuvia tänne ihasteltavaks :cool:
No niin, sain laitettua muutaman kuvan tuonne käyttäjien kärryt osioon. Ne on otettu jenkeissä, täällä kotomaassa en ole vielä ehtinyt kuvia napsimaan.
Meikäläinen/vette asustelee Tampereelta palan matkaa Hesaan päin.
Hyvältä näytti :D ...noin niinkuin projektin aloituspisteeksi :cool:
Hyvältä näytti :D ...noin niinkuin projektin aloituspisteeksi :cool:
peesaus.
Eiku tarkemmin vaan tutkimaan miltä näyttää
groovyjay
19.08.2007, 22:20
Hieno!
http://finnshark.com/gallery/images/9298.jpg
Onnea uudelle vetteilijälle, hienolta näyttää:cool::cool::-({|=
KapaTheMan
19.08.2007, 22:35
Onnea uudesta perheenjäsenestä... Hieno laite....
Väri on yks parhaita C3 värejä :cool:
http://finnshark.com/gallery/images/9299.jpg
Nätti on, onnittelut! :thumrigh:
Finnshark
20.08.2007, 10:20
Hienolta näyttää! Onnittelut uudesta perheenjäsenestä ja tervetuloa mukaan! :cool:
Parisen vuotta on tässä hurahtanut, jotain on saatu aikaankin. Paisuihan tämäkin projekti kuten arvelinkin, lisäilin muutaman kuvan tuonne käyttäjien kärryt osioon.
http://finnshark.com/gallery/browseimages.php?c=3&userid=1451
Näin perheellisenä ja vanhassa omakotitalossa asuvana, joutuu hieman säännöstelemään ajan käyttöä tallilla, mutta eihän tässä kiire ole mihinkään.
Osia puhallettu, runko korjattu (osin vaihdettu), uusia osia hankittu (kiitos Poppis, Bulldog ja muut), putsailua ja maalausta, jotain jo päässyt kokoilemaankin.
Joten kyllä se tästä;)
Onkohan tämä juttu jo hiukan väärällä osastolla, tämähän kuuluisi jo oikeastaan tuonne C3:seen ja menisikö peräti projektiosastolle?
Corvette63
24.07.2009, 21:30
Siistiä jälkeä! Hiljaa hyvä tulee.
groovyjay
24.07.2009, 21:33
Parisen vuotta on tässä hurahtanut, jotain on saatu aikaankin. Paisuihan tämäkin projekti kuten arvelinkin, lisäilin muutaman kuvan tuonne käyttäjien kärryt osioon.
Näin perheellisenä ja vanhassa omakotitalossa asuvana, joutuu hieman säännöstelemään ajan käyttöä tallilla, mutta eihän tässä kiire ole mihinkään.
Osia puhallettu, runko korjattu (osin vaihdettu), uusia osia hankittu (kiitos Poppis, Bulldog ja muut), putsailua ja maalausta, jotain jo päässyt kokoilemaankin.
Joten kyllä se tästä;)
Onkohan tämä juttu jo hiukan väärällä osastolla, tämähän kuuluisi jo oikeastaan tuonne C3:seen ja menisikö peräti projektiosastolle?
No tosta on kyllä hyvä jatkaa (tarinaa täällä C3 projekti osastolla). Hieno runko!
mplaitinen
25.07.2009, 00:51
Joskus yöllä, käyny hassusti, ku nähny unia...:)
No niin, tämäkin projekti edistyi kyllä hiljalleen, mutta pitovaikeuksien ja aikapulan vuoksi pääsi uuteen kotiin itäsuomeen. Uuden omistajan myötä varmaan alkaa jälkeä syntymään.
Corvetella ajelut eivät suinkaan loppuneet, vaan tallissa on nyt "kohtuu valmis" -69 coupe samanlaisella tekniikalla eli 350+th400. Tätä samaista autoa yritin ostaa jo vuosia sitten, ennen tuota ensimmäistä, mutta ei ollut silloin vielä myynnissä, nyt sitten omistaja kyseli että vieläkö auto kiinnostaisi, ja kiinnostihan se;) . Täytyy napsia kuvia ja laitella tuonne käyttäjien kärryihin.
No niin jokohan tämän kuvien lisäys onnistuisi, Mozilla ei oikein ollut halukas yhteistyöhön:confused: .
Eli tuollainen peli tuli hankittua, ollut Suomessa vuodesta -95, ja silloin täysin läpikäyty, kohtuu kunnossa on edelleen.
http://kuvapilvi.fi/finnshark/yTs.jpg
http://kuvapilvi.fi/finnshark/yTC.jpg
http://kuvapilvi.fi/finnshark/yTo.jpg
http://kuvapilvi.fi/finnshark/yTU.jpg
http://kuvapilvi.fi/finnshark/yTz.jpg
poppamies
01.11.2010, 21:08
Sehän on siisti 8)
Vampyyreitä metsästämään sitten vain, Blade teema ainakin on vahva ;)
Toxic Flame
01.11.2010, 21:37
Orkkis rallyt alle ja orkkis ratti niin se alkaa oleen siinä.
on se hieno! Värikin passaa hienosti!!! Ei ole kaikilla saman värinen..
Se on nyt sitten ihka palasina:D . On frameoffina, hitsattu, puhallettu, maalit raapattu, laitettu lasikuitua etc... kyllä työ tiiätte C3:et:( .
Päivitystä -69 tilanteeseen, autoa kävi viikko sitten museomies katselemassa ja tänään muutoskatsastettiin museoautoksi:D . Täytyisiköhän lähteä pussihousukaupoille:rolleyes: ?
vBulletin v3.5.0 Release Candidate 3, Copyright ©2000-2026, Jelsoft Enterprises Ltd.