![]() |
Myynnissä C2 8000$
Moi,
Oletteko törmänneet netissä/jenkeissä myynnissä olevaan Corvetteen tai muuhun autoon joka on myynnissä aivan uskomattoman halvalla. Bongasin kuvienmukaan näyttelykunnossa olevan C2:n hintaan 8000,- $. Sähköpostilla varmistettu hinta / Final price. Hullu homma, mutta en olevarma miten jatkaisin kaupankäyntiä. Mitä mieltä olette? Jussi |
$10000 alle halvimman suolöytö/palanut/tolpanympäriajettu, ei ainakaan kallis ole!!!
|
Onhan noita ollut joskus nettiautossakin. Yhteistä niille kaikille on, että autoa et pääse näkemään etkä käteisellä ostamaan vaikka se sijaitsisi asuinkadullasi. Yleensä kuvatkin on jostain mistä lie netistä poimittuja ja sama auto saattaakin olla oikeasti myytävänä $38000:lla.
Siis huijaustahan nuo käsittämättömän halvat myynnit 99%sti ovat. Mikäli aiot moiseen rahasi laittaa, niin maksa Visalla. Saat edes rahasi takaisin, kun autoa et koskaan näe. |
Quote:
|
Itse kyselin ja laitoin vielä paikalliset kyselijät peräänkin erään ilmoituksen pohjalta (hinta 10 000 USD/markkina-arvo 35 000 USD) ja kas kummaa - seuraavana päivänä oli poistunut eetteristä. Vähän kun kaappia alkaa heilutella, niin nopeasti alkaa haista hämärältä touhulta nuo Ultimate-bargain:it = niitä siis tuskin on.
|
Joo, jätä ihmeessä väliin..
|
Quote:
Jep jep, luonnollisesti jätän ilmoituksen omaan arvoonsa. Onkohan moiset vedätykset miten yleisiä, muistaakseni en ole aiemmin noin silmiinpistävän läpinäkyvää ilmoitusta nähnyt. JJ |
Quote:
Autotraderissa ja craigslistissä noihin törmää aika usein. CF:lläkin silloin tällöin puidaan oikein joukolla, että mikä on scam ja mikä taas ei :) Varovainen kannattaa olla! |
Näitä on ihan kotoinen nettiautokin täynnä, tosin yleensä suurempaa "asiakaskuntaa" kiinnostavia malleja... miltä kuulostaisi esim 2006 mallin BMW 530 diesel hintaan 7000 euroa ja viimeisimmän korimallin E mersu 320cdi kymppitonnilla :thumrigh:
Periaatteessa kaikissa on takana saman tyylinen kusetus vaikka ilmoituksen takana lymyilevä "myyjä" onkin eri.. |
Quote:
Mun kohde oli eBayn salaisessa varastossa jonne ei päästetty ulkopuolisia :) |
Quote:
Tuossapa oma ja muutama muunkin kokemus :D http://finnshark.com/forum/showthrea...3438#post83438 Jarmo |
Näitä kus...s , siis huijaus kokemuksista /yrityksistä on hyvä lukea ja ottaa opiksi. Ainakin itse olen lukenut mynti ilmoituksia melko suomalaisittain sinisilmäisesti, tähän asti.
Jussi |
Ja kannattaa muistaa että kusettajia riittää myös kotimaassa. Kaikki rahaa hinkuvat ja prepaid liittymästä soittavat kannattaakin pistää aika tarkkaan syyniin.
|
Juuh, kannattaa pitää silmät auki ja miettiä että jos tarjous on liian hyvä ollakseen totta se ei todennäköisesti ole totta, siis todennäköisesti... Vrt esim. Wincapita yms. ;) Poikkeuksiakin tietysti saattaa löytyä.
Kannattanee tosiaan kysellä että missä auto on ja pääsisikö sitä katsomaan, mitään rahaa ei kannata luvata etukäteen. Todennäköisesti tällä saa jo aika monet huijarit pois pelistä saman tien. |
| All times are GMT +3. The time now is 09:47. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.