FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Laatikko antautumassa? Kick down ei pelitä. (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=14899)

Tex_willer 24.11.2009 19:49

Laatikko antautumassa? Kick down ei pelitä.
 
Mikähän lie että kun pistää lämän tiskiin, ei laatikko suostu vaihtamaan isommalle? Kick downilla pirssi huutaa ensin sinne viiteen tonniin normaalisti ja jää siihen sitten jumittamaan. Eli isompi vaihde ei mene pykälään. Vielä kuukausi sitten toimi aivan normaalisti. Elikkäs liekköhän tuo minun tomaattilaatikko antaumassa vihdoinkin? Autolla ajettu 170 tkm ja se on LT-1. Olen yrittänyt täältä ettiä aiheesta artikkelia mutta mitään sopivaa ei nyt sattunut silmän. Nesteet lootan sisällä on vähän tummahkot ja aika läpikuultavat.

H3nKaK 24.11.2009 20:02

ekana tulee mieleen et onko öljyä oikea määrä ja onko sitä koskaan vaihettu?

Pappatunturi 24.11.2009 20:09

Haiseeko öljy "palaneelle kahville"? Jos näin on se vainaa. Vähän tuntuu muutenkin siltä kuvauksen perusteella vaikka en noista automaageista mitään tiedäkkään. Husson Jaska Helsinki automatic centeristä tarjoaa vanhaa kunnon itäsaksalaista "asikaspalvelua" mutta osaa asiansa erittäin hyvin.

Cocco 24.11.2009 20:28

Itse olen käsittänyt, että Kick downilla tarkoitetaan sitä, kun rauhallisesta ajosta kaasua läntättäessä laatikko vaihtaa pienemmälle :confused:
Omasta ( L98 ) hävisi kaikki pakkia, ykköstä ja kakkosta isommat vaihteet aikanaan. Homma korjaantui nappaamalla laatikko irti, toimittamalla korjattavaksi ja laittamalla takaisin paikalleen. Koskaan en korjaajalta tarkkaa selkoa saanut, mitä sieltä oli hajonnut. Planeetta vaihdettu (oli yksi planeettahammaspyörä polttanut akseliansa), levyt vaihdettu, säädin vaihdettu (governor oli huonossa kunnossa?) yms. Ei hirveän kallis peruskorjaus.

Lopullinen korjaus: Manuaalivaihteisto!

issis 24.11.2009 21:04

Vaihtaako isommalle jos ei kiihdytä lämä tiskissä tai pelaako muuten hyvin?

Onko TV-kaapeli liian tiukalla?

Tex_willer 24.11.2009 22:12

Parit tarkastukset tehty, eli ei haise pahalle öljy, se on ihan kirkasta ja sitä on oikea määrä.

Kick down vaihtaa pienemmälle, mutta sitten parin sekan päästä pitäis takasi vaihtaa isommalle kun kierrokset on noussu, niin tätä liikettä se ei tee....

Vaihtaa isommalle normaalisti jos ajaa rauhallisesti.

issis 24.11.2009 22:43

Vaihtaako kaasua lisätessä (liian) herkästi pienemmälle? Jos vaihtaa, niin TV-kaapeli on kireällä ja voi aiheuttaa, ettei sukka syylarissa isompi vaihde mene pesään.

Tarkista Throtle Valve cabelin kireys.

Tex_willer 24.11.2009 23:45

Nyt pitää vain selvittää mistä sitä sitten säädetään.

issis 25.11.2009 00:19

Tässä

http://images.google.fi/imgres?imgur...3DN%2 6um%3D1

linkissä on hyvät kuvat Tv-kaapelista.

Säätö:

Moottori sammuksissa paina kuvan esittämää nappia alas ja vedä kohti kaasu poljinta. Päästä nappi ylös ja käännä käsillä kaasuvivusto täysin auki tai käy polkemassa ohjaamossa kaasu pohjaan. Säätö on valmis.

Kannattaa varmistaa, ettei kaasuvivusto ota mihinkään kiinni, esim ilmanottoputken kiinnityspantaan. Nimimerkillä kokemusta on.

Toxic Flame 25.11.2009 03:25

Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
Husson Jaska Helsinki automatic centeristä tarjoaa vanhaa kunnon itäsaksalaista "asikaspalvelua" mutta osaa asiansa erittäin hyvin.


Vaikka toi osais seistä k*rvällään niin sen kyllä pitäis osoittaa jotain inhmillisiä merkkejä kun sinne vie jotain fiksattavaksi. Niin töykeetä palveua et saa mistään tällä planeetalla.

Terkkuja siis vaan täältäkin.

Rexx 25.11.2009 09:55

-94 alkaen C4:n automaatit on sähköisesti ohjattuja 4L60E-vaihteistoja, joissa ei ole enää TV-kaapelia. Älä ainakaan suuremmin pelästy, kun sitä kaapelia ei sieltä löydy. ;)

Pappatunturi 25.11.2009 10:24

Quote:

Originally Posted by Toxic Flame
Vaikka toi osais seistä k*rvällään niin sen kyllä pitäis osoittaa jotain inhmillisiä merkkejä kun sinne vie jotain fiksattavaksi. Niin töykeetä palveua et saa mistään tällä planeetalla.

Terkkuja siis vaan täältäkin.




On on - täysi runkkari ja oman aikansa reliikki.

Macho 25.11.2009 11:14

Quote:

Originally Posted by Toxic Flame
Niin töykeetä palveua et saa mistään tällä planeetalla.


Ekskursio sinne?

issis 25.11.2009 11:37

Quote:

Originally Posted by Rexx
-94 alkaen C4:n automaatit on sähköisesti ohjattuja 4L60E-vaihteistoja, joissa ei ole enää TV-kaapelia. Älä ainakaan suuremmin pelästy, kun sitä kaapelia ei sieltä löydy. ;)


Aivan, hyvä tarkennus.

Mikähän vuosimalli Tex Willerillä on?

Vet 25.11.2009 12:38

Päivinen osaa jotain näistä asioista. Laittoi uudet sisukset ja vahvisti lootaa ja on toiminut. Tähän saakka.

Rexx 25.11.2009 13:14

Quote:

Originally Posted by issis
Mikähän vuosimalli Tex Willerillä on?


-94 näyttäisi olevan Tex W:n profiilissa.

Olisi hyvä kertoa vuosimalli ym. tarkentavaa perustietoa aina ongelman yhteydessä. Muuten saattaa vastaukseksi tulla aivan oikeita neuvoja, mutta väärään laitteeseen. Vastausaktiivisuuskin on varmasti korkeampi, kun kysymyksen perustiedot on kunnossa.

Joo, Tex W:n vaihteisto-ongelmaan en osaa sen enempää neuvoa, mutta TV-kaapelissa se vika ei kuitenkaan ole. :study:

Tex_willer 25.11.2009 14:18

Sorry, jäi siis mainitsematta nuo auton speksit. Eli LT-1 mylly, vuosimalli 94 ja automaatti.

Tosiaanki taitaa olla sähköloota tässä. Pitänee viedä jollekin asiantuntijalle katsastettavaksi.

Toxic Flame 26.11.2009 04:04

Quote:

Originally Posted by Macho
Ekskursio sinne?


Kylä sun Foordiinkin löytyy jostain korjaaja joka osaa sanoa edes päivää ja kiitos.

Tex_willer 28.11.2009 17:37

Pitänee yrittää tuota

http://camaroforums.com/forum/showthread.php?t=30807

ja tuossa on korjaustoimenpiteet...

http://shbox.com/trans/A4_trans_linkage.html


Onkohan kukaan tehny tuota täällä aiemmin?


All times are GMT +3. The time now is 06:25.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.