FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Mistä löytyy Tee-Se-Itse autonpesu Pirkanmaalla!!? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=16026)

Mr Tena 17.05.2010 12:37

Mistä löytyy Tee-Se-Itse autonpesu Pirkanmaalla!!?
 
Moi!

Ei tietoa onko jo aikaisemmin kartoitettu, mutta tästähän sen voi aloittaa!!;)

Tokihan se omakotitalon ohessa tulisi, mutta kun ja jos olisi sellainen asumismuoto niin mikä ettei. Ehkä se tulee sitten kun tulee.

Onko tietoa missä kannattaa käydä pesemässä kesä auto, tarkoituksena Tee-Se-Itse pesumahdollisuus. Tässä ei kartoiteta huoltoasemien pesulinjoja.
Mitä kustantaa? Onko tunti vai minuutti veloitteisia? Poletti maksu yms.?Millaiset on kokemukset, onko hyvät ollut hyvät välineet ja letkut jne.

Kerro kokemuksiasi ja mitä voit suositella, uskon että tästä on monelle muullekin hyötyä!

Hauskaa päivän jatkoa!!

KapaTheMan 17.05.2010 14:31

Eks tossa sammonkadun nesteellä ole. pesurit on ainakin joskus toiminut poletilla, mut ei muistikuvaa mitä makso.

Sit vissiin tuolla hervannassa on tää hervannan vanha bensis.

Jos yhtään autostaan välittää niin omat välineet...

pomppe 17.05.2010 16:42

Mää käyn tuossa Sammonkadun Nesteellä pesemässä aika usein. Huuhteluohjelmalla auto ruiskutetaan ensiksi läpi ( 2 polettia a 1:50 ). Tätä ennen on laitettu omaan ämpäriin omat shampoot ( Zaino ), ja oma mikrokuitu pesuhanska. 2 poletia riittää vielä täyttämään ämpärin vedellä. Sen jälkeen käsinpesu näillä omilla vehkeillä. Sen jälkeen huuhtelu, 2 polettia. Jos ei ole jonoa ulkoana, voi kuivailla ( omalla mikrokuituliinalla ) sisällä, muuten ulkona p-paikalla. Toimii.

Mr Tena 17.05.2010 21:21

Kuulostaa erittäin hyvältä!
 
Kiitos vinkeistä!! :D

Millainen on microkuitu pesuhanska ja mistä saa tälläistä Zaino pesuainetta?

pomppe 18.05.2010 00:46

Quote:

Originally Posted by Mr Tena
Kiitos vinkeistä!! :D

Millainen on microkuitu pesuhanska ja mistä saa tälläistä Zaino pesuainetta?


Mulla on sellainen sininen kinnas, josta toinen puoli on kuin siilin selkä, muistaakseni Korrekin tuote. Saa vaikka Motonetistä. Zaino shampoot ja vahat saa tilattua netin kautta Zaino kaupasta. Katso linkki Finnsharkin etusivulta. Parhaat kuivausliinat saa Zaino kaupasta, tai esim Käyttöauton myymälästä jossa on oma McGuires-tuotteiden osasto ( osta semmoinen iso oranssi mikrokuituliina, kuivaa koko Corveten kuivaksi vääntämättä liinaa ).

LegendaryCorvette 18.05.2010 11:58

mikrokuitu, nanokuitu.
eikö enää löydy rakkautta aidolle säämiskälle?
:rolleyes:

pomppe 18.05.2010 15:11

Quote:

Originally Posted by LegendaryCorvette
mikrokuitu, nanokuitu.
eikö enää löydy rakkautta aidolle säämiskälle?
:rolleyes:


Ei löydy ei. Johan se synteettinen säämiskäkin oli parempi kuin aito. :D

Macho 18.05.2010 15:21

Mites aito pesusieni?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pesusieni

pomppe 19.05.2010 01:35

Quote:

Originally Posted by Macho



Hmmm... siis pesinkö autoni sarveispiisieniin kuuluvalla hermafrodiitti sienieläimellä.....hmmmm? :D

Mr Tena 20.05.2010 14:06

Oikein hyvä! Ja eikun kauppaan!

Kiitti vinkeistä! :D

LegendaryCorvette 13.07.2010 11:44

Eivät häädä pois tuolta Nesteeltä jos omia aineita käyttää?
Yheltä ABC:ltä tuli kassaneiti valittaan kun käytin omaa sientä vanteisiin. Sanoin että olin tyytymätön pesuaineen tehoon, kun vanteista ei piki ironnut lainkaan. :D
Itse tarvitsisin vain vesiletkun ja varjoisan paikan, mieluusti käytän omia pesuaineita/vahoja/liinoja/sieniä. Sitä vain äkkiä joku ympäristöviranomainen löytää välittömästi paikalle. Haistaakohan ne autonpesuaineen kuinka kaukaa?


All times are GMT +3. The time now is 07:42.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.