![]() |
Edullinen ilmastoinnin täyttö Treella
Otsikko kertonee kaiken. Sen verran laiskasti hönkii ilmastointi talven jäljiltä, että voisi käydä täytättämässä. Lehdestä lueskelin, että naapurissa (Hatanpää) olisi 89e huoltotäyttö ja 69e määräaikaishuollon yhteydessä (jolle ei kylläkään tarvetta), mutta onkos noi nyt normaalihintaisia vaiko edullisia? Kompura pyörii vielä, joten muuta vikaa ei luulisi olevan.
Mussuttaako muuten ajotietokone, jos ilmastointi menee tyhjäksi? Jarmo |
toi 89€ on aika normaali hinta sillä se ei tuosta enää paljoo ylös nouse.
|
Kysyppä Tampereen Autokylmä:stä (Ruskossa). puhelin Kari Lahtiselle 040-5549970. Laitteli taidokkaasti ainakin mun auton laitteet puhisemaan, eikä ollut töiltään kalliinmakuista lainkaan.
|
Quote:
Täytyy rimpautella. Uskallatko hintaa mainita vaikka privana vai oliko tutun hinnalla? Jarmo |
Käyttiksen kävin pari kk sitten täytättämässä tuolla autokylmässä. 1980g järjestelmä tuossa on, joka on käsittääkseni noin tuplasti vetteä isompi. 200€ meni ja sanoivat että hinta perustuu grammoihin, joten varmaan satasen makselee tuolla ruskossa jos sinne menet.
Ja tosiaan, palvelu on siellä hyvää. |
Quote:
|
Quote:
Käytin vähän väärää sanaa, täyttäminen. Tuolla kuitenkin aineet ilmeisesti imettiin ulos ja samalla epäpuhtaudet ja kertynyt vesikin poistui ja sitten vaan tuoretta tavaraa tilalle. Pelkkä lisäys täyttöhän ei pidemmän päälle ole järjestelmälle terveellistä. |
Hi-Tech testasi ja täytti (täyteen asti kuulemma). 150e lysti muistaakseni. Tosin kaveri on kai lopettanut korjaamotouhut :confused:
|
Täh?
Lopettanu? Siis kaiken vai, vai ilmastointihuollot? En oo tuolla vähään aikaan vieraillu. |
Pari viikkoa sitten soittelin Hi-Techiin olisiko nosturi ollut vapaana ja aikaa pikku hommeliin, mutta varauskirja oli täynnä aika pitkälle... ja poikkesin viikolla siellä tarkoituksena hakea varaosia, mutta ovessa oli lappu että on viikon kesälomilla, ja on paikalla ensi viikolla. Ei vaikuta lopettaneen hommia... :D
|
Jaa?? Yks siellä usein käynyt kaveri poikkes just ja sanoi, että oli kuullut, että ei tekisi enää kuin jotain korikorjauksia joillekin autoliikkeille. Pitääpä soitella kaverille, hyvä jos on pulju vielä toiminnassa :cool:
|
Joo tossa ilmastoinnin täytössä on montaa tapaa, niinkuin joka hommassa: jotkut vaan lisää ainetta. Jotkut laskee vanhat aineenloput taivaalle ja täyttää sen jälkeen uudella aineella. Autokylmässä ainakin otettiin vanhat kamat talteen, tarkistettiin järjestelmän tiiviys, laitettiin voiteluöljyä (?) järjestelmään, joka pitää tiivisteet kunnossa ja tiiviinä ja vasta sitten täytettiin aineet. Ennenkuin hintoja vertaa, on syytä tietää mitä milläkin hinnalla tehdään.
|
Kiitos red-red-red vinkistä! Pitää siellä joku päivä käydä.
|
Samalla periaatteella hi-techissä.. Tosin käski myös kysellä muissa paikoissa, että laitetaan täyteen asti eikä ohjekirjan mukaista määrää :rolleyes:
|
Quote:
se öljy joka sinne laitetaan menee kompuralle |
Quote:
...ja kulkee kylmäaineen mukana ympäriämpäri järjestelmässä, kyllä se menee ihan kaikkialle ;) jos esim. kuivaimen vaihtaa, tarvitsee lisätä n. 105 ml öljyä, höyrystimen(?) vaihdossa tarvitsee lisätä muistaakseni jotain 30 ml ja lauhduttimen(?) vaihdossa olisko ollut 90 ml...noita just lueskelin huoltomanuskasta viime viikolla, kun vaihdettiin vähän letkuja ilmastointiin ja samalla vaivalla kuivainkin meni uusiksi. |
Jokainen kysytty yritys kyllä tyhjentää ja kuivaa järjestelmän eli kaikilla tuntuu olevan toimitussisältönä tuo perusteellinen tyhjennyt ja täyttö öljyineen ja väriaineineen.
Omasta huollosta hieman numerotietoja yms. (toivottavasti muistan oikein): - painetta oli aluksi joku 4-4,5 bar (hyvät lukemat on joku väh. 5bar) - kylmäainetta oli järjestelmässä joku 250g tienoilla (tosin raportti näyttää syystä tai toisesta 160g kylmäainetta ja 3g öljyä) - järjestelmä ei löytänyt vuotoja :) - ohjeen mukainen täyttömäärä 780g laitettiin sisään ja tuo luki myös koneessa (tosin tässäkin raportti näyttää 740g ja päälle 23g öljyä) - täytön jälkeen paineet olivat 7 barin tienoilla - maksoi 69e Huoltoplus Tampereella ja huolto otti aikaa noin 0,5h. Lehden tarjouksessa luki, että hinta olisi ollut määräaikaishuollon yhteydessä, mutta kun kerran lätkässä paikan päällä ei ollut ko. rajoitteita ja 69 eurosta puhuivat, niin en kinastellut :D. Ei lähtenyt rokkaamaan vieläkään ennen kuin korjasin katkenneen johdon :). Luultavasti olisi siis toiminut vielä muutenkin, mutta oli jo lukemien puolesta huollon tarpeessa. Nyt auton saa kunnon jääkaapiksi halutessaan. Jarmo |
| All times are GMT +3. The time now is 09:40. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.