FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Dragvette 6-Link System (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=18392)

LVL 20.07.2011 18:07

Dragvette 6-Link System
 
Onko kellään kokemusta tuollaisesta http://www.dragvette.com/products.htm

Sörsselssön 20.07.2011 18:31

Mm. Harrilla http://finnshark.com/forum/showthrea...t=3958&page=63 ja Vet65:llä.

vet65 21.07.2011 08:03

Voin sanoa että toimii.
Siinä tulee niin monta parannusta ettei heti usko.
Vetoakselit hoitaa enää oman tehtävänsä eikä tukivarren toimintaa.
Takapyörän kallistus geometria paranee.
Vetoakseleihin tulee FHRA:n hyväksymät räjähde pannat.
Pika säätö mahdollisuus rata vartti ja katu asetusten välillä.
Oma on tänä kesänä testattu ja hyväksi todettu Ahvenistolla ................ toimesta,siitä talvella lisää MAXilla.

Pappatunturi 21.07.2011 08:10

Quote:

Originally Posted by vet65
Oma on tänä kesänä testattu ja hyväksi todettu Ahvenistolla ................ toimesta,siitä talvella lisää MAXilla.



Niinkuin mitä mitä mitä :salut: :salut: :salut:

ToniH 21.07.2011 10:00

Dragvetten setti pitää camberin samana ja tekee sen hyvin. Tämä on toivottavaa kun ajetaan suoraan. Mutka-ajossa taas negatiivisen camberin tulisi lisääntyä mutkaan painettaessa, tämän dragvetten kitti eliminoi kokonaan. Auton kallistuessa ulos ulompi rengas menee siis positiiviselle ja sortaa. Eli nimensä mukaisesti tuo on suunniteltu draghommiin. Muut 6-linkkisetit ovat taas mutkahommiin.

vet65 21.07.2011 11:54

Pika säädöllä pystyy hoitamaan camberin myös.

LVL 21.07.2011 14:54

Kiitoksia tiedoista taitaa mennä tilaukseen,onko ehdotuksia mistä firmasta kannattaisi tilata vai onko suunnilleen saman hintaisia kaikilla.

Sörsselssön 21.07.2011 16:48

Mä tilasin Vansteelilta.

ToniH 22.07.2011 00:07

Quote:

Originally Posted by vet65
Pika säädöllä pystyy hoitamaan camberin myös.

setin perusidis on pitää camber aina samana, jolloin se ei voi muuttua mutkassa. Mutta tämän saat jotenkin "pois päältä" pikasäädöllä niin, että se pääsee muuttumaan negatiivisen puolelle? Johan on monipuoliset säädöt - not.

vet65 22.07.2011 08:47

Quote:

Originally Posted by ToniH
setin perusidis on pitää camber aina samana, jolloin se ei voi muuttua mutkassa. Mutta tämän saat jotenkin "pois päältä" pikasäädöllä niin, että se pääsee muuttumaan negatiivisen puolelle? Johan on monipuoliset säädöt - not.


Alatukivarren sisäpään kiinnike on ratkaisuna tähän, siinä on pystysuunnassa
pultille liikevaraa, tukivarren kiinnityspiste on perussäädöissä asetettu kiinnikeuran alareunaan, "varttimaili" asetus.
Tämä on toteutettu neliön mallisella rautalevyllä jossa on kiinnike pultille reikä
reunassa.
Löysäämällä tukivarren kiinnike pultti ja kääntämällä rautalevy niin että kiinnikereikä on uran yläpäässä saadaan "rata"asetus.

Eli varttimaili asetuksella ylä ja alatukivarsien sisemmät ja ulommat kiinnityspisteet ovat korkeussuunnassa yhtä pitkällä toisistaan, eli
renkaan liikkuessa ylös tai alas camber ei muutu.

Rata asetuksilla siirretään alatukivarren sisäpäätä ylöspäin jolloin päästään tuohon camber muutokseen renkaan liikkuessa ylös / alas.
Perus säädöt / mittaukset tehdään etukäteen, jolloin radalle tai vartille lähdettäessä ei tarvitse tehdä kuin pienet etukäteen suunnitellut ja testatut muutokset.

stingray 22.07.2011 09:31

:D :driving: :D

Harri -76 22.07.2011 11:05

TIETÄMÄTTÖMÄT TAAS HUUTELEE! Kyseinen 6-linkki toimii kuten Kimmo jo asiasta kertoi eli halutessa camperit saadaan joko pysymään vakioarvossa tai muuttumaan tarpeen mukaan. Käytännössä tämmä toteutetaan alemman poikittaistuen eli ns. normaalin campertangon sisempää kiinnittymispistettä siirtamällä ylös tai alas. Kun tukipiste pidetään ylhäällä pysyvät camperit vakiona ja kun taas tukipistettä tiputetaan lähemmäksi maata saadaan se antamaan lisää camperia... muutos vaatii samalla myös kulmien uudelleen säätämistä. Dragvette on toteuttanut tämän tukipisteen muutoksen asentamalla alumiinisen välikappaleen perän ja campertankojen kiinnitysraudan väliin, jolla saadaan kiinnitysrautaa (tukipisteitä) noin 20 mm alemmas.

Kimmolla on tilanteeseen aavistuksen erilainen ratkaisu, mutta periaatteellisesti samaa asiaa hänenkin tilanteessa toteutetaan. Kimmolla riittää kevyt säätäminen, kun itse joudun irroittamaan campertankojen keskikiinnitysraudan perästä... tosin olen erittäin tyytyväinen siihen, että camperit lisääntyvät hieman kun sisäänjoustoa syntyy ja että camperin lisääntymisen määrää voi nyt säätää.

Mikä tuon järjestelmän etu on niin se on yksinkertaisesti rauhallisuus normaalissa ja kovassa ajossa. Omassa autossa kaikki osat käytännössä uutta alustassa ja perä oli hyvässä kunnossa, mutta silti se oli ennen selkeästi rauhattomampi ajaa. Nykyisin auto on vietävissä ja se on erittäin ennustettava käytökseltään.

Jokaisella voi olla oma mielipiteensä, mutta mitään näitä täällä esitettyjä negatiivisia asioita en ole, eikä Kimmo ole havainnut... kuten runkoon kiinni ottamisia tai tässä kyseessä ollutta camperin lisääntymisen puutetta sisäänjoustettaessa. Parasta olisikin hypätä kyytiin ja tulla kokemaan miltä se maistuu ja päättää siltä pohjalta kun on hieman sitä käytännön kokemusta järjestelmästä[-o< AAMEN!

ToniH 22.07.2011 12:27

Todella kätevän kuuloinen systeemi ;) Vain kiinnityskohdan muutos ja kulmien säätö x 2 per kiihdytys tai ratapvä. No, hyvä jos se edes on mahdollista.

Harri -76 22.07.2011 15:01

Quote:

Originally Posted by ToniH
Todella kätevän kuuloinen systeemi ;) Vain kiinnityskohdan muutos ja kulmien säätö x 2 per kiihdytys tai ratapvä. No, hyvä jos se edes on mahdollista.


Se on ihan näkökulma kysymys, mutta puhe oli siitä mikä on ja ei ole mahdollista kyseiselle järjestelmälle. Ja näinhän se menee, että yhdellä vehkeellä ei tehdä kaikkea madollista optimaalisesti...

no turhaan mä leukoja louskutan, jokainen itse tietäköön paremmin omat asiansa:rock:

ToniH 22.07.2011 17:21

Alunperin dragvetten systeemissä tuo ei ollut mahdollista mutta näköjään systeemi on palautteen pohjalta (?) parannettu. Onko systeemi käytännön tasolla kätevä (=tuleeko ominaisuutta käytettyä vai koetaanko se liian hankalaksi) on eri asia.

Olet suositellut sitä vuolaasti kysyjille heti hankinnasta lähtien. Mutta, kerropa rehellisesti paljonko sinulla on nykyään systeemillä kilsoja alla? Rataa, kiihdytystä?

Harri -76 22.07.2011 17:33

Quote:

Originally Posted by ToniH
Alunperin dragvetten systeemissä tuo ei ollut mahdollista mutta näköjään systeemi on palautteen pohjalta (?) parannettu. Onko systeemi käytännön tasolla kätevä (=tuleeko ominaisuutta käytettyä vai koetaanko se liian hankalaksi) on eri asia.

Olet suositellut sitä vuolaasti kysyjille heti hankinnasta lähtien. Mutta, kerropa rehellisesti paljonko sinulla on nykyään systeemillä kilsoja alla? Rataa, kiihdytystä?


Itse olen ajanut muutoksen jälkeen reilut 3000 km ja omat kokemukseni ovat asfaltoiduilta maisematieosuuksilta ja kaupunki ajeluista. Mutkatiellä auto on erittäin rauhallinen ja ennustettava ajaa eli ei tee ylimääräisyyksiä. Pidon rajoilla on rauhallista ja pidon luistaessa ei tee ylimääräisiä vaan on kaasulla ja ratilla varsin hallittavissa. Ennen oli varsin vikura ajaa ja pidon tullessa takaisin tuppas auto pyrkii heittelehtii puoleta toiselle, joka nyt on hävinnyt tyystin.

Kimmo kertokoon enemmän jos haluaa, mutta kiitosta on järjestelmä saanut myös ammattikuskin puolesta.

vet65 23.07.2011 06:34

Niin siihen säätöön menee ratavarikolla noin 15min ja sen joutuu todellisuudessa tekemään tunkkia ja lenkkiavaimia apuna käyttäen, toisin kuin uudemmissa painellaan kojelaudasta eri säädöt tai läppärillä.

Ajosta on kokemuksia itsellä noin 10000km tiellä palttierallaan 30 varttimaili lähtöä ja 6 mailin vetoa rataa pari kokonaista harjoituspäivää, itse kuskina tarvitsen vielä paljon harjoitusta rata ajoon.

Ammattilaisella on rata (Ahvenisto) kokemusta pari kierrosta, ajo suoritettu kylmiltään, eikä alustasta tullut valitusta ennemminkin kiitosta.

Olisihan se hienoa jos toi alusta olisi sähkösäätöinen niin ei tarvitsisi kontata auton alla, saattaa olla että hinta pompsahtaa siinä kohtaa.

Rataharjoitus päivinä on tarvittaessa pelkääjän penkki vapaa, kunhan jo varatut pelkääjä kierrokset saadaan suoritettua alta pois (Pappatunturi.....).

Toisaalta varmaan jostain ilmeisesti löytyy parempi ja edullisempi vaihtoehto, joka vieläpä toimii paremmin.

T72 23.07.2011 18:39

Noi Dragvetten kotisivut on kyllä aika köyhät/sekavat, paljon kuvia matkan varrelta eri kehitysasteista mutta vähän siitä minkänäköinen on tällähetkellä myynnissä oleva paketti... Ei ihme jos niitä lukemalla jää pari kysymystä avoimeksi. Eli kertauksena onko se niin että alatukivarsien sisäkiinnitys on periaatteesa alkuperäinen, jota vaan tiputetaan alaspäin spacerilla? Eli jos spacerin jättää pois niin camber muutokset on lähellä vakiota?

ToniH 23.07.2011 21:39

Ei ne kysymykset jää auki vain sivujen takia vaan netti ja vetteyhteisö ovat täynnä kokemuksia ja kommentteja setistä jo vuosien ajalta. On kehuja ja haukkuja sekä uusien omistajien kehuja ja samojen omistajien haukkuja kokemusten jälkeen. Monia ongelmia listataan ja niistä valitetaan maailmalla. Kotimaahan on näköjään onneksi osunut viimeisimmät ja kaikista ongelmista korjatut versiot. Drag-käytöstä en muista nähneeni haukkuja.

Vet65, kunnioitan kokemuksiasi ja kommenttejasi systeemistä. Harri, sinä suosittelit systeemiä kysyjille miltei heti hankinnan jälkeen käytännössä nollakokemuksella. Mutta, olen kanssasi samaa mieltä yhdestä asiasta: jokaisen kannattaa tehdä itse valintansa. Kannattaa tutkia vähän laajemmin ja vertailla kaikki vaihtoehdot ja miettiä oma todellinen käyttötarkoituksensa.

Ps. Toivottavasti camber-käyrä ei ole missään asennossa lähellä vakiota.

Pappatunturi 23.07.2011 22:33

Oli miten oli mutta Vet65lla on ensimmäinen all around performer mikä on todistanut kaiken mahdollisen mitä autolla voi tehdä. Ja vielä tuloksilla mitkä pesee 99% tämän foorumin autoista :salut: :salut: :salut:

Sörsselssön 23.07.2011 23:15

Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
...tuloksilla mitkä pesee 99% tämän foorumin autoista

No sittenhän se on aika laittaa pillit pussiin.

Yorcci 23.07.2011 23:45

Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
Oli miten oli mutta Vet65lla on ensimmäinen all around performer mikä on todistanut kaiken mahdollisen mitä autolla voi tehdä. Ja vielä tuloksilla mitkä pesee 99% tämän foorumin autoista :salut: :salut: :salut:


Amen to that.

+40-vuotias auto, millä vedetään pokaalit näyttelyistä ja naulataan suoraa sekä mutkaa sellaisilla ajoilla, että hirvittää. Ja siten käydään vielä Keski-Euroopassa pyrähtämässä 'muutama' tuhat kilsaa normimatka-ajoa. :rock:

Macho 24.07.2011 00:49

Quote:

Originally Posted by Finn
Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
tuloksilla mitkä pesee 99% tämän foorumin autoista

No sittenhän se on aika laittaa pillit pussiin.


If you can't beat 'em...


Sörsselssön 24.07.2011 01:19

Quote:

Originally Posted by Macho
If you can't beat 'em...

Ei pysty. Näät on mulle vaan elvistelyä varten.


vet65 24.07.2011 08:21

Quote:

Originally Posted by Finn
No sittenhän se on aika laittaa pillit pussiin.


Ei ei, mitään pillit pussiin vaan kehittelemään lisää ja tavoittelemaan parempaa.

Aina on parantamisen varaa, suunnittelua laskelmointia testiä ja toteutusta, siinä se harrastamisen suola varsinkin kun onnistuu jossain.

Pekka Berkeles 24.07.2011 11:38

Quote:

Originally Posted by Yorcci
Amen to that.

+40-vuotias auto, millä vedetään pokaalit näyttelyistä ja naulataan suoraa sekä mutkaa sellaisilla ajoilla, että hirvittää. Ja siten käydään vielä Keski-Euroopassa pyrähtämässä 'muutama' tuhat kilsaa normimatka-ajoa. :rock:

...ja tämä kaikki viritetyllä wanhan liiton pikkulohkolla! Kyllä on koneenrakentaja osannut asiansa.

Pappatunturi 25.07.2011 22:35

Quote:

Originally Posted by Finn
No sittenhän se on aika laittaa pillit pussiin.



Äläs ny,hopee ei oo häpee:D

kipi79 25.07.2011 22:56

Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
Äläs ny,hopee ei oo häpee:D


Kuten terveessä kilpailussa aina, tärkeintä ei ole voitto vaan vastustajien täydellinen nöyryyttäminen, vai miten se meni? :D

zz-2 26.07.2011 18:46

Quote:

Originally Posted by vet65
Alatukivarren sisäpään kiinnike on ratkaisuna tähän, siinä on pystysuunnassa
pultille liikevaraa, tukivarren kiinnityspiste on perussäädöissä asetettu kiinnikeuran alareunaan, "varttimaili" asetus.
Tämä on toteutettu neliön mallisella rautalevyllä jossa on kiinnike pultille reikä
reunassa.
Löysäämällä tukivarren kiinnike pultti ja kääntämällä rautalevy niin että kiinnikereikä on uran yläpäässä saadaan "rata"asetus.

.

Kovaa oli väittely.
Tommosen levynhän voisi Tuusulan kyläseppä tehdä niihin smartti palikoihinkin. Ei olis varmaan kovinkaan vaikeaa.
Ja mitä noihin pika säätöihin tulee niin kyllähän se keulakin omaa moiset ominaisuudet jo ihan vakionakin. Pitää vaan viitsiä jossain kulma mittarissa hakea ne kohdilleen ja pistää paperille. Normi maantie asennosta rataa varten:
lisää ylätukivarteen eteen 1/8 sätölevy ja takimmmaiseen pulttiin 1/16. Noin vaan esimerkikisi. Ja sit ku kurvailut kurvailtu levyt pois. Ei tarvii edes tunkkia.
Se kuka voi viittii hakea ja ettiä on joku muu kun minä.
Mutta innostusta niille jotka viittii.

stingray 26.07.2011 21:55

��

zz-2 27.07.2011 17:30

Eikö löytyny ku yks tiukka pipo??? Ja sekin oli aika heikko esitys.

janiv 27.07.2011 17:35

Täh:confused: Ihan asiaahan tuo zz-2 kirjoitti, eikä millään tavalla 6-linkiä vastaan tai vet65:sta vastaan.

poppamies 27.07.2011 19:50

Herra stringraylla alkoi takapyörät sutimaan ;)

vet65 27.07.2011 20:46

Nonnii.

Rauhotutaans isännät.

Eiköhän näitä seppiä / seppä kälähäneitä löydy joka sopesta.

Pistetään laitteet kuntoon ja esitellään niitä sitten kaikkien iloksi eri tapahtumissa.

Radalla kypärä päähän ja poistetaan siellä liiat adrenaliinit kehosta.

vet65 27.07.2011 21:59

Otetaan vielä asiasta kiinni.

Sen alatukivarsien sisäpään siirtoon taitaa olla tietääkseni jo helppo ratkaisu olemassa.

Olen nähnyt noissa joissain sarjoissa sen tukivarsien säätöreijän olevan pysty asennossa, joten sekin lienee ratkaistu.

Nyt vain merkkaa paikat ja pyöräyttää alkuperäistä säätöpulttia apuna käyttäen tukivartta ylös tai alas haluttuun suuntaan.

Sitten poikittaisiin tukitankoihin esimitoitettuun pituuteen säätö niin alhaalta kuin ylhäältäkin niin johan rupee osumaan rengas tiehen.

Toisaalta tähän voi myös kehitellä jotain parempaa / helpompaakin.

pirre 30.07.2011 21:32

Mietin sellaista että miten tarkasti noi asetukset pysyy kun niitä vaihtelee rata/strip asetusten välilä?

nimim. enstalvena saman puuhastelun parissa

J75 30.09.2013 13:04

Tämä 6 linkki systeemi on alkanut kummittelemaan mielessä, kun takapyöränlaakeriremontti ja takapään purkaminen on joka tapauksessa edessä.

Tuo systeemihän näyttää suht selkeältä ja yksinkertaiselta, mutta kertokaas nyt, että pitääkös perän sisällä olevat sivuyoken lukkosokat ottaa pois, että vetareista saa ns. uivat, kun mulla ei ole siitä asiasta mitään käsitystä?
Vai onko turhaa hommaa ruveta perämurikkaa aukomaan, kun siellä on kuitenkin melko uusi kalusto sisällä?

groovyjay 30.09.2013 13:18

Quote:

Originally Posted by J75
Tämä 6 linkki systeemi on alkanut kummittelemaan mielessä, kun takapyöränlaakeriremontti ja takapään purkaminen on joka tapauksessa edessä.

Tuo systeemihän näyttää suht selkeältä ja yksinkertaiselta, mutta kertokaas nyt, että pitääkös perän sisällä olevat sivuyoken lukkosokat ottaa pois, että vetareista saa ns. uivat, kun mulla ei ole siitä asiasta mitään käsitystä?
Vai onko turhaa hommaa ruveta perämurikkaa aukomaan, kun siellä on kuitenkin melko uusi kalusto sisällä?


Pitää ja ne sivuyoket tulee lyhentää siitä sokkauran kohdalta.

J75 30.09.2013 13:41

Quote:

Originally Posted by groovyjay
Pitää ja ne sivuyoket tulee lyhentää siitä sokkauran kohdalta.


Ok, kiitos!
Tuo kuulostaa varsin järkeenkäyvältä.

Pyörien suuntaus varmaan kannattaa teettää tuon muutoksen jälkeen sellaisessa paikassa, jossa on siihen kunnon rensselit ja ammattitaito?
Kotikonstein mahtaa olla turha edes yrittää?

ZL1 30.09.2013 14:16

Aina kannattaa yrittää, se on harrastamista :)

J75 30.09.2013 15:19

Quote:

Originally Posted by ZL1
Aina kannattaa yrittää, se on harrastamista :)


No näinhän se on.

Ja tuurillahan ne valtamerilaivatkin seilaa, joskin joskus tulos vaan on kuin Costa Concordialla:D

raichard 22.10.2013 19:24

Toisinaan mielessä vekottimen myynti toisinaan jalostus. Tällä hetkellä molemmat =) Vakava ristiriita.

Mutta tosiaan. Toisen puolen jokessa turhan paljon klappia. Täten melkeinpä samalla vaivalla peräpäähän ajattelisi laitettavan tämän.

Mistä oletten näitä nykypäivänä hankkineet ja mihin hintaan? Suoraan jenkeistä? Finnvette? Racersplace? Hintahan sinänsä halpa jenkeissä, mutta pikkaisen inflaationhan tuohon tekee rahdit + verot.

groovyjay 22.10.2013 19:32

Quote:

Originally Posted by raichard
Toisinaan mielessä vekottimen myynti toisinaan jalostus. Tällä hetkellä molemmat =) Vakava ristiriita.

Mutta tosiaan. Toisen puolen jokessa turhan paljon klappia. Täten melkeinpä samalla vaivalla peräpäähän ajattelisi laitettavan tämän.

Mistä oletten näitä nykypäivänä hankkineet ja mihin hintaan? Suoraan jenkeistä? Finnvette? Racersplace? Hintahan sinänsä halpa jenkeissä, mutta pikkaisen inflaationhan tuohon tekee rahdit + verot.


Tuli tehtyä itse, kokonais kustannus tais jäädä alle 300 euron...

raichard 22.10.2013 19:51

Ai.

Onko projektistasi olemassa kuvia/topiccia täällä? Kylä itsellä työkalut pysyy kädessä, mutta onkohan liian haastava projekti? Hinnan puolesta kyllä houkuttelis kovastikin :)

Pekka Y-R 22.10.2013 20:29

Mulla olis myös aikomus tehdä itse 6-linkki omaan 73-vm kulkineeseen talven mittaan. Kaikki ohjeet ja vinkit ovat tervetulleita. Varsinkin osien mitoitus kiinnostaa.

JJ66 24.10.2013 20:11

Nuo hilppeet on liian helppo tehdä jos olis piirustukset. Mutta kun alat suunnitteleen ja mitoittaan niin jopa alkaa aikaan menemään. Mieluummin teen palkkatöitäni ja ostan tuon sarjan tonnilla.... senhän se taitaa maksaa.

Noi kitit on kuitenkin tuotekehityksen tulos ja kuten jo kerrottukkin niin kehittyneet vuosien varrella.
Omavalmisteena ei varmaan osu eka kerralla liikeradat kohilleen ja kun teet taas uuden osat ja testaat niin kyllä se sitten onnistuu. Piirrät sitten kuvat ja anna foorumin käyttöön... niin minä ainakin tekisin :rolleyes:

Vinkki: Jos kymmenen ukkoa ostaa yhden kitin kimpassa ja tekee porukalla kaikille osallistujille omansa ja sitten vielä myy sen orkkiksen niin a'vot siinähän se on....ei muuta kun tuumasta toimeen.

Joku kun ostaa paketin niin ei varmaan sitten ala sitten mitoittaan kenellekkään (no ehkä kavereille) "ilmaiseksi" sillä sehän taitaa olla copyointia ja ehkä laitontakin :rolleyes:

Tästä linkistä jo näkee jotain ja pääsee vauhtiin suunnittelussa.
http://www.vetteweb.com/tech/vemp_09.../photo_04.html


niin ja vielä sen verran, että kannattaa tarkistaa tukivarsien kunto sillä noihan pultataan niihin kiinni. Voipi ruosteiset varret räpsähtää paskax ensimmäisessä kunnon mutkassa.

Pappatunturi 24.10.2013 22:27

Quote:

Originally Posted by JJ66

Vinkki: Jos kymmenen ukkoa ostaa yhden kitin kimpassa ja tekee porukalla kaikille osallistujille omansa ja sitten vielä myy sen orkkiksen niin a'vot siinähän se on....ei muuta kun tuumasta toimeen...


Niin superidea ettei paremmasta väliä. Satavarmasti tulisi vielä sharkkilaisten osaamisella kaupallista versiota paljon parempi viimeistelyn ja materiaalien suhteen.

Juke 25.10.2013 00:08

Onkos tuo 6-linkki valmistajansa nimen mukaisesti vaan kiihdyttelyyn tarkoitettu ja niin ollen käyttökelvoton mutkaradalle?

.

Pantse 25.10.2013 07:26

Onhan tästä kotimaisesta versiosta keskusteltu foorumillakin moneen kertaan
http://finnshark.com/forum/showthrea...ghlight=6-link

Aika iso ja vaativa homma vaan:-k

JJ66 25.10.2013 07:43

Quote:

Originally Posted by Juke
Onkos tuo 6-linkki valmistajansa nimen mukaisesti vaan kiihdyttelyyn tarkoitettu ja niin ollen käyttökelvoton mutkaradalle?

.


Kiihdytykseen alunperin mutta kun rengas pysyy jouston aikana suorassa tai halutulla tavalla muttuu pos tai neg cambberilla niin mutkaradalle aivan ehdoton välttämättömyys jos meinaa pysyä kaistalla. Eihän tämäkään autuaax tee, koska sisä- ja ulkokaarteen puoleinen rengas pitäs käyttäytyä eritavalla camberin suhteen.

Niin, jos näitä tekis isomman sarjan kerralla niin aina vaan pienemmällä yksikköajalla valmistuu ja todellakin varmasti paremmalla viimeistelyllä ja materiaalilla, kuten pappis sanoo.


All times are GMT +3. The time now is 11:49.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.