FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Ostetaan osat ja tarvikkeet (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=21)
-   -   O: LS3 moottori (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=20292)

pirre 26.06.2012 21:38

O: LS3 moottori
 
Ostetaan LS3 moottori.

nolla 4 nolla viiva 755 5571, yyvee, pitte . verre (miuku) gmail . com

Kurkis 27.06.2012 10:33

Mietin tuota omaani, mutta taitaa olla turhan iso vaiva, kun on jo asennettuna, kytkinkoppa keskitettynä, vauhtipyörä, silmälaakeri, kytkin, laatiko jne. paikallaan.

Pikaisella katsauksella Ruotsista löytyi pari LS2:sta käytettynä, mutta hinnat oli uuden LS3:n luokkaa, kun mukana oli kompuutterit, apulaitteita yms.

pirre 27.06.2012 15:18

LS3 hot camillä ois ideaalisin tai circle track 376/525 (LS3). Myös vinkkejä otetaan vastaan.... Hyvät kauppaaktiin johtaneet vinkit palkitaan oivalla laatikkokasalla olut virvoitus juomaa

juzzi 27.06.2012 21:21

Hä? Eikös sulla tuollaane jo ole?
Varakone vaiko jotain uutta suunnitteilla?

Juza

VetteMan 27.06.2012 21:41

Saksasta hakeen nopeesti uusi pannu tai sitten käytetty
Tosin noilla hinnoilla järkevin varmaan ostaa uusi jenkeistä jos ei suomesta löydy.

kipi79 27.06.2012 21:48

En tiedä onko apua mutta englannissa näytti ainakin muutamia myyjiä olevan joilla saattaisi olla nopeasti saatavilla:

http://www.britishamericanengines.co...es/default.asp
http://www.roadcraftuk.co.uk/index.p...product_id=585

Tiedä sitten onko sivut ajantasalla ja onko varasto jossain Texasissa...

heimo huima 27.06.2012 22:11

Quote:

Originally Posted by juzzi
Hä? Eikös sulla tuollaane jo ole?
Varakone vaiko jotain uutta suunnitteilla?

Juza



Pirre kirjoitti:
"Vinkki muille, kaasarin keskellä päällä ole studi, joka pitää ilmanputsaria paikallaan, vaihtaa pultiksi tai jopa poistaa kokonaan (vaatii erillaisen kiinnityksen ilmanputsarille). Vaihtoehtoisesti käyttää yläpuolella liimaa mutterissa."

Osasinkos lukea rivien välistä syyn?

juzzi 28.06.2012 08:57

Eikös mösjöö tuossa antanut ymmärtää että oli jo sen korvannut pultilla?
...muuten toihan on ihan tunnettu juttu noissa kaasaripeleissä että se mutteri "saattaa" lähteä liikkeelle...

pirre 28.06.2012 14:01

Kilpaautoon varakone, tai no, tällähetkellä ykköskone kun tuo nykyinen nielas ton studin. Seuraavassa stagessa ilmanputsari ei ole kiinni mutterilla, pultilla, studilla, millään tuollaisella. Ideoin jo uuden tavan pitää ilmanputsari kiinni...

Briteistä tosiaan eilen saatiin kiinni puhelimella myyjä jolla on tavaraa hyllyssä. Nyt vaan mietitään miten se saadaan suomeen asappina.

Vonsaku 28.06.2012 14:54

Quote:

Originally Posted by pirre
Ideoin jo uuden tavan pitää ilmanputsari kiinni...

Naulattu kiinni tallin seinään? :cool:
Kai se yhden kauden ilman putsariakin menee...

Kurkis 28.06.2012 15:47

Jos ajaa kärjessä, rataa pitkin, eikä ohita ketään kierroksella niin eiköhän mene ilman putsariakin. Ei taida mikään näistä ihan täyttyä.

Tiivistät Pirre putsarin nokkapeltiin niin ei tarvi pultteja eikä muttereita:

http://forums.corvetteforum.com/c3-t...heir-c3-2.html

Pappatunturi 28.06.2012 17:10

Osallistunpa minäkin tähän offtopikointiin... Suosittelen kyllä putsarin käyttämistä ihan moottorin pidemmän käyttöiän kannalta. Jos sattuin kauden jälkeen olemaan moottoritila likainen , vähintää sama skeida löytää tiensä koneeseenkin ilman putsaria.

Tomiteeteeteeteeee tiputti aikoinaan myös kaasarin studin mutterin moottoriinsa ja siitä lähtien olen omiin veskeihin viritetty pitkän pultin pitämään kannen paikoillaan. vaikka löytyisi, ei taatusti pääse kannen reiän läpi tippumaan kaasariin. Ja vaikka pääsisikin , tuskin taipuisi läppien läpi.

pirre 28.06.2012 20:20

Quote:

Originally Posted by Kurkis
Jos ajaa kärjessä, rataa pitkin, eikä ohita ketään kierroksella niin eiköhän mene ilman putsariakin. Ei taida mikään näistä ihan täyttyä.

Tiivistät Pirre putsarin nokkapeltiin niin ei tarvi pultteja eikä muttereita:

http://forums.corvetteforum.com/c3-t...heir-c3-2.html


Yep, vähän tän tyyppinen ratkaisu. Putsari pitää olla, radalla on uskomattoman paljon paskaa ilmassa: hiekkaa, kumia, muovia, peltiä, hikeä, kyyneleitä ja verta

pirre 29.06.2012 20:12

Ja kone ostettu, ei tarvitse enään tarjota ko. kiuasta.

Kurkis 29.06.2012 20:35

Hyvä hyvä. Toivotaan että ehtii ajoissa seuraavaan kapinaan.

pirre 29.06.2012 20:53

Quote:

Originally Posted by Kurkis
Hyvä hyvä. Toivotaan että ehtii ajoissa seuraavaan kapinaan.


Sitä tässä jännätäänkin.

Asiasta seuraavaan, onkos kukaan virittänyt Suomessa LS3 (hotcam)konetta, vaparina?

Kurkis 29.06.2012 21:46

Eikös se jo sudi puoleen suoraan nykyisilläkin tehoilla? Älä nyt ihmeessä viritä tai ei kukaan enää lähde viivalle samaan luokkaan. Seuraavaksi joku ajaa alumiinilohkojen kieltämistä kun on kuitenkin historic touhua ;)

En ole muuta kuin aiheesta lueskellut, mutta jokusen kaakin kai saa vielä kireemmällä nokalla. Vielä kun uusii keinut, jouset ja muut hilut niin kestää kierrätellä. Seuraava aste on paremmat kannet. Ja seuraava pidempi isku, mutta ei taida tulla sulla kyseeseen kun painoluokka nousis.

pirre 29.06.2012 22:24

Quote:

Originally Posted by Kurkis
Eikös se jo sudi puoleen suoraan nykyisilläkin tehoilla? Älä nyt ihmeessä viritä tai ei kukaan enää lähde viivalle samaan luokkaan. Seuraavaksi joku ajaa alumiinilohkojen kieltämistä kun on kuitenkin historic touhua ;)



Teoreettisella tasolla funtsin, mahtaako kestääkkään jos alkaa viilaamaan

Quote:

Originally Posted by Kurkis

En ole muuta kuin aiheesta lueskellut, mutta jokusen kaakin kai saa vielä kireemmällä nokalla.




Minäkin uskoisin että nokan muutoksilla... pientä

Quote:

Originally Posted by Kurkis

Vielä kun uusii keinut, jouset ja muut hilut niin kestää kierrätellä.



Kuinkas korkealle pitää kierrättää, taisin parhaimmillaan vetää 7 donaan mutta pelkästään välityssuhteen "loppumisen" takia joillain suorilla.

Quote:

Originally Posted by Kurkis
Seuraava aste on paremmat kannet.


Kansia taitaa olla vähän vaikeempi parantaa. Toki vähän mutta.... http://www.chevroletperformance.com/..._Head_Test.pdf

Quote:

Originally Posted by Kurkis
Ja seuraava pidempi isku, mutta ei taida tulla sulla kyseeseen kun painoluokka nousis.


Koneen kokoa ei voi enään suurentaa, muuten tulee painopalloa jalkaan.

Puristuksia nostamalla?


All times are GMT +3. The time now is 04:54.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.