FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 Projekti Kertomukset (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Hopeinen C5 Coupe vm-97 (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=25545)

Jonio 16.03.2015 23:06

Hopeinen C5 Coupe vm-97
 
Projekti sana on ehkä hieman väärä kun kyseessä on 67tkm ajettu yksilö, mutta nyt keväällä / kesällä olisi tarkoitus saada auto maan läheisemmäksi, vanteiden vaihtoa yms pientä Facelift touhua.

Auto on 6-lovisella manuaali askilla. Ainoat viat joita autosta tähän mennessä olen löytänyt on penkin kiskojen klappi johon täältä löytyi korjaus ohjeet sekä kuljettajan puolen ovipahvin narina joka on hyvin ärsyttävä.

Äänentoisto myös menee kokonaan uusiksi tupla-din soittimen yms myötä.

Viime loppukesästä kun tämän löysin oli auto silloin nettiauton vähiten ajettu.

Kuvia

Mahdollisesti myös värinvaihto mutta sitä vielä harkitaan koska maalipinta on oikeasti hyvä kuntoinen, ainoastaan tuo Hopea / harmaa ei täysin istu silmään.

Tarkoitus on alkaa pitää täällä projekti "blogia" ja kertoa miten hommissa edetään.

Muutama sana myös omistajasta :D Kokemusta näyttelyautojen parista on vajaan 15 vuoden ajalta joten siltä puolelta oma autoharraste tausta on tullut, ennen Japsien parissa mutta nyt kyseessä ensimmäinen Amerikan ihme :)

Olen rakentanut itselle sekä tutuille monia myös näyttelyissä palkittuja autoja Euro / Japsi puolella ja katsotaan mihin rahkeet riittävät hieman erilaisen aihion kanssa. Ideana on jokatapauksessa kunnioittaa auton tyyliä ja perinteitä joten uskon ulkoisten muutosta olevan huomattavasti hillitympiä mitä olen edellisiin projekteihin tehnyt.

Autokerho saattaa osalla olla ehkä tuttu, MOB-Concept jossa olen aina vaikuttanu perustaja jäsenenä.

T. Joni

Corvette63 16.03.2015 23:14

Tervetuloa mukaan keskusteluihin!

Mielenkiintoista nähdä millainen tästä muokkaantuu. Aihio on ainakin tosi siisti, sitä on tullut joskus myyntipalstalla vilkuiltua. :cool:

Sharks 2gether 17.03.2015 06:56

Uuuhh, nyt menee jännäksi. Kiva nähdä millaista toteutusta sieltä on tulossa!

suojasto 17.03.2015 12:44

Hieno peli ---


Sorry -- laitoin yhden sun kuvista suoraan tänne foorumille kun näyttää niin hyvälle. Eli kuva tallennetaan kuvapilvi.fi/finnshark kautta ja copy-pastetaan se IMG linkki tähän.



Älä turhaan sitä maalaile -- Kyllä Sebring Silver on ihan OK väri -- ohessa omani

MPÄ 17.03.2015 13:05

Hieno!

En minäkään lähtisi väriä muuttamaan, hopea ei ole häpeä ja helpompi pitää puhtaan näköisenä, kuin esim. suosikkivärini musta:D

Tume 17.03.2015 13:43

Komee peli!

systeemi 17.03.2015 13:51

Quote:

Originally Posted by Jonio
Tarkoitus on alkaa pitää täällä projekti "blogia" ja kertoa miten hommissa edetään.

Muutama sana myös omistajasta :D Kokemusta näyttelyautojen parista on vajaan 15 vuoden ajalta joten siltä puolelta oma autoharraste tausta on tullut, ennen Japsien parissa mutta nyt kyseessä ensimmäinen Amerikan ihme :)

Olen rakentanut itselle sekä tutuille monia myös näyttelyissä palkittuja autoja Euro / Japsi puolella ja katsotaan mihin rahkeet riittävät hieman erilaisen aihion kanssa. Ideana on jokatapauksessa kunnioittaa auton tyyliä ja perinteitä joten uskon ulkoisten muutosta olevan huomattavasti hillitympiä mitä olen edellisiin projekteihin tehnyt.


Jospa nähtäisiin samanlaista rakentelua mitä itsellä on menossa??

Jonio 18.03.2015 10:37

Kiitoksia kaikille positiivisista kommenteista, harvoin millään foorumilla lukenut näin hyviä tervetulo toivotuksia. Kiitos :)

Kuvia saa käyttää ihan vapaasti, toki mielellään joku maininta mistä napattu mutta ei välttämätön :D

Värin kanssa ei vielä ole päätöksiä tehty mutta katsotaan mitä tuleman pitää, kaikki edelliset harrasteautoni on maalattu joten... ;D Toki aihiot ovat olleen huonompia.

Ideoita alkaa kevään mittaa muodostua mutta projektia vielä pikku hetken hidastaan asunnon remman viimeistely ja sitten myynti mutta muuta aletaan samalla viedä projektia eteenpäin.

Systeemi:
Millaista projektia sulla on menossa? Olen vielä sen verran tuore foorumilla ettei ole osunut silmiin?

pomppe 18.03.2015 10:41

Tervetuloa joukkoon iloiseen! Hienon näköinen peli. :rock:

Pantse 18.03.2015 12:10

Komea peli. Oletko harkinnut värin vaihdon sijasta teippausta? Siinähän olisi mielikuvitus vaan rajana.

Juke 18.03.2015 21:58

Onnittelut hienon harrastepelin hankinnasta! :thumrigh:
Mielenkiinnolla jään odottamaan millainen projekti tästä kehittyy :)

Jonio 20.03.2015 17:08

Pantse:
Itse asiassa olen harkinnu mutta kun kiiltävät teipit ei vaan istu mun silmään ja tykkään maalipinnan kiillosta "vahattuna" MUTTA jokin mattateippi toki voisi olla vaihtoehto ja puhuinkin hovi teipparin / maalarin kanssa jo asiasta.

Rocckk 20.03.2015 20:22

Hieno laite indeed! On tuota issekkin tullut kateltua nettiautosta monen monta kertaa. Taisi olla täältä pohjoisemmasta kotoisin?

Jonio 24.03.2015 10:22

Nykyään auto on Vantaalla mutta hain sen Kajaanista viimevuonna kesän loppupuolella.

atp 06.05.2015 19:09

Quote:

Originally Posted by Jonio
Nykyään auto on Vantaalla mutta hain sen Kajaanista viimevuonna kesän loppupuolella.


Viime kesänä koeajoin vissiin juuri kyseisen veten kun kaverin kaverin kaveri etelästä oli sitä ostamassa. Ilmeisesti se ostaja olit sinä? :D

Auto oli tosiaan hyvässä kunnossa. Oisin ostanut itse, jos mulla ei olis yhtä ollut jo! :rock:

atp 06.05.2015 19:18

Quote:

Originally Posted by Jonio
keväällä / kesällä olisi tarkoitus saada auto maan läheisemmäksi, vanteiden vaihtoa yms pientä Facelift touhua.


Jos oot tosiaan vanteita vaihtamassa, niin täältä saattais löytyä ostaja vanhoille! :cool:


All times are GMT +3. The time now is 09:37.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.