FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 (vuosimallit 1997-2004) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Mikähän tuota autoa nypyttää isommilla vaihteilla? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=27800)

tötterö 15.10.2016 22:25

Mikähän tuota autoa nypyttää isommilla vaihteilla?
 
80km/h eikä 100 ole kiva kurvailla ainakaan tasakaasulla kun auto nykii rumasti.
Pienemmillä vaihteilla ongelmaa ei ole.

Niin ja selvyyden vuoksi autoni ei ole vakio eikä sitä mitä ilmeisemmin ole säädetty muutosten jälkeen..

Tosin ei kait tasakaasulla kukaan muu ajelekaan Vetellä kuin mä.

Juhatee 15.10.2016 22:44

Quote:

Originally Posted by tötterö
autoni ei ole vakio eikä sitä mitä ilmeisemmin ole säädetty muutosten jälkeen

Siinä se vastaus jo tulikin.

MAF- ja VE-kartat kaivannevat muutoksia mikäli jokin moottorin elämässä on muuttunut. Toki kaikki muutokset eivät automaattisesti ole hyvästä joten tuntematta tarkemmin kokoonpanoa suosittelisin ottamaan yhteyttä johonkuhun asian osaavaan säätöheppuun.

Macho 15.10.2016 23:56

Jos ei vielä ole, niin kannattaa asentaa laajakaista lambda mittari niin näkee seokset ajellessa.

tötterö 16.10.2016 08:29

Laajakaista löytyy ja seokset nypytyksen aikana n.14

Juhatee 16.10.2016 09:02

Arvailla voi vaikka maailman tappiin saakka mutta arvaan silti: Bensatrimmien 25% maksimikorjaus täyttyy ja kone nykäisee, trimmit nollautuvat. Trimmien arvo jatkaa taas kasvua ja 25% kohdalla nykäisee uudelleen.

Toinen arvaus: Autossa on joku viriviri-ilmanputsari tai muokattu ilmanohjaus putsarille.

barum 16.10.2016 10:39

Kolme vaihtoehtoa
- imupuolen muutokset, jotka sotkevat MAF:n toimintaa
- nokka, joka jyrkkyydestään riippuen sotkee melkein kaiken mahdollisen
- peltisarjat, jotka kompensoimattomina sotkevat lambdasäädön toimintaa

...eli lista muutoksista on oleellinen tieto avunsaannin kannalta. Tai sitten viet sen gen3-osaavalle säätäjälle.

CC-5 16.10.2016 13:56

nokan lsa?

Macho 17.10.2016 12:35

Quote:

Originally Posted by tötterö
Laajakaista löytyy ja seokset nypytyksen aikana n.14


Onko lukemaa tarkistettu, tai anturia kalibroitu? Onko pienemmillä vaihteilla tasakaasulla sama seos kun ei nyi?

tötterö 19.10.2016 06:29

Ei ole.
Ihan uusi mittari ja anturi.
Plx Gen4

Yly 19.10.2016 08:05

Quote:

Originally Posted by Macho
Onko lukemaa tarkistettu, tai anturia kalibroitu? Onko pienemmillä vaihteilla tasakaasulla sama seos kun ei nyi?



Quote:

Originally Posted by tötterö
Ei ole.


Hyvin vastattu :D

Quote:

Originally Posted by tötterö
Niin ja selvyyden vuoksi autoni ei ole vakio



Auttaisikohan asiaa, jos kertoisit kaikki viritykset mitä sinun autoosi on tehty ?

Minä en voi sinua auttaa, kun en näistä mitään ymmärrä, mutta uskoisin että vian arvaileminen on hieman vaikeaa, jos et kerro mitä auton moottorissa on muutettu ?

suojasto 19.10.2016 13:10

Quote:

Originally Posted by barum
Kolme vaihtoehtoa
- imupuolen muutokset, jotka sotkevat MAF:n toimintaa
- nokka, joka jyrkkyydestään riippuen sotkee melkein kaiken mahdollisen
- peltisarjat, jotka kompensoimattomina sotkevat lambdasäädön toimintaa

...eli lista muutoksista on oleellinen tieto avunsaannin kannalta. Tai sitten viet sen gen3-osaavalle säätäjälle.


Lisätään tähän vielä mielenkiintoinen ilmiö joka oli omassa ajoneuvossa:
LS Hot Cam aiheuttaa 4l60e laatikon kanssa nypytystä 3 ja 4 vaihteella luokassa 60 km/h jos on 3.15 perä. Lääkkeenä tähän osui TCCn apply/release speedien nosto 75 km/h kulmille. Eli aina suinkaan seoksen/advancen korjaus ei auta. Tästäkään tiedosta ei ole nyt mitään apua välttämättä kun ei tiedetä mitä siellä on nyt sisällä.

tötterö 20.10.2016 16:18

Pata on 402ci forged stroker ja LS2.
Tajuun lähes yhtä paljon kun sika sateliitista.
Kuutiotuumia ja...

barum 20.10.2016 16:26

No ei ihme, ettei toimi yhtä sujuvasti kuin vakiokone.

Onkos tämä jonkun foorumilaisen entinen auto, muistelen että jotain tuolla speksillä joku rakensi vitoseen 1,5 vuotta takaperin?

Pekka Berkeles 20.10.2016 16:55

Mulla on hatara muistikuva vuosien takaa - taisi olla jotain 2009 tms. kun silloisen omistajan kanssa oli viestittelyä - että tässä autossa olisi SLP 402 moottorina. LS2 lohkolla siis.

tötterö 20.10.2016 19:31

Kyllä virivirikin pitäisi saada toimimaan sivistyneesti.
Kuitenkaan 1000hv en tarvitse mihinkään paitsi ehkä virtuaalipippelin pidentämiseen.

Toimihan se mun edelllinenkin 700hv Vette nätisti ajossa ja oli sentään lähes 10v vanhempaa tekniikkaa.

Marko2805 20.10.2016 19:48

Quote:

Originally Posted by tötterö
Kyllä virivirikin pitäisi saada toimimaan sivistyneesti.
Kuitenkaan 1000hv en tarvitse mihinkään paitsi ehkä virtuaalipippelin pidentämiseen.

Toimihan se mun edelllinenkin 700hv Vette nätisti ajossa ja oli sentään lähes 10v vanhempaa tekniikkaa.



Pitääköhän joku meitä hieman hassuina:confused: :confused:

tötterö 20.10.2016 20:11

Ei pidä. Kirjoittaja vaan haluaa selvyyden miksei uudempi konstruktio toimi paremmin kuin Skinnarsin kiihdytyspajan tekemä.

Juhatee 20.10.2016 21:57

Yleensä ne saa toimimaan jos osat on valittu siten että ne on mahdollista saada toimimaan kimpassa. Minkä tahansa moottorin saa mahdottomaksi säätää "sivistyneeksi" jos vaikka nokan valitsee pelkällä tunteella.

Kaiken Å ja Ö on se loggaus koneen tämänhetkisestä ongelmasta eli ota yhteys gen3-tuntijaan ja ajele hänen kanssaan lenkki. Jos et löydä sellaista tuntijaa perheestäsi, huuda täällä apua niin mahdollisesti joku HPtuners-palikan omaava heppu lähialueelta suostuu hyppäämään (poikittaisille lehti)jousille ja ottamaan käyriksi nämä ongelmasi. Yhdessä voidaan sitten joko nauraa tai auttaa tai molempia.

barum 20.10.2016 23:01

Quote:

Originally Posted by tötterö
Kirjoittaja vaan haluaa selvyyden miksei uudempi konstruktio toimi paremmin kuin Skinnarsin kiihdytyspajan tekemä.

Noilla lähtötiedoilla ei sitä kukaan sinulle pysty sanomaan. Noista vihjeistä, jotka liittyvät ko. moottoreiden tekniikkaan, voi sanoa sen verran että ihan turhaa vertailua omenoiden ja appelsiinien välillä.

CC-5 21.10.2016 07:53

Toi hotcam nokka on ainakin sellainen ettei siitä saa pintakaasulla ajaessa 0-2200 kierros alueella nykimistä pois,ei ainakaan jos tavoite AFR on 14,7.Perstuntumalla sen pitäis saada rikkaampaa seosta.auto käy tosi siististi kylmänä tyhjäkäyntiä,mutta heti lambda ohjaukseen siirtyessä
alkaa koneen rynkytys ja silmien kirvely.hp tunersin mukaan kaikki on ok.oma mielipide on että vaihtamalla toisen nokkatikun saisi nykimätöntä kyytiä pinta kaasulla.Jos olisi manuuali vaihteinen auto niin olisin tehnyt sen 50 00km sitten.autmaatin turbiin säädöillä sen saa livemmäksi.nythän mulla d vaihteella turbiini lukittuu kun nopeus 110 km/h ylittyy pintakaasulla.

tötterö 21.10.2016 10:19

Joo nykiminen alkaa kun toiseksi ylin vaihde kytkeytyy ja jatkuu turbiinin lukituessa.
Sitten vaan seosta kohti 13 jollei 14 seokset tyydytä auton sielunelämää.
Tyhjäkäyntikin on aaltoilevaa varsinkin kylmänä ja vaihteen kytkeminen sammuttaa koko keksinnön monesti.
Kyllä mä tiedän että mun tulisi ostaa Micra huolenpitosopimuksella jotta en aina narisisi.
Sitten valittaisin tylsyyttä ;)

TommiT 21.10.2016 10:48

Kyllähän tuo nyt kuullostaa vahvasti siltä kuten jo moneen kertaan on tässä todettukkin että auto on selvästi säädöiltään keskeneräinen. Aivan turhaa tässä spekuloida syitä ennenkuin autosta on otettu logia ja joku osaava sitä tutkinut.

Mutta heitänpä oman arvaukseni. Koneen sytkäkartoissa ei ole nokkaan nähden tarpeeksi ennakkoa. Myös RAF kartta pielessä.

Vet 21.10.2016 11:49

Quote:

Originally Posted by tötterö
Niin ja selvyyden vuoksi autoni ei ole vakio



Seuraavalla kerralla sitten aivan vakio vette niin pääset oikeasti melko paljon helpommalla.

topi sorsakoski 21.10.2016 13:09

...tai polaris mönkijä.:thumleft:


All times are GMT +3. The time now is 12:18.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.