FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   "Suomi osaamista" (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=6743)

TomiT 23.05.2007 18:00

"Suomi osaamista"
 
Vaikka ei Vette olekkaan niin työnlaatu on aika kohdallaan...:o

http://www.mat.fi/project1984toyotacelicaturbo.htm

Keksikää näille nyt joku vanha Vette työn alle ja äkkiä :p

Corvette63 23.05.2007 18:14

Katselin itsekkin poikien Celicaa viikko sitten ja upealta näytti..

Uskomatonta suomalais osaamista!

poppamies 23.05.2007 18:16

kivasti muutti muotoa :)

Turismo 23.05.2007 19:44

Voi että kun on pelit ja vehkeet :p
Pelti taipuu mallikkaasti, mutta entäs ne kuituhommat :-? Vitsi, vitsi....varmaan samalla lailla. (joo, niinpä näkyy kun jaksaa kelta loppuun asti)

Bahrainistako olivat alkuraadon hakeneet?

Kaikenkaikkiaan maaaaukas before-after -sarja!

hakkis 23.05.2007 20:07

Tosta pitäis kyllä ansaita jo jonkinlainen ansioristi.Eipä ainakaan pojilla tullu aika pitkäksi.

MikkoM 23.05.2007 23:23

Ja tuo "poikien" halli on kans sellasessa paikassa että ihan äkkinäinen ei löydä:rolleyes:
Tarina kertoo että takavuosina oli helikopteri laskeutunut firman omistajan pihalle, Mäkelä oli mennyt ulos jututtamaan vieraita ja sisään tullessa vaimo oli kysyny että ketä ne oli, niin Ron Dennis oli käynyt sopimassa autonsa entisöinnistä.
Ja myöhemmin mäkelä entisöin jonku vanhan mersun Dennisille.

Voihan ..tana mistä tuon celican parsivat....

Oon monesti haaveillut että jos joskus tuolla pääsis käymään, vissiin ulkopuolisilla ei oo juurikaan asiaa..

V-P 24.05.2007 00:00

Hattu pois päästä ihan vaan kunnioituksesta tosta duunista, jota tossa on jouduttu tekemään. Kertakaikkiaan upeaa työtä! Tossa on ollut paljon porukkaa tekemässä, ja paljon on ollut töitä.
Lopputulos on ihankun uusi auto.
Nyt mäkin ymmärrän, miten autoja entisöidään : rahalla.

groovyjay 24.05.2007 00:49

Hienoa maailmanlaajuista näkyvyyttä ollut MAT:lla viime aikoina (toisin kuin nykäsen MATilla), toi kankkusen tekemä ennätys tolla Bentleyllä on ollut melkein jokaisessa laatujulkaisussa.

Masa 24.05.2007 12:05

Jos rahan puute ei ole este , niin mikä ettei ?
Kankkuselle toikin taitaa tulla...Huh huh.Aivan superpro meininkiä.

Finnshark 24.05.2007 18:26

Aivan uskomatonta duunia on kaverit tehny! V-P:n kera otan hatun pois päästä ja kumarran syvään! Ei todellakaan mikään ihan pikkujuttu entisöidä tuolla tasolla tuollaisia laitteita!

janiv 24.05.2007 19:19

Mie aattelin, että tiedolla, taidolla ja kokemuksella tuo tehtäs eikä rahalla. Vaikka mie saisin satamiljardiabiljardia ja 50 vuotta aikaa niin en pystys tommoseen:(

Hyvä, että jollain on riittäny aikaa myös valokuvien ottamiseen. Melkonen projektihn tuommonen on. Hieno. Vaan olipas ohjaamo ku lentokoneesta.

V-P 25.05.2007 00:56

Quote:

Originally Posted by ippe73
Mie aattelin, että tiedolla, taidolla ja kokemuksella tuo tehtäs eikä rahalla. Vaikka mie saisin satamiljardiabiljardia ja 50 vuotta aikaa niin en pystys tommoseen:(

Hyvä, että jollain on riittäny aikaa myös valokuvien ottamiseen. Melkonen projektihn tuommonen on. Hieno. Vaan olipas ohjaamo ku lentokoneesta.


Ippe: Palkkaisit ammattimiehet tekemään duunin viidelläkymmenellämiljardillabiljardilla, niin kyllä ne tekis sen mielellään, ja mä voisin olla vaikka pomona tolle porukalle sanotaan nyt palttiarallaa kahdellakymmenelläviidellämiljardillabiljardilla, niin sullekkin jäisi vielä kaksikymmentäviisimiljardiabiljardia bensarahaa Corvettella ajeluun!
Millonkas alotetaan? Paa vaikka privaa mulle, niin tulen helikopterilla paikalle! ;)

Motörhead 25.05.2007 21:25

Kyllähän tuollaisen väsäisi kuka vaan jos uskoo entisen työkaverin mottoa joka suurinpiirtein tässä tapauksessa menisi näin: "Jos ihminen on käynyt 60-luvulla kuussa niin kyllä ippe73 2000-luvulla yhden Celican entisöisi."

Ei vaan pirun komeaa jälkeä pojat tekevät ja kun katselin tuolta myytävistä autoista niin helvetillisiä hintoja ne noista pyytää. Kai noi vanhat kilpurit jotka omaa todistetun historian on sitten niin haluttuja.

Perhana kun olisi nuorempana ollut taipumusta jalkapallistiksi tai lätkänpelaajaksi ja olisi päässyt "Selänne-palkkaluokkiin" niin ei olisi ongelmia rahojen kanssa. Harmi vaan kun perin isäni enkä äitini geenit mitä tulee urheiluun...

Mickey 26.05.2007 09:56

Vaikka on puitteet & vehkeet niin pitää olla myös aikaa ja jostain tulla elantoa.
Mäkelä on onnistunut siinä pitkälti omien racing kontaktiensa kautta, onneksi olkoon ja jälki on upeaa, tuohon tyyliin haluisi itsekkin mutta jos oikein nuukia ollaan niin itse nysväisin kyllä pelkästään ovaalikilpureita ja offshore veneitä USAssa.

Mickey 26.05.2007 09:58

Quote:

Originally Posted by ippe73
Mie aattelin, että tiedolla, taidolla ja kokemuksella tuo tehtäs eikä rahalla. Vaikka mie saisin satamiljardiabiljardia ja 50 vuotta aikaa niin en pystys tommoseen:(

Hyvä, että jollain on riittäny aikaa myös valokuvien ottamiseen. Melkonen projektihn tuommonen on. Hieno. Vaan olipas ohjaamo ku lentokoneesta.

Chekkaas Jay Lenon tallia..noita sikarikkaita jannuja jotka myös rasvaa omat kätensä (tyylin Jay) on "muutama" jenkkilässä.

janiv 26.05.2007 14:09

Tarkemmin ajatellen, kun aikoinaan 3 vuodessa opin televisioita, radioita ja tietokoneita korjaamaan niin enköhän 50 vuodessa tai jopa kymmenessä opi autoja ropeltamaan :)


All times are GMT +3. The time now is 10:52.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.