FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Uusin V8 magazine (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=8511)

mrfrost 12.12.2007 17:45

Uusin V8 magazine
 
Nyt kaikki äkkiä lukemaan uusinta veekasia;) Esittelyssä jotain mahtavaa:cool:

Corvette63 12.12.2007 17:58

Pappa on pop!

Pitääpä käydä katsomassa onko magaziini tipahtanut laatikkoon jo! :cool:

TomiT 12.12.2007 18:01

Jep!:thumrigh:

Täytyykin käydä ostamassa elämäni ensimmäinen V-7:ka.

Corvette63 12.12.2007 18:09

Hieno juttu oli tehty :thumleft:

Paakari 12.12.2007 18:11

Mut ei siäl ollu Pappiksest mitään juttuu, Shellin bentsiiniasemist vain. Vai kirjottik ne jollain salanimel vai... Tää on salamyhkäst juttuu.

Onneks toimittaja oli huamannu siin Corvette jutus, että automaatti olis sopinu siihen kärryyn paremmin. mää olen samaa mieltä;)

poppamies 12.12.2007 18:18

Quote:

Originally Posted by mrfrost
Nyt kaikki äkkiä lukemaan uusinta veekasia;) Esittelyssä jotain mahtavaa:cool:

Niin muuten oli mahtavaa luettavaa kerrankin, Jayn kokoelma on kyl ihan mahdoton :shock:

Sithän siel oli kans yks sekasikiövette, kauheeta ku sekotellaan eri aikakausien veteistä osia ja tehään sopasta sitten jotain "makeeta" ;)

Cam69 12.12.2007 18:18

Hieno juttu ja vielä hienompi auto!
Teukka Salamakin ymmärtää hyvän päälle!;)

vette-91 12.12.2007 18:22

Kyllä unohtu kotihommat kun töistä tullesta laatikosta lehden löysin:D
hieno auto ja juttu..:cool:

ToniH 12.12.2007 18:24

Täytyy käydä koukkaamassa.

Semmonen sivuhuomautus, että huomasin uusimmassa Spinnerissä olevan taas juttua Finnshark C3:sen koneprojektista.

Turismo 12.12.2007 18:56

Kivan vuoden vimosen numeron olivat leiponeet.
Pappis pyörii Teemun entisissä rahoissa varmaan vieläkin :D
(just tänään sekoilin kuin johdatuksen saattelemana verkon ihmeissä ja löysin Bow Tie Racingin...ja taas ymmärrän hiukan enemmän kuin eilen)

poppamies 12.12.2007 19:17

Quote:

Originally Posted by Turismo
Pappis pyörii Teemun entisissä rahoissa varmaan vieläkin :D

Ei enää, mutta kuulemma hykertelee vieläkin ittekseen, oli kuitenkin ihan nauranut koko matkan pankkiin :rolleyes:

TomiT 12.12.2007 19:24

Nythän ne Teukan kaverit vois tulla käymään meidänkin tallilla... rahojen kera.

Ja uusi koti ulkomaille, aina parempi....



Pääsis aloittaa uutta rojektia :cool:

KTM 12.12.2007 19:33

Ei kait tätä hommaa tehdä rahasta vaan rakkaudesta tämä lähtee!

TomiT 12.12.2007 20:04

Quote:

Originally Posted by KTM
Ei kait tätä hommaa tehdä rahasta vaan rakkaudesta tämä lähtee!


Sempä takia just ulkomaille ja mahdollisimman kauas. Ei tarvii sitten itkeä kun joku savolainen "raiskaa" rakaani...

vet77 12.12.2007 20:26

On se vaan niin :cool: !! En olisi kyllä raatsinut myydä...

Finnshark 12.12.2007 20:30

Hienon näköinen juttu, pitääkin kohta heittää jalatkin sohvalle ja ryhtyä oikein lukemaan tuota juttua! Hieno homma että hienoista autoista tehdään hienoja juttuja! :cool:

MikkoM 12.12.2007 21:36

Jaa, eipä ollu Prisman hyllyssä vielä tunti sitte...=P~

KTM 13.12.2007 08:23

Yön yli asiaa mietittyäni päätin sitten hiukan vielä ravistella tätä aihetta. Koska tämän kaltaisen auton syntyminen Suomessa on tapaus (saati, että niitä on toteutettu kaksi melkein samanlaista on vielä suurempi ihme). Mitä vuosien varrella juttuja on tullut väännettyä autoista, niin ne erikoiset tai jotenkin speciaalit ovat kaikista vaikeimpia saada lehteen asti. Yleensä omistajat/rakentajat pitävät kynttilää vakan alla muutamasta syystä mitä pelätään:

1. syntyy turhaa p-puhetta
2. juttu on kirjoitettu "seiska" tyyllin = päin seiniä
3. tahot jotka ovat kiinnostuneet väärällä tavalla saavat vihiä autosta ja jonakin yönä saattaa käydä kutsumattomia vieraita tallissa

Pitkän prosessin kuluessa jos joku näistä hommista menee kädelleen, niin yleensä sitten siltä rakentajalta ei enää todennäköisesti saa seuraavaa kikkaretta julkaisuun. Siispä viestinä tässä litaniassa on:

Uskottavasti Pappis tekee vielä jotakin hauskaa autojen kanssa ja se tai ne ovat esittelyn arvoista tavaraa ja TS varmaan hankkii lisää hauskoja harrasteautoja maailmalta. Nämä kaikki laitteet varmasti kiinnostavat harrastajia, mutta jos heidän tekemisistään aletaan vääntämään kokkapuheita maksukyvyn osalta ollaan listan kohdassa #1 ja sehän tarkoittaa ettei materiaali 99% varmuudella ole saatavissa julkiseen esittelyyn.

Ugh, olen kertonut mielipiteeni aiheesta.

Sitten vähän kevyempää, eli tuosta heinäkuisesta illasta muutama tunnelmaotos mitä ei ole ennen julkaistu.





Oli kiva käydä kylässä ja terveisiä kotiväelle :D

Masa 13.12.2007 09:59

Oli kyllä asiallinen juttu veeseiskassa pitkästä aikaa !
KTM:n tuntien koko juttu oli faktaa , vaikkakin rivien välistä olin huomaavinani sellaista pientä oululaista sarkasmia... hehhee.
Jotenkin tähän tapaan:"takarenkaita ei meinaa saada edes sutimaan , niin hyvin alusta toimii..." Kyllämä luulen , ett oikein hyvin se sutii , toi vette...;)

KTM 13.12.2007 10:29

Quote:

Originally Posted by Masa
Oli kyllä asiallinen juttu veeseiskassa pitkästä aikaa !
KTM:n tuntien koko juttu oli faktaa , vaikkakin rivien välistä olin huomaavinani sellaista pientä oululaista sarkasmia... hehhee.
Jotenkin tähän tapaan:"takarenkaita ei meinaa saada edes sutimaan , niin hyvin alusta toimii..." Kyllämä luulen , ett oikein hyvin se sutii , toi vette...;)


No no Masa, kyllä siinä oli vinha perä tuossa sutimisessa. Siis oikeasti lurttanaa sai survoa lattiaan melko reipashenkisesti ja pitoa löytyi. Ei sarkasmia vaan enemänkin hämmästystä, että laite ei ollut hillitön "sutimiskone".

Masa 13.12.2007 13:46

Quote:

Originally Posted by KTM
No no Masa, kyllä siinä oli vinha perä tuossa sutimisessa. Siis oikeasti lurttanaa sai survoa lattiaan melko reipashenkisesti ja pitoa löytyi. Ei sarkasmia vaan enemänkin hämmästystä, että laite ei ollut hillitön "sutimiskone".


No okei , uskotaan. Tai sitte olit vaan vieraskoree :rolleyes:
Juttuhan olis kaivannu yhen sellasen lakunpiirtokuvan kera kunnon pöllönummen usvan...;)

energy 13.12.2007 13:49

Quote:

Originally Posted by Masa
No okei , uskotaan. Tai sitte olit vaan vieraskoree :rolleyes:
Juttuhan olis kaivannu yhen sellasen lakunpiirtokuvan kera kunnon pöllönummen usvan...;)

Vähän niinkun näin



:cool: :cool: :cool:

ahne 13.12.2007 17:20

Olikos tuosta muuten projektikuviakin jossain? Mulla on pakoputkiston suunnittelu meneillään ja rupes tuntumaan, että tuosta voisi vaikka ottaa mallia =) Hieno peli...

Corvette63 13.12.2007 18:42

Quote:

Originally Posted by ahne
Olikos tuosta muuten projektikuviakin jossain? Mulla on pakoputkiston suunnittelu meneillään ja rupes tuntumaan, että tuosta voisi vaikka ottaa mallia =) Hieno peli...


Pappiksen salaisissa arkistoissa on varmasti ainakin paljon kuvia. Bowtie-Racingin sivuilla on kanssa muutama: http://www.bowtie-racing.com/

en-invest 13.12.2007 23:27

Quote:

Originally Posted by energy1610
Vähän niinkun näin



:cool: :cool: :cool:

Eiks me kerran päätetty et tommonen vanha Amerikankatiska huohottaa aikalailla ja toi lenkkeilijäkin tarttis savunaamarin.:confused:

poppamies 14.12.2007 06:34

Quote:

Originally Posted by en-invest
Eiks me kerran päätetty et toi lenkkeilijäkin tarttis savunaamarin.:confused:

Joo päätettiin!

groovyjay 15.12.2007 01:25

Noin hienosta autosta ei huonoa juttua saakaan! Hyvä papparaistunska! Ei muuta kuin voimia tuleviin koitoksiin! Panteran rakentajalle myös hattu ilmaan, oli aikamoisesta navetasta oikastu!

TomiT 15.12.2007 01:48

Quote:

Originally Posted by groovyjay
Panteran rakentajalle myös hattu ilmaan, oli aikamoisesta navetasta oikastu!


Aino seikka mikä EI TODELLAKAAN säväyttännyt oli se "Suomisoffa" Friitalan nahakasisutuksen sävy! Jos Pantherassa pitää olla vaaleanruskea nahkasisustus niin miksi helvetissä se pitää olla tuollainen savoväritteinen pelle firiitala....


Muuten hienosti tehty projekti.

groovyjay 15.12.2007 01:50

Quote:

Originally Posted by TomiT
pitää olla tuollainen savoväritteinen pelle firiitala....


Siinähän se vastaus tulikin! Olen 100% samaa mieltä sävyasiassa:rabbit:

TomiT 15.12.2007 01:54

Ottais vaikka mallia jostain Maranellon kikattimesta...Ei varmasti ole mitään Friitalan Janne Ahos settiä...

groovyjay 15.12.2007 01:59

Quote:

Originally Posted by TomiT
Ottais vaikka mallia jostain Maranellon kikattimesta...Ei varmasti ole mitään Friitalan Janne Ahos settiä...



mikko. 16.12.2007 00:51

Koska se juttu tulee skannattuna tänne? :mad:

Corvette63 16.12.2007 01:06

Quote:

Originally Posted by mikko.
Koska se juttu tulee skannattuna tänne? :mad:


Ei taida vielä tekijänoikeus juttujen myötä uskaltaa tekstiä tänne laittaa :-k

unknown 16.12.2007 19:24

Tavoistani poiketen kävin ostamassa V8:n, syyksi tässä mainitsen sen että lehdessä käsiteltiin De Tomaso Pantera:a ja että tämänkertaista "2lehteä Yhden hinnalla"-tarjousta ei voinut ohittaa.
Kuitenkin vaikka tässäkin topicissa jo mainittiin että lehtijutut aiheuttaa kitinää kateellisessa kansassa niin silti aion kommentoida:

Suomalaiseen geeniperimään on pysyvästi juurtunut jokin outo ajattelutapa, minkä mukaan hankkimalla mahdollisimman halvan ja huonon auton, pääsee halvimpaan hyvään lopputulokseen.
Mutta miksi pitää ostaa juuri se kolaroitu Pantera, vaikka ehjiä ja suoria autoja löytyy? Varsinkin eksoottisimmissa autoissa ostajalta tuntuu hämärtyvän kaikenlainen arvostelukyky, minkä jälkeen hintalappu määrää.
Jotenkin tuntuu, kun olen näitä tuontiautoja seurannut, että Suomeen eksyy juuri ne hirveimmät pommit, enkä nyt tarkoita vain eksoottisia autoja vaan yleensä auton heikkoa kuntoa kompensoidaan lauseella "toi on helppo fixata, katso hintaa."
Toki tälläkertaa kysessä on peltiseppä, mutta jos itse tekee auton koko keulan niin sitten se ei ole alkuperäinen ja tulevaisuudessa tämä näkyy auton arvossa, kuin myös levitykset ja muut rakennelmat, turbo-look on aina turbo-look, toki jälki on erittäin hienoa ja hatunnosto pitkäjänteisyydelle.

Nyt otetta tähän touhuun!

TomiT 16.12.2007 19:33

Quote:

Originally Posted by unknown

Suomalaiseen geeniperimään on pysyvästi juurtunut jokin outo ajattelutapa, minkä mukaan hankkimalla mahdollisimman halvan ja huonon auton, pääsee halvimpaan hyvään lopputulokseen.
Mutta miksi pitää ostaa juuri se kolaroitu Pantera, vaikka ehjiä ja suoria autoja löytyy? Varsinkin eksoottisimmissa autoissa ostajalta tuntuu hämärtyvän kaikenlainen arvostelukyky, minkä jälkeen hintalappu määrää.
Jotenkin tuntuu, kun olen näitä tuontiautoja seurannut, että Suomeen eksyy juuri ne hirveimmät pommit, enkä nyt tarkoita vain eksoottisia autoja vaan yleensä auton heikkoa kuntoa kompensoidaan lauseella "toi on helppo fixata, katso hintaa."


Voisko tuota enään paremmin määrittää...Mullakin on noita tuttuja jotka mielummin ostaa paskaa ja sanovat että "miksi ostaa niitä kalliita kun näitä halpojakin olis tarjolla, pikku fiksausta ja hyvä tulee"...

Mitä tulee niihin paskoihin, niin paskoiks ne jääkin!

Piste!!

heimo huima 16.12.2007 19:34

Kai se on toi suomalainen perusluonne, otetaan kun halvalla saadaan..Vaikka ois täys pommi. Vähän sama kuten sotien aikana ostettiin tankkeja ilman aseistusta, kun saatiin näin halvemmalla kuin tykin kanssa. :rolleyes:

groovyjay 16.12.2007 21:03

Quote:

Originally Posted by unknown
Toki tälläkertaa kysessä on peltiseppä, mutta jos itse tekee auton koko keulan niin sitten se ei ole alkuperäinen ja tulevaisuudessa tämä näkyy auton arvossa, kuin myös levitykset ja muut rakennelmat, turbo-look on aina turbo-look, toki jälki on erittäin hienoa ja hatunnosto pitkäjänteisyydelle.

Nyt otetta tähän touhuun!


YLEENSÄ noita raadoimpia ostetaan sen takia, kun kuvitellaan pikku fiksillä ja mahdollisimman pienellä panoksella päästään toivottuun lopputulokseen ja mahdolliset myynti voitot maksimiin. Tossa Pantera jutussa taas paistaa läpi kaverin ammattitaito vs. budget vs. autojen tarjonta vs. markkinahinta. Eli kundilla on ollut tiedossa oma tilinauha paljon paremmin kuin meillä muilla, samoin kuin omat peltisepän lahjat ja niillä on viety läpi aivan mieletön projekti, täysin korkkiruuvista Italodiscosta on leivottu hieno lisä näille sontakujille kurvailemaan. Iso hatun nosto tiimpanteralle!

Oma lukunsa on suuri osa autoja tuovista ihmisistä jotka ovat ebaysta naaranneet ne hurrikaanissa uineet, tukkirekan alle jääneet "yksilöt" joita sitten nettiautoon työnnetään tuulitakkiteuvojen maisteltaviksi. Ne jotka itselleen ostavat tiedostaen sontaa, kun se ehjä oli ainakin pari donaa ylhäällä, saavat sen pari donaa hakata niihin omiin "yksilöihin" moneen kertaan... :-k

unknown 16.12.2007 23:44

Quote:

Originally Posted by groovyjay
YLEENSÄ noita raadoimpia ostetaan sen takia, kun kuvitellaan pikku fiksillä ja mahdollisimman pienellä panoksella päästään toivottuun lopputulokseen ja mahdolliset myynti voitot maksimiin. Tossa Pantera jutussa taas paistaa läpi kaverin ammattitaito vs. budget vs. autojen tarjonta vs. markkinahinta. Eli kundilla on ollut tiedossa oma tilinauha paljon paremmin kuin meillä muilla, samoin kuin omat peltisepän lahjat ja niillä on viety läpi aivan mieletön projekti, täysin korkkiruuvista Italodiscosta on leivottu hieno lisä näille sontakujille kurvailemaan. Iso hatun nosto tiimpanteralle!


Tottakai kaveri on tehnyt hienon auton ajan kanssa ja varmasti ammattitaidolla.

Mutta sille satunnaiselle lukijalle:
Jos on hankkimassa projektikuntoista autoa, niin kannattaa autokuumessa kuitenkin hetkeksi pysähtyä ja miettiä että, minkä verran rahaa tulee laittaa raatoon lisää että samalla rahalla saa kunnossa olevan vastaavan ehjän auton. Eli mieti kannattaako pankinjohtajan kanssa tinkiä vielä hetken pidempää.
Ota selvää kuinka paljon rahaa tulee uppoamaan projektiin että siitä saa halutun lopputuloksen.
Kokeile laskea työlle arvioitu määrä ja "tuntipalkka" eli kuinka paljon työn teettäminen maksaa jos sen teettää ulkopuolisella, vaikka kyseessä on harrastus, niin tämä siksi että ei tule otettua liian suurta ja vaikeaa projektia.(ei ongelma siis, jos on peltiseppä.)
Laske kulut aina yläkanttiin.

janiv 17.12.2007 01:31

Pitänee mennä ostamaan lehti, ku halvallla saa ;) Siis 2 yhen hinnalla eli puoleen hintaan.

Panteraan "tutustuin" muistaakseni -84. Monet varmaan tietää Hanoi Rocksin ja muistanevat, että, Mötley Crüen laulaja Vince Neil ajoi kännissä kolarin ja Razzle, Hanoin rumpali kuoli. Autohan oli -72 De Tomaso Pantera.

LS1 17.12.2007 10:10

Näin joskus 90-luvulla DeTomaso Panteran Tammisaaren keskustan kapeilla kujilla ajamassa "rivakasti". Niitä ääniä en ole unohtanut vieläkään (kaikui vieläpä kapeilla kujilla aika hyvin).. Lähes verrattavissa Tri-Power 435hv isolohkon sivuputken voiman kumuun;) No ei,mutta Pantera on kyllä legendaarinen auto.

Turismo 17.12.2007 10:17

Quote:

Originally Posted by unknown
Jos on hankkimassa projektikuntoista autoa, niin kannattaa autokuumessa kuitenkin hetkeksi pysähtyä ja miettiä että, minkä verran rahaa tulee laittaa raatoon lisää että samalla rahalla saa kunnossa olevan vastaavan ehjän auton. Eli mieti kannattaako pankinjohtajan kanssa tinkiä vielä hetken pidempää.
Ota selvää kuinka paljon rahaa tulee uppoamaan projektiin että siitä saa halutun lopputuloksen.
Kokeile laskea työlle arvioitu määrä ja "tuntipalkka" eli kuinka paljon työn teettäminen maksaa jos sen teettää ulkopuolisella, vaikka kyseessä on harrastus, niin tämä siksi että ei tule otettua liian suurta ja vaikeaa projektia. Laske kulut aina yläkanttiin.

Oivallisia neuvoja. Itse en pystynyt olemaan noin :cool: , en sitten millään - laskutoimituksista sitten puhumattakaan. Perikunta maksaa vielä joku päivä kalliisti :D

Vet 17.12.2007 10:26

Quote:

Originally Posted by mrfrost
Nyt kaikki äkkiä lukemaan uusinta veekasia;) Esittelyssä jotain mahtavaa:cool:



Ruotsalainen läpyskä "Wheels", lokakuun tai marraskuun numero, esittelee myös muutaman autovanhuksen noilta samoilta vuosikerroilta.

86vette 17.12.2007 19:56

Toisaalta on hyvä että harrastajat leipoo noita mädäntyneitä pommeja liikenteeseen, kun tuo ake/verottaja meinaa näitä hommia pikkaisen jarrutella,
melko romuista nuo jenkitkin niitä rakentaa, niin ei autokanta vähene kun niitä muuten jatkuvasti haudattais maanalle.

Vielä kun noi akenkin porukat antaisivat vaan rakennella jenkki tyyliin, eikä aina itkis prosenteita ja tyyppi hyväksynnistä, helpottais jokaista rakentajaa, kun vois laittaa kunnon rungon ja jarrut ja tietenkin 572cid koneen vaikka -70 chevelle coupeen tai dodge swingeriin hemin.

Toki itsellänikin melkoinen savotta tuli hommattua, mutta eiköhän tosta vielä kulkine tule, mutta ei siitä tietenkään saa aikaiseksi mitään vähän ajetun mallin veroista, ilman kunnon panostusta, jos vertaa sitä esim c4 -95 malliin jolla olis vähän maileja takana olis hinta jotain 25000¤, nyt jos isken omaan kiinni 15000¤ niin kyllä siitäkin jotain syntyy, toki tuota 25000¤ autoakin pitäisi aina vähän laitella.

Pekka Berkeles 17.12.2007 20:41

Quote:

Originally Posted by unknown
Suomalaiseen geeniperimään on pysyvästi juurtunut jokin outo ajattelutapa, minkä mukaan hankkimalla mahdollisimman halvan ja huonon auton, pääsee halvimpaan hyvään lopputulokseen.
Mutta miksi pitää ostaa juuri se kolaroitu Pantera, vaikka ehjiä ja suoria autoja löytyy? Varsinkin eksoottisimmissa autoissa ostajalta tuntuu hämärtyvän kaikenlainen arvostelukyky, minkä jälkeen hintalappu määrää.
Jotenkin tuntuu, kun olen näitä tuontiautoja seurannut, että Suomeen eksyy juuri ne hirveimmät pommit, enkä nyt tarkoita vain eksoottisia autoja vaan yleensä auton heikkoa kuntoa kompensoidaan lauseella "toi on helppo fixata, katso hintaa."
Toki tälläkertaa kysessä on peltiseppä, mutta jos itse tekee auton koko keulan niin sitten se ei ole alkuperäinen ja tulevaisuudessa tämä näkyy auton arvossa, kuin myös levitykset ja muut rakennelmat, turbo-look on aina turbo-look, toki jälki on erittäin hienoa ja hatunnosto pitkäjänteisyydelle.

Nyt otetta tähän touhuun!

Olen osittain ihan samaa mieltä.

Toisaalta esimerkiksi Veten suhteen tilanne on vähän erilainen, koska niihin saa paljon aftermarket-osia. Panteraan taas ei taida saada ainuttakaan uutta osaa tilamalla ison jenkkifirman nelivärikataloogista.

Kyllä Suomeenkin ostetaan hienoja klassikkoja, joita ei välttämättä tartte entisöidä sydänjuuriin asti. Suomi on kuitenkin kovin pieni maa, ja samalla myöskin väkilukuun suhteutettu Ferrari-tiheys on selvästi pienempi kuin vaikkapa Ruotsissa.

Lienee selvää, että V8-Magazineen päätyy rakennettu Pantera, kun taas jokin toinen vastaanvanlaisista autoista päätyy Mobilistiin. Ja eihän siitä ole edes kovin kauaa, kun ko. lehdessä oli juttua Panterasta.

Hassua tunnustaa, mutta itse olen vuodesta toiseen enemmän ja enemmän vakion (Corveten/Panteran/Ferrarin/Maseratin/jne.) kannalla.

Corvette63 17.12.2007 20:57

Quote:

Originally Posted by Pekka Berkeles

Hassua tunnustaa, mutta itse olen vuodesta toiseen enemmän ja enemmän vakion (Corveten/Panteran/Ferrarin/Maseratin/jne.) kannalla.


Niin sitä pikkuhiljaa päätyy itse kukin ahdinäijä pussihousu linjalle.. ;)

Pekka Berkeles 17.12.2007 21:18

Quote:

Originally Posted by Corvette63
Niin sitä pikkuhiljaa päätyy itse kukin ahdinäijä pussihousu linjalle.. ;)

Vain klassikoissa, vain klassikoissa...

Macho 17.12.2007 22:00

Quote:

Originally Posted by Pekka Berkeles
Vain klassikoissa, vain klassikoissa...


Eiks cornetti oo klassikko?? :-k

unknown 17.12.2007 23:50

Quote:

Originally Posted by Pekka Berkeles
Olen osittain ihan samaa mieltä.

Toisaalta esimerkiksi Veten suhteen tilanne on vähän erilainen, koska niihin saa paljon aftermarket-osia. Panteraan taas ei taida saada ainuttakaan uutta osaa tilamalla ison jenkkifirman nelivärikataloogista.

Nelivärikataloogi? Mikä?

Quote:

Originally Posted by Pekka Berkeles
Kyllä Suomeenkin ostetaan hienoja klassikkoja, joita ei välttämättä tartte entisöidä sydänjuuriin asti. Suomi on kuitenkin kovin pieni maa, ja samalla myöskin väkilukuun suhteutettu Ferrari-tiheys on selvästi pienempi kuin vaikkapa Ruotsissa.

Se kuuluisa Ferrari-tiheys parametri...
KLB kertoi juttua kun 80- 90-luvun taitteessa Suomeen tuli vierailulle Saksan "mobilisti" lehden päätoimittaja. Lentokentältä haettu päätoimittaja oli sitten ensimmäiseksi kysynyt: "montako klassikko Ferraria teillä täällä Suomessa on?"
KLB oli vastannut tähän että (tietämättömyyttään): "ei yhtään."
Vieraan ilme oli kuulemma lievästi sanottuna vihjannut pettymyksestä, kun vielä muistaa että missä hinnoissa klassikko Ferrarit olivat tuohon aikaan...

Jos taas Ruotsiin vertaa niin (yhteinen tuttumme...) tiesi kertoa että yhtä mallia lukuunottamatta Ruotsissa on ollut rekisteröitynä kaikkia Ferrari malleja, joka kertoo paikallisesta autokulttuurista, joten mielestäni on jollain tavalla väärin että ne harvat tähän maahan eksyvät urheiluautot menee vielä rakentelun kohteeksi. Tietenkin se on ihmisten oma valinta.


Quote:

Originally Posted by Pekka Berkeles
Hassua tunnustaa, mutta itse olen vuodesta toiseen enemmän ja enemmän vakion (Corveten/Panteran/Ferrarin/Maseratin/jne.) kannalla.

Mahtaako johtua siitä että jos omistaa jo sellaisen auton millä pääsee... niin sitä näkee asiat eri tavalla, eikä ole niin kiire enää?

Harmi että ei ole enää tilaa autotallissa, nimittäin Pantera on listalla autoista mikä olisi melkein pakko hankkia, vaikka ei se sillä listalla yksin ole ;)

mikko. 18.12.2007 07:41

Quote:

Mahtaako johtua siitä että jos omistaa jo sellaisen auton millä pääsee... niin sitä näkee asiat eri tavalla, eikä ole niin kiire enää?

Isäni keräilyharrastuksen vuoksi olen tottunut näihin vähän hitaammin, arvokkaasti kulkeviin peleihin ja jo laiskoinkin vette ikinä (minun!) on hurja hyppäys näistä muista kulkineista. Originaali auto on aina :cool:

Vonsaku 18.12.2007 16:47

Pantera juttu oli mainio, omistaja tehnyt autostaan itsensä näköisen ja työllä paikannut sen mikä jäänyt dollareista vajaaks (peltisepän palkalla tuskin lompsitaan nettikauppaan ja tilataan 100 000-200 000 euron auto).

Kun puhutaan tuon ajan urheiluautosta niin varmaan tehtaalle ollaan voitu ladella "erikoistoiveita" joita tehdas on sitten mahdollisuuksien puiteissa niihin toteuttanut, niin minkään sortin väärinkäytöstä en näe muutosten osalta.
Veikkaampa että tämä yksilö tulee näkemään pikitietä enemmän kuin harvat alkuperäiskuntoiset / entisöidyt autot.
Loppupelistä nää nelipyörät on suunniteltu liikkumaan vaikka kuinka romantisoisi niiden olemassaoloa.
Kyseinen omistaja tuskin luopuu autosta helpolla, toisaalta peltiseppä saa helposti velattoman kodin jos niin tekee...

Duunarin elämä on välillä tämmöistä, pakko kattoa paljon töitä voi itse tehdä vaikka vaan 15 000 euron hinta erolla. (=satoja tunteja).
Mun mielestä romujen suomeen roudaaminen puoltaa paikkansa harrasteajoneuvojen osalta, täällä pohjolassa on kumminkin taipumuksena tuottaa enemmän hyvää kuin huonoa jälkeä työn osalta...

Sitten tulee tää tekemisen valintakysymys; painaakko "ylimääräistä" duunia ja sijoittaa ne roposet sitten valmiiseen autoon, vai siirtääkö ne tunnit pienemmällä rahalla harrasteautonsa rakentamiseen vaikka sitten "tyhjästä".
Itse olen jälkimmäisen kannalla (laiskuuttani en saa kumpaakaan aikaseks tosin :D).

No olihan vuodatus, mutta jotenkin särähti asennoituminen nenään.


All times are GMT +3. The time now is 07:40.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.