FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   C4:n penkkien asennusproggis (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=9470)

Teemu 10.03.2008 23:12

C4:n penkkien asennusproggis
 
3 Attachment(s)
Huono kunto ja sivutuen puute,

Kyseessä ei ole kuski vaan C3:n jakkarat. Loppupään kolmosiin päivitetyt taittuvaselkänojaiset kuppipenkit ovat ilmeisesti tueltaan erittäin hyvät, mutta alkupään mallit... no niin, pari lättänää hetekanpalaa ja pinkovinyyli päällä.

Oman katiskan orggisyksilöt ovat kaikenlisäksi kohtalaisen huonossa kunnossa. Vaikka uudelleenverhoiltu pinta on parin metrin päästä katseltuna lähes virheetön, niin penkin runko ja sisäkalut ovat umpimureaa ruskeaa näkkileipää.

Lääkkeeksi haalitaan 'early' C4:n peruspenkit. Malli on IMO yksi näteimmistä ja toimivimmista yhdistelmistä mukavuutta ja tukea. Lisäksi ne sopivat yksinkertaisten muotojen ansiosta kohtalaisesti vanhempaankin ohjaamoon ja onhan ne sentään 'Corvetten penkit' :)

Ensimmäinen koesovitus tehdään pulttaamalla vanhat tuolit irti ja heitetään uudet jakkarat kiskoineen sisään. Targapalojen poistamisen jälkeen saadaan kuskin ruoto suoraksi, mutta tuloksena pälvikalju on noin 5cm tuulilasin karmin yläpuolella.

Koska katotonta Grand Sporttia rakennetaan jo eri hallissa, ruuvataan kiskot irti, laitetaan penkit suoraan lattialle ja viritellään targapalat takaisin. Kiitetään maahisia ettei viime talvena ostettu kalliita uusia kattopalojen padeja, sillä niiden kanssa ei ole toivoa mahtua.

Ilman padeja kuski saadaan juuri ja juuri autoon... Senttipeliä mutta lähtökohdat ovat olemassa. To the drawing board! :bounce:

Teemu 10.03.2008 23:35

3 Attachment(s)
Koska kuljettajan (186cm/90kg) sovitus autoon tulee olemaan senttipeliä, tehdään uusille penkeille hiukan edesauttavaa modifiointia. Muovisista pohja- ja taustalevyistä leikataan saranan ympäriltä pistosahalla pulleita muotoja pois. Näin saadaan ~4 cm selkänojan paksuudesta pois ja siis saman verran penkkiä taaksepäin.

Selkänojan mekanismia rälläköidään pari strategista milliä lisäkallistuksen saamiseksi. Ideana on sovittaa selkänojan kallistuskulma täsmälleen auton lintuhäkin 'väliseinän' kallistukseen. Näin saadaan kuskin nuppia jokunen lisäsentti taaemmaksi/alemmaksi ja käsillekin hiukan lisää tilaa heilua.

Selkänojan mekanismin kallistussäätö tullaan hitsaamaan kiinteäksi ja turhat mekanismit puretaan irti. Penkin kippi jää edelleen toimimaan omalla nivelellään joten tavaratilan (heh heh...) käyttö onnistuu jatkossakin. Mekanismeissa on pientä pintaruostetta joka lähtee teräsharjalla ja maalilla. Muovipinnat näyttää saavan kevyellä hionnalla ja maalilla uudenveroiseksi.

Teemu 10.03.2008 23:56

4 Attachment(s)
C4 penkkien pulttaaminen suoraan C3:n lattiaan ei onnistu, koska kiinnitysreiät ovat originaaliin verrattuna n. 5cm kapeammalla, eikä jako pittuussuunnassakaan ole kohdallaan. Lisäksi penkkien muovipohjan muotoilu ei ole pehmusteiden takia tasainen (kuten C3:n lattia) joten jonkinlaiset kiskot pitää värkätä.

C4:n penkkien kiskot ovat modifioitavaksi liian korkeat ja lisäksi kuskin penkin alusta on syntiä painavampi sähkösäätöinen mötikkä. C3 kiskoista saisi lisäkiinnikkeet hitsaamalla suurinpiirtein sopivat, mutta ne ovat ruosteista umpijöötiä. Lisäksi etäisyyssäädölle ei tule olemaan tarvetta, penkki mitoitetaan ykköskuljettajalle sopivaksi. Lyhyemmät kuljettajat voivat laittaa tyynyn selän taakse ja naisille suositellaan piikkareita ;)

Näistä lähtökohdista otetaan nurkasta alumiiniprofiilia, pora, kasa pultteja ja aletaan sovittelemaan mock-uppia. Lopullisia kiinnikkeitä pitää tosin miettiä vielä lujuusnäkökulmasta uudestaan. Parin säätöiteraatiokierroksen jälkeen saadaan penkit aika hyvin asemoitua niin taakse kuin mahdollista, käytännössä ne ovat muutaman millin lattian pinnasta korkeussuunnassa ja pituussuunnassa kippimekanismin rauta on 'kiinni' takaseinässä. Jos tila ei riitä, pitää seuraavaksi puukottaa istuintyynyjä ohuemmiksi :rolleyes:

Ensimmäinen kunnollinen koesovitus penkit kiinni lattiassa tuntuu jo ihan lupaavalta. Kuljettajan olo on hiukan klaustrofobinen ovi kiinni ja kattopala paikoillaan, mutta tärkeintä on että kuski sopii autoon ja hanuri pitää uuden penkin muodoista... :thumrigh:


...Seuraavaksi onkin vuorossa lopullisten kiinnikkeiden valmistus, sekä penkkien siivous ja viimeistely.

Toxic Flame 11.03.2008 02:23

Aika hyvin sopii tollaisen early ceenepan kuppi tonne cee kolkkiiin...

Corvette63 11.03.2008 07:43

:thumrigh:

MikkoM 11.03.2008 11:33

Quote:

Originally Posted by Toxic Flame
Aika hyvin sopii tollaisen early ceenepan kuppi tonne cee kolkkiiin...

Kyllä:viking:

Harri -76 11.03.2008 12:02

Noi on hienot ja sopii mahtavasti c3:kin!!! Kävi itselläkin mielessä, mutta jäi vain tekemättä syystä tai toisesta!

Yorcci 11.03.2008 13:46

Quote:

Originally Posted by Teemu
Lääkkeeksi haalitaan 'early' C4:n peruspenkit. Malli on IMO yksi näteimmistä ja toimivimmista yhdistelmistä mukavuutta ja tukea.


Mukavat ja ihan kohtalaiset penkit, mutta itselläni ei sivutuki riittänyt alkuunkaan edes katuajossa. Sitten, kun aloin käyttämään (ainakin C4:sta löytyvää) cinch-näppylää lantiovyölle, niin alkoi sivuttaistuki riittämään. Tuolla cinch-napilla saadaan siis lantiovyön mekanismi 'lukittua' siten, että vyö menee vain kireämmälle pienillä pykälillä, mutta ei anna yhtään myöten, ennenkuin vyön on avannut ja antanut kelautua kokonaan takaisin rullalle. Tuolla saa lantiovyön vedettyä niin kireälle, että persus pysyy paikallaan penkissä ja silloin sivutukikin alkaa riittämään jopa rata-ajossa.

Alun alkaenhan tuo 'cinch' lienee kehitetty siihen, että saadaan kersat niitattua paikalleen ajon ajaksi ;) mutta toimi myös meikäläiseen.

MikkoM 11.03.2008 14:43

Mulla taas noiden early C4-penkkien ristiseläntuki ei tahdo riittää, pidemmillä matkoilla tahtoo selkä kipeytyä...

Macho 11.03.2008 15:24

Quote:

Originally Posted by MikkoM
pidemmillä matkoilla tahtoo selkä kipeytyä...kun joutuu tutkimaan konehuonetta selkä kaarella jonkun osan taas hajottua

.
:rolleyes:

Teemu 20.03.2008 19:21

1 Attachment(s)
Saman saagaan liittyen löytyi mielenkiintoinen AmericanJoe -viritys... Repsikanpuolen penkin alta on kuidusta leikattu siisti neliönmuotoinen palanen pois ja tilalle on sikaliimattu+niitattu peltilevy.

Taisin löytää syyn, miksi C3:ssa vaihtui kesken '75 mallivuoden lattiat peltisiksi. :scratch:

Oma kärry on early-75 eli siinä on ensimmäinen katalysaattorimalli, mutta vielä kokokuitulattia. Tuo reikä on just tismalleen pirun kuumana käyvän katalysaattorin päällä...


All times are GMT +3. The time now is 07:23.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.