FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Mistä lyhyempi remmi? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=11265)

Skallio86 08.09.2008 12:40

Mistä lyhyempi remmi?
 
Kävi niin että ilmastoinnin kompura jumitti lopullisesti -89 corvetesta
eikä ole kiinnostusta korjauttaa ilmastointia.
Kuulin että sen saa ohitettua lyhyemmällä remmillä mutta tietääkö joku mistä remmi ja minkä mittainen?

Finnshark 08.09.2008 12:48

Saisikos tuon mitattua vaikka ihan mittanauhalla? Sitten vaan varaosapuljuun ja kyselemään kyseisen mittaista remeliä. Lienee standradi hihna, joten löytynee vaikka minkämittaista hihnaa liikkeistä. Ainakin Motonetissä on noin viiden millin välein hihnoja. Muistaa vaan mitatessa katsoa mihin suuntaan kiristin työtä tekee ja sitten hihna siihen kiristimen keskimitalle noin about. ;)

MikkoM 08.09.2008 13:23

On joo aivan standardi hihna, mulla meni tuohon omaani muistaakseni 6(uraa)pk2257(mm) pitkä hinha(siis ilmastoinnin kanssa).
Ihan varaosa liikkeestä löytyy, jonkinlaista mittaahan siitä vois kokeilla ottaa, ja jos liike on lähellä niin vaihtaminenkin onnistunee.


All times are GMT +3. The time now is 08:35.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.