FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 (vuosimallit 1997-2004) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   vapaasti hengittävät vai cold air systeemit? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=12730)

Timba1 02.01.2009 20:11

vapaasti hengittävät vai cold air systeemit?
 
Moi, onko kellään tietoa mikä ilmanputsari systeemi on toimivin LS1:ssä, kun nyt on vaihdettu peltisarjat ja putkistoon nuo borla stingerit (kiitos vaan haapajärvelle...) Esitteissä kehutaan monenlaisia cold air systeemeitä ja Blackwingejä.. Vai onko niistä ylipäänsäkään mitään hyötyä alkuperäiseen ilmansuodattimeen verrattuna? t. Black C5 savon piä kaapungistä.

Toxic Flame 03.01.2009 06:12

Tuskin tuollaisesta on mitään haittaakaan varsinkin jos se peltisatsit ja putkisto on tehty jo. Tässä alla yksi testi jossa dynotulokset mukana. Pitää vaan muistaa että tuotteiden valmistajat maksavat lehdille näistä testeistä. VaraRameja löytyy corvetteforumin palstalta noin ~260 taalalla kipaleelta uutena.

http://www.vetteweb.com/tech/0304vet...all/index.html

Halvin vaihtoehto ois ostaa sellainen t-kappale kahdella vapaavirtaussuodattimella ebaystä parilla kympillä ja modailla itse noi sumuvalojen kauluskäikäleet reikiä täyteen jotta ilma tulee ylös paremmin läpi kovemmassa vauhdissa. Siihen syylarin etupuolella olevaan levyyn voi kanssa tehdä reiän sopivaan kohtaan jotta ilma tulee suodattimille paremmin alaspoilerin ohjaamana.

Toxic Flame 04.01.2009 11:56



Käyhän se näinkin...

Toxic Flame 05.01.2009 05:49

Z06 2001


Z06 2002->


LS1:ssä ei oo mitään reikää edessä mikä ahdistaa menttaalisella tasolla aivan tolkuttomasti.

Timba1 05.01.2009 10:57

Joo, tulin siihen edullisemman vaihtoehdon tulokseen ja tilasin ebaysta sellaisen vapaavirtaussuodattimilla olevan kaksiosaisen ilman suodatinpaketin.
(tai kaksikin sarjaa samantien, kun tuo rahtikulu taitaa tulla kalliimmaksi kuin itse osa, niin tasottuu kulut). Ihme kyllä samanlainen osa esim. corvette american katalogissa 169 dollaria ja ebayssa alle 30 dollaria, saa nähdä onko sitten miten laatutuote vai skeidaa... Kiitos kuitenkin vinkistä.

Toxic Flame 05.01.2009 12:13

Quote:

Originally Posted by Timba1
Joo, tulin siihen edullisemman vaihtoehdon tulokseen ja tilasin ebaysta sellaisen vapaavirtaussuodattimilla olevan kaksiosaisen ilman suodatinpaketin.
(tai kaksikin sarjaa samantien, kun tuo rahtikulu taitaa tulla kalliimmaksi kuin itse osa, niin tasottuu kulut). Ihme kyllä samanlainen osa esim. corvette american katalogissa 169 dollaria ja ebayssa alle 30 dollaria, saa nähdä onko sitten miten laatutuote vai skeidaa... Kiitos kuitenkin vinkistä.


Myy mulle se toinen satsi! ;)

Corvette63 05.01.2009 14:05

Quote:

Originally Posted by Toxic Flame
Stock LS1 Vs.

Z06


Erohan näkyy, mutta paskoja ovat kummatkin.. Koskakohan sitä sais oman blackwingin kiinni, kun on vaan pari vuotta ollut kohta hyllyssä. :pig:

Timba1 05.01.2009 17:53

No pitäähän sitä kaikki kokeilla... Ja hommataan sitten parempaa kun halvemmat on testattu ja mania kerätty. Toinen on tarkoitus sitten myydä kun paketti on pihassa ja kulut tiedossa.

Toxic Flame 13.04.2009 08:57

Hehee, kohta joutuu tekeen tollasen nippusidemodauksen, kuvii tulossa!


All times are GMT +3. The time now is 14:49.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.