FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C1 (vuosimallit 1953-1962) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Konehuoneen ilmanottoaukot 1958-62 (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=14186)

KTM 13.08.2009 18:15

Konehuoneen ilmanottoaukot 1958-62
 
Huomio Solid Axle heput, kurkistakaapa sinne konehuoneeseen ja miellään tarkistakaa yksi asia:

- Pelkääjän puolella menee lämmityslaitteen ilmanoton haitariputki jäähdyttimen tukiseinän läpi. Miten on kuskin puolella? Onko samalla kohdalla tyhjä reikä mistä Fuelien vastaava putki pitäisi mennä läpi vai onko kuski puoli täysin ummessa? Ymmärtääkseni 1958-62 autoissa tämä asia on ajankohtainen, koska 1957 Fueliessa on erilainen ilmanputsari.

Finnshark 13.08.2009 18:32

Laitetaas kuva selventämään tai monimutkaistamaan... Eli tässä kuvassa näkyy tuo lämppärin putki tuolla konehuoneen hantin puoleisessa reunassa. Harmittavasti tämän fuelien ilmanottoputki ei näy kuvassa.


Pappatunturi 13.08.2009 19:00

Mulla on samanlainen reikä kummallakin puolella syylarinkehyksessä. Kuskin puolella tukittuna peltilätkällä ruuvilla. Uskon että on tehtaa jäljiltä. Otanko kuvan??

KTM 13.08.2009 20:13

Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
Mulla on samanlainen reikä kummallakin puolella syylarinkehyksessä. Kuskin puolella tukittuna peltilätkällä ruuvilla. Uskon että on tehtaa jäljiltä. Otanko kuvan??


Ei tartte, kiitos vaan. Uskaltaisin väittää, että kaikissa on tuo reikä ja ei fueliessa on ruuvattu lätkä päälle. Katselin yhtä Solid Axlea ja mietittiin, että onko auto joskus ollut fuelie. Mid Yearissa kun on ollut kahta eri tukipeltiä reijällä ja ilman, mutta tuo Solid Axle on mulle vähän harmaa alue.

Kiitos kovasti Pappikselle tiedoista :D


All times are GMT +3. The time now is 05:35.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.