![]() |
Suolaa s--tana
No nyt on Heinolan ymparisto tiet suolattu.Piti oikein pysahtya hypistelemaansuola rakeita.voiskohan ton suolausen tulevaisuudessa aloittaa jo jussina?
|
Quote:
Mielestäni suolauksen voi aloittaa, kun ensimmäiset liukkaat tulevat. Kaksi viikkoa tämän hetken jälkeen suolaus seis. Tämän kahden viikon aikana ihmiset vaihtaa talvirenkaat ja that`s it ! Helmikuussa ei tarvitse suolaa ! |
Suolataan ympäri vuoden niin on helpompaa. :sunny:
|
Invayhteiskuntaa. suolataan teitä ettei ihmiset sit osaa ajaa liukkailla säillä kun tilanne vaatii. Kuuluu ajokortin saamisen perusominaisuuksiin osata päätellä nopeus kelitilanteen mukaan. Mun puolesta saisivat lopettaa suolaamiset kokonaan. Ihan yhtä suolan haaskausta koko touhu.
Menee samaan kategoriaan kun uudet autot jotka on varustettu kaikilla hienoilla hilavitkuttimilla ja helpottimilla ettei tartte ajatella ja miettiä yhtään mitä tekee vaan auto seivaa kaikki tilanteet. Varmaan 200v päästä kukaan ei osaa edes ajaa autolla kun tottuneet että autot menee itekseen minne niiden pitää. :D |
Suolaa, suolaa enemmän suolaa. Täällä Suomessa) kyllä käytetään suolaa ehkä liikaakin, mutta esimerkiksi Kanadassa (ainakin Quebecin alueella) suolaa käytetään aivan järkyttäviä määriä. Siis oikeasti aivan tolkuttomasti. Parhaimpaan aikaan autot ovat valkoisia suolasta, eräskin Englantilainen kollega hetken ihmetteli että miksi asfaltti on vaalean harmaata eikä tummaa, ennenkuin tajusi että valkoisuus tulee suolasta... Käyttävät jotain kemikaalejakin suolan seassa kun sulattaa vielä -20C kelissäkin jäätä... :rolleyes:
|
Pellit hävinnee silmissä.
|
Quote:
Nykyään talven alkamis ajankohdan ennustaminen on mahdotonta. Välillä talvi tulee lokakuun alussa ja välillä jouluna ei ole vielä lunta. Poliisi kehottaa vaihtamaan talvirenkaat hyvissä ajoin ennen liukkaita :confused: Jos tätä neuvoa noudattaa, meidän kulmilla nastat olisi alla Syyskuun puolessa välissä ja sitten lumet tulee joulun ja uudenvuoden välillä. Puhun Kuopion ympäristöstä. Kesärenkailla on hitusen vaikea liikkua, kun tie on yllättäen aamulla jäässä. Tähän perustan mielipiteeni suolauksesta ensimmäisillä liukkailla. |
on suolaamiseen pari hyvää syytäkin olemassa: raskasliikenne ja hälytys ajoneuvot., mut normi läskikansalle en keksi käyttöö.
|
Pistetääs taas tämä pätkä tulevan suolatalven kunniaksi.
http://www.youtube.com/watch?v=agVGPpyNCjo&NR=1 |
Quote:
Toi pätkähän kuuluu talveen niinku Tuntematon Sotilas leffa itsenäisyyspäivään :joker: Tässä näitä ku ei oo suolattu :D http://www.youtube.com/watch?v=MuaGa91vAIo |
| All times are GMT +3. The time now is 07:10. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.