FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Onnea kerrankin.. (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=14658)

JCC94 07.10.2009 21:37

Onnea kerrankin..
 
Amusella mietin et lähtiskö Vetellä töihin vai soittaisko tyttärelle et tuu hakeen Jeepillä,luvassa oli kuulemma lunta ja räntää.Joo,keli oli vielä hyvä joten Vette alle ja duuniin.Kymmenen maissa alko lunta tulla ihan maahan saakka,about 15cm oli tullu klo 14 mennessä joten päätin tilata nelivetokyydin kotiin,Vette jääköön yöpymään työpaikan pihalle.Pakollisen S-market käynnin jälkeen ajeltiin kotiin,pakitin pihalle siihen paikaan missä Vette aina majailee mut Jeepin vähä huurteisen takalasin läpi ei paljo nähny niin menin ns.korvakuulolta kunnes joku alko vähän vastustaan taaksepäi menoa.WTF, kipaisin ulos autosta ja huomasin että just siinä missä Veten konepeitto yleensä majailee on 5m pitkä ja parikyt senttii paksu männyn oksa,Veten takapään kohdalla oli toinen vaatimattomampi yksilö(4m ja 15cm paksu)Olisi tainnut suhtkoht tuore IcePearl-maali tykätä vähän kyttyrää puhumattakaan kattopalasta joka olisi kai hajonnut atomeiksi!!
Olivat pudonneet n.15metrin korkeudelta,pihassa kun on muutama aika iso mänty
ja toi lumikuorma oli niille näköjään liikaa.Anyway Vette oli turvassa!!!!!

Haukkis 07.10.2009 21:40

Ois varmasti saattanut sylettää ehkä hiukkasen jos ois vette kotipihalla ollut päivän. Joskus on tuuriakin, hieno homma! :cool:

Jarmo79 08.10.2009 00:18

Ja jos vain myrskynnyt, muttei tullut lunta, niin olisit tietenkin pakittanut sitten siihen puuhun Vetellä, kun olisit sillä päässyt takaisin... No, toivotaan, ettei puiden jumala ole yrittänyt työpaikan pihalla samaa :).

PR1 08.10.2009 08:57

Onneksi olkoon. Onko vakuutukset kunnossa varalta? Senkin takia täällä puut kaadettu jo valmiiks, sit ostettu toi Auto ja sekin katoksessa muiden kulkuneuvojen lisäks. Just mietin et kannattaa varmaan iltapv. ajella huoltoon oma valmiiks (aamulla pitäis olla muuten Pe.)jos ottaavat lämpimään kun huomis aamuksi luvassa -5 ja mielellään ei starttailis kun plussan puolella ja voi olla liukastakin kun jo kesälläkin on tolla autolla pidot vähän huonot;)


All times are GMT +3. The time now is 04:38.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.