FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   "Uusi" Vette (75) ensi kesän letkan jatkeeksi (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=14704)

Ken49 15.10.2009 13:24

"Uusi" Vette (75) ensi kesän letkan jatkeeksi
 
1 Attachment(s)
Tuli ostettua Ebay:sta pikku lohko. Kesä menikin autoa odotellessa. Pieni neuvo auton jenkeistä ostoa kaavaileva. Älä luota ilmoitukseen "Title" ok. Pyydä kopio. Reteesti mentiin autoa Pösöllä Hämeenlinnasta hakemaan. Moottori käynnistyi kun trukista saatiin virtaa ja kaasariin sopiva määrä etteriä. Tein pienen kierroksen terminaalin pihalla. Jarrupoljin toimi hyvin. Niin hyvin, että se meni pohjaan saakka. Ohjauskin olisi toiminut jos vauhtia olisi ollut enemmän ja kuskilla enemmän papua käsivarsissa. Ei muuta kun Pösölla kotiin ja Shelliltä perävaunu seuraavaksi päiväksi. Jarrujen pääsylinterin takakammio puhdas, ei nestettä. Etukammio täynnä nestettä ja keltaista moskaa. Jarrusatulat ja sylinterit täynnä töhnää. Käsijarru täysin jumissa. Kaikki tiivisteet kuivuneet, joten auto sisältä märkä. Sisustus kokonaan uusiksi. Ohjausta en ole vielä vilkaissutkaan. Sainpahan mitä tilasin, pientä pudetyötä talveksi. Kaikki valtiolle kuuluva on maksettu, autoveroa lukuunottamatta. Sain kirjeen Tullilta. Käsky tuli toimittaa katsastustodistus. Mistäs sen tekis? GM:n korjausmanuaalin (on the curb) paino ei kelpaa. Onko kenelläkään vinkki mistä saan Tullille kelpaavan selvityksen

JJW 15.10.2009 13:47

Onnea hankinnasta. Taisin nähdä auton lavetilla Kauklahdenväylällä viikko pari sitten?

Pappatunturi 15.10.2009 13:53

Quote:

Originally Posted by Ken49
.....Jarrujen pääsylinterin takakammio puhdas, ei nestettä. Etukammio täynnä nestettä ja keltaista moskaa. Jarrusatulat ja sylinterit täynnä töhnää. Käsijarru täysin jumissa. Kaikki tiivisteet kuivuneet, joten auto sisältä märkä. Sisustus kokonaan uusiksi...



Normisettiä! Tervetuloa!!! Ja täydet pisteet avauksesta:cool:

Eikös sen painon saa mistä tahansa muusta 75 veten otteesta ? Eli jokun 75 veten rekisteri numero ja sanot että katsoo siitä?

Nipa 15.10.2009 13:58

Onnittelut ostoksesta. Talveks näyttäis riittävän tekemistä.

Ei kelpaa minkään muun kun just sun oman auton paino. Näin ainakin sanottiin kun -69n veropaperit laitoin sisään. Eli käytännössä tarkoittaa että pitää aloittaa katsastus ja sillä konttorin virallisella painolla sitten pääsee eteenpäin

Pappatunturi 15.10.2009 14:08

Katsastusasemaksi suosittelen kehäkatsastusta . Katsurit ovat itsekkin corvette harrastajia:cool:

groovyjay 15.10.2009 14:42

Loisto avaus. Oliko TITLE:ssa jotain vikaa vai jäikö se uupumaan? Jenkeissä toi title ei ole muuta kuin paperi ja monissa osavaltioissahan ei ole minkäänlaista katsastus toimintaa... Hieno väri!

Ken49 15.10.2009 15:19

Kiitokset vastauksista.
Jep JJW oikea oli arvauksesi. Vette tulee kaunistamaan Espoon maisemia.
Tosiaan title jäi uupumaan. Myyjältä loppui kiinnostus asiaan kun sai rahat.
Keväällä kolkuttelen sit Kehäkatsastuksen ovia.
Asiantuntemus teillä vakiokirjoittajilla on todella mahtava. Olen jo nyt selvinnyt muutamasta pulmasta vaan lukemalla threadeja.

johny 15.10.2009 15:27

HYVÄ HYVÄ!!! Lisää hienoja vettejä epsooseen:sunny:

Niin ja onneks olkoon hankinnasta:thumrigh:

Bruthal 15.10.2009 16:17

Onpas hyvinkin saman näköinen kuin oma pari kuukautta sitten hommattu -76. Ja projektina kuulostaa suunnilleen yhtä suurelta :D

Onnea vain hankinnasta ja rakentelun iloa :) Täältä löytyy kyllä apua kun osia ja neuvoja tarvitaan.

ToniH 15.10.2009 16:30

Onnea!

Jenkeissä on ainakin pari osavaltiota, joissa ei ole titleä ollenkaan missään autossa.

Auton paino: liekö tohon muuta mahista kuin trailerilla kats. asemalle ja vaakaan? Samalla vedolla sitten rekisteröintikatsastukseen ja vikalista hakemaan. Siitä saanet lapun, joka tyydyttää tullin.

Pitääkö muuten katsastus vieläkin aloittaa jonkun ajan päästä tullauksesta? Se 10 päivän rajahan kuulemma poistui keväällä mutta onko se nyt 3kk eli ajoluvan voimassaoloaikana? Kantsii ehkä soitella katsureille ja tullille ja kysellä mitä tehdään jos auto ei ole ajokunnossa.


All times are GMT +3. The time now is 05:10.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.