FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   C3 vert '75 hankintaa.. (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=14979)

Juhatee 08.12.2009 21:33

C3 vert '75 hankintaa..
 
http://www.nettiauto.com/chevrolet/corvette/2929277

Kaveri tutkii etänä tuota sukkulaa. Uudelleen maalattu, runko pintaruosteessa mutta kuvien perusteella kelpo peli. Oli katitkin putkistossa;) Onko vinkkejä mitä tutkia?

Miten selvittää onko tekniikka alkuperäinen? Pitäisi olla 350 cid.

Corvette63 08.12.2009 22:31

Moottorin kyljestä numerot ylös ja VIN myöskin, pitäisi täsmätä VIN:n loppuosa siihen moottoriin.

Pintaruostetta tuskin kannattaa pelästyä, harvemmin California autot muutenkaan mätiä ovat. ;) Lintuhäkki kannattaa kuitenkin katsoa ja vähän ovia heilutella, ja kokeilla miten pehmeältä tuntuu. Jos on kovinkin rapean oloinen, niin kannattaa jättää väliin. On kuulemma melko työläs korjata.

Hienon värinen auto, ostakaa pois! :cool:

bulldog's 08.12.2009 22:42

Kannattaa kysästä myös että sisältääkö maahantuonnin alvin ja konttipurut toi hinta.
Epäilen että ei, kun ilmoittaa hinnan sisältävän vain rahdin.
Ettei tule ylläreitä...

ukormi 08.12.2009 23:00

Kannattaa myös vilkasta onko yoket ok siis heiluuko takarengas ja samalla yoketumpit perässä. Missä kondiksessa on rättikatto yms. Maalipinnan kanssa kannattaa myös olla tarkkana. Onko asiallisesti maalattu jo jokin aika sitten. Jos just maalattu niin onko pohjat tehty hyvin.

Vannekauppaan saat kyllä mennä heti kun auto on sinulla jos päätät ostaa tuon :D
Tosin nuo vanteet menevät kyllä täällä helposti kaupaksi.

Rallywheelsit tuohon kuuluu.

Hienon näköinen pirssi.

Finnshark 09.12.2009 05:09

Sullekko tulossa vai kaverille? Kuten jo mainittukin California autot yleensä melkolailla hyviä ja vain pintaruostetta pinnassa. Kannattanee katsella ja kokeilla heilutella tuulilasin ylänurkasta että tuntuuko pehmeältä, ei pitäisi tuulilasin karmin liikkua itsessään. Samaa voi kokeilla ovesta nostelemalla, tosin saranatapit ovat yleensä väljiä, joka kannattaa ottaa huomiion heilutellessa. Rungossa yksi pahimmista paikoista on takarenkaan etupuolella runkopalkin pää, jos on siisti niin hyvä. Vielä parempi jos runkopalkin päässä oleva pieni kolmiomainen vesireikä on auki.

Koneessa on koodi apukuskin puolella kansitasossa koneen etureunassa. Jos on auton alkuperäinen niin siitä pitäisi löytyä VIN:n loppuosa ja lisäksi kolmikirjaiminen koodi. Tuo koodi kertoo myös sen onko auto L82 vai L48 koneella ja onko automaagi vai manuaali. Jos siis on alkuperäinen kone. Californiaan oli myös '75 omat koodit, joten Calin päästöjen takia tietää tuon suffixin perusteella onko auto alunperinkin Caliin myyty. ;)

Juhatee 09.12.2009 07:43

Kiitos, täällähän on ollut aktiivista!

Auto ei ole minulle vaan kaverille. Etänä tutkiminen onkin nyt haasteellista täältä käsin kun kuvat eivät riitä vaan pitäisi päästä ovia ja lasinkarmia vääntelemään..

Pappatunturi 09.12.2009 10:11

Ja kannattaa muistaa että on jo 35 vuotta vanha auto joka ei voi olla uuden veroinen. Eli kyllä ne joket saa heilumaan ja rättikaton mekanismit natisemaan mutta niin jaa ihan joka ikisestä saman ikäisestä autosta. Turha alkaa liian tarkalla seulalla edes harkitsemaan vanhaa amerikkalaista joka on ollut jo uutenkin puolivalmiste. Katto alas ja hanaa:cool:

speedy 09.12.2009 12:55

Hintapyynti on kyllä kovanlainen, jos ei sisällä rahtia yms.

ukormi 09.12.2009 13:05

Quote:

Originally Posted by Pappatunturi
Ja kannattaa muistaa että on jo 35 vuotta vanha auto joka ei voi olla uuden veroinen. Eli kyllä ne joket saa heilumaan ja rättikaton mekanismit natisemaan mutta niin jaa ihan joka ikisestä saman ikäisestä autosta. Turha alkaa liian tarkalla seulalla edes harkitsemaan vanhaa amerikkalaista joka on ollut jo uutenkin puolivalmiste. Katto alas ja hanaa:cool:


Tuohon hintaa pitäisi kyllä perusasiat olla kunnossa. Jos heti on rätin vaihto ja perän alaspudotus edessä niin saattaa alkaa harmittamaan :D

Juhatee 09.12.2009 13:19

Hinnassa on rahti mutta satama-aitauksesta etiäpäin Suomessa kustannukset ovat omistajan kontolla.

Halvempiakin voi löytyä mutta nyt on etsinnässä auto joka olisi helppo ylläpitää. Siitä tulisi kesäkäyttis hyville keleille ilman parantelua ja jokapäiväistä remontoimista.


All times are GMT +3. The time now is 03:25.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.