FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Kuinka harvinainen autosi on? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=15080)

Yorcci 26.12.2009 23:46

Kuinka harvinainen autosi on?
 
Tuli corvetteforumilla vastaan linkki, jonne syöttämällä oman auton VIN-koodin pitäisi tulla tietoa, montako autoa on tilattu tismalleen samoilla optioilla: http://www.compnine.com/vid.php

Toimii vuodesta 1980 lähtien (ei tuolta kaikkia yksilöitä löydy)

Esim. mun auton valmistuspvm 05.10.1990 (Build Date: 1990-10-05) ja on uniikki yksilö! Vain yksi kpl on tilattu kaikilla niillä varusteilla, mitä mun huussista löytyy :cool:

Quote:

There are 1 1991 CORVETTE 2 DR vehicles (0.007%) matching your exact options list. There are 2 (0.014%) with at least as many options.

Mustia autoja harmaalla sisustalla, automaatti-ilmastoinnilla ja manuaaliaskilla varustettuja autoja (kun muita varusteita ei oteta huomioon) on tehty 29 kpl. Ei siltikään mikään kovin yleinen kombinaatio.

Corvette63 26.12.2009 23:59

Ei taida olla vielä esim. kaikkiin '82 Corvetteihin tarjolla tuota harvinaisuus juttua, tuli huvikseen poimittua ebaysta erään auton VIN ja kokeiltua. Oikean näköisen varustelistan hakukone antoi kuitenkin. :cool:

Mielenkiintoinen linkkivinkki, thanks! :cool:

edit: Ei tullut minkäänlaista tulosta GrandSportistakaan, taitaa olla joku Volvon rungolle rakennettu korinvaihto tapaus. :-k

VetteMan 27.12.2009 00:02

-84:sesta ei antanut mitään :(

Rambe 27.12.2009 00:09

Quote:

Originally Posted by VetteMan
-84:sesta ei antanut mitään :(

sitä ei oo olemassakaa...:rolleyes:kuplan runko kuiteski siinä on ja naapurin setä kasannu..:p

Yorcci 27.12.2009 00:16

Samaa tuolla bubbalandiassakin valittivat, ei kaikkia autoja löydy.

MikkoM 27.12.2009 00:43

Quote:

Originally Posted by VetteMan
-84:sesta ei antanut mitään :(

Eikä mun ´85sta:(

myky 27.12.2009 01:00

Quote:

Originally Posted by Yorcci
Tuli corvetteforumilla vastaan linkki, jonne syöttämällä oman auton VIN-koodin pitäisi tulla tietoa, montako autoa on tilattu tismalleen samoilla optioilla: http://www.compnine.com/vid.php

Toimii vuodesta 1980 lähtien (ei tuolta kaikkia yksilöitä löydy)

Esim. mun auton valmistuspvm 05.10.1990 (Build Date: 1990-10-05) ja on uniikki yksilö! Vain yksi kpl on tilattu kaikilla niillä varusteilla, mitä mun huussista löytyy :cool:



Mustia autoja harmaalla sisustalla, automaatti-ilmastoinnilla ja manuaaliaskilla varustettuja autoja (kun muita varusteita ei oteta huomioon) on tehty 29 kpl. Ei siltikään mikään kovin yleinen kombinaatio.



Mun 99 Vetteä vastaavuus oli 1 kpl! 0,006 oli prosentit, eli pohjat!!

Cocco 27.12.2009 04:12

Aika hubaa...

There are 1 1987 CORVETTE 2 DR vehicles (0.127%) matching your exact options list. There are 1 (0.127%) with at least as many options.

unknown 27.12.2009 12:03

-Nyt vaan joka jannu alkaa Ameriikan-autopalstoilla hypettämään "että nää on niin harvinaisia, että!"


-Keskenään keräätte kasaan pienen määrän autoja, jotka ovat näitä yksittäiskappaleita ja oikeasti suhteessa harvinaisia.


-Laitatte kolehdin kasaan ja ryhdytte myymään näitä autoja huutokaupassa. Laitatte yhden auton myyntiin ja ostatte sen itse tai myytte toisillenne ja joka kerta nostatte hintaa. Jotkut ketkut voivat jopa sopia huutokauppaketjun kanssa että nyt nostatetaan ja koska myös huutokauppa tästä hyötyy niin todennäköisesti lähtevät mukaan.


-Sitten jatkatte keskustelua ja laitatte huhuja liikkeelle että "nää harvinaiset Corvetet on sitten NIIN harvinaisia! että kohta ne loppuu!! ÄKKIÄ!"

-Hankitte muutaman "raha-ei-ole-este" -autokeräilijän jonka saatte bulvaaniksi ostamaan muutaman auton omalla nimellä ja teidän "projekti" saa näin laajaa julkisuutta:
http://www.autoblog.com/2007/01/20/2...le-brings-2-2/

Sitten teidän kaverit kirjoittaa:
http://musclecarsmonthly.com/content/view/7/28/


-"Ne on sitten NIIN harvinaisia!" että meillä olisi myös näitä vähän vähemmän harvinaisia umpimalleja ja noihin "harvinaisiin" avomalleihin verrattaessa näitäkin on tosi vähän!
http://www.classicdriver.com/uk/maga...0.asp?id=13261

Ja sitten dumppaatte ne varastossa olleet autot myyntiin... 5000$ on muuttunut 50,000$:ksi ja 50,000$ on yhtäkkiä 500,000$ ...Tai ihan mitä vaan haluatte autoista pyytää.

PR1 27.12.2009 12:22

Aika mielenkiintoinen juttu, Green Bowling luki ainakin (ettei oo mikään kuplavolkkarin replika;) ja auto on parin kilsan päässä niin nyt ei heti pääse. Mistäs sen Vin koodin saikaan katottua jos joskus kokeilis?

Automaatti-ilmastointi hmm. oliko oikealla alhaalla ikkunassa vai konetilassa vai.. Valaiskaa dementikkoa. Oliko jotain RPO:hon liittyvää. Power Windows,sähkötuoli (Joka rupes yht äkkiä iteksiään toimimaan, vähän säikäytti, nyt toimii kaikki kolmet säädöt, käytön puutetta ollut ja putsailin vähän sitä ennen penkkien verhoilun aikana),lasikatot yms on.


All times are GMT +3. The time now is 04:01.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.