FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 (vuosimallit 1997-2004) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Katsastus (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=18955)

vausti 31.10.2011 21:24

Katsastus
 
Huomenna auto (2001) menee rekisteröintikatsastukseen. Joidenkin tietojen mukaan marraskuun ensimmäisestä päivästä alkaen ei tarvitsisi kaikkia valoja enää vaihtaa euromallaihin. Itse olen laittanut euro-tavalot, oranssit takasivuvalot, takasumarin ja sivuvilkut. Vastaavuustodistustaka en kyllä ole hommannut.
Katotaan miten käy :rolleyes:

Juke 31.10.2011 22:47

Väittäisin että katsastus keskeytetään...

Tarvitset sen vastaavuus-/vaatimuksenmukaisuus-todistuksen. En muista mitä kaikkea siinä oli, mutta ainakin maininta että turvavyöt ja äänet täyttää direktiivit, jotain muutakin siinä toki on.

Ja uskoisin, että keltaiset päivävalot ei saa palaa edelleenkään, vaikka umpioita ei tarvitsekaan vaihtaa. Joko piuhat poikki tai polttimo sellaiseksi että palaa valkoista valoa päivävalo-asennossa ja vilkkuu keltaisena, niitäkin on ledeinä olemassa.

Ja jos et tuota polttimoa vaihda, vaan katkaiset sen päivävalon piuhan, niin parkkipolttimo sinne kuitenkin pitää viritellä, kun sellainenhan pitää palaa ajovalojen kanssa.

Toivotaan että kelpaa ilman noita muutoksia, mutta laita toki raporttia miten kävi.

vausti 01.11.2011 21:18

Nonii, kuten Juke arvelikin niin hylsyhän sieltä tuli :rolleyes:
Päivävalot tosiaan eivät saa olla keltaiset, vaan pitää olla valkoiset.
Luukkulamppujen umpiot eivät tarvinneet olla E-hyväksytyt, mutta näiden jenkkiversioiden valokuvio ei ollut hyväksyttävä. Oikeanlainen valokuvio löytyy E-hyväksytyistä valoista :p Katsastusmies kertoi, että olisi sellainen mahdollisuus, että Test World OY:sta pyytää todistuksen sille, että jenkkivalot soveltuvat Euroopan liikenteeseen. Hän kuitenkin sanoi, että todistus tulisi maksamaan ehkä pari sataa ja tämänkään jälkeen ei ole takuuta, että tarkastaja hyväksyy valot.
Lisäksi pitäisi vielä löytää todistus meluista ja päästöistä. Onko tosiaan se vastaavuustodistus ainut, millä nämä voi todistaa vai onko muuta keinoa..?

VetteMan 01.11.2011 21:31

Vastaavuslappu on käsittääkseni ainoa meluista, päästöistä, jarruista yms vaadittavista kelpaava lappu. TÜV Finlandilta n. 500e+ALV.
Ihme ettei enää DOT valojen valokuvio kelpaa, kun aiemmin kävi.
Menikös tämä katsastus nyt näiden uusien valo yms sääntöjen mukaan?

Täyttä rahastusta nuo kaikki vastaavuuslaput, kun miljoonat autoilijat toisella mantereella noilla valoilla yms pärjää!

vausti 01.11.2011 21:40

Tämä katsastus tosiaan meni uusien lakipykälien mukaan, mutta eipä näyttänyt olevan suurta apua..
Kun jenkeistä tilaa E-hyväksytyt ajovalot, niin mahtaakohan kuukaudessa ehtiä Suomeen? Mistäköhän ne kannattaisi tilata?
Pakko näköjään se vastaavuustodistuskin tilata TUVilta.

pirre 01.11.2011 21:56

Quote:

Originally Posted by VetteMan
Ihme ettei enää DOT valojen valokuvio kelpaa, kun aiemmin kävi.



Hehehe, tätä kansaa viedään kuin pässiä narussa. Johan helpottukin yksittäiseten autojen tuonti ?


Quote:

Originally Posted by VetteMan
Täyttä rahastusta nuo kaikki vastaavuuslaput, kun miljoonat autoilijat toisella mantereella noilla valoilla yms pärjää!


Todellakin. Ja niin hyvin lobattu ettei varmasti poistu

vma 01.11.2011 22:14

Kyllä tää on v**tu ihan suolesta koko meininki täälä kotomaassamme. Kukahan virka"mies" noita sääntöjä laatiessaan saa mega- tyydytystä ja pieniä märkiä housuunsa.

Uudistukset säännöissä eivät näköjään taaskaan helpottaneet ratkaisevasti mitään. Yksityisenä maahantuoja on täysin vailla oikeusturvaa sekä verotuksen että katsastuksen osin.

Tämä sylettää kyllä niin #-o

vausti 02.11.2011 19:54

Näyttäisi kuitenkin olevan kaikille tasapuolisen epäreilu kohtelu :rolleyes:
Niin, onko kenelläkään tietoa kuinka nopeasti ajovalot ehtisivät Suomeen jenkeistä?

janiv 02.11.2011 20:29

Quote:

Originally Posted by VetteMan
Täyttä rahastusta nuo kaikki vastaavuuslaput, kun miljoonat autoilijat toisella mantereella noilla valoilla yms pärjää!

Nii ja varsinkii, kun ne kaikki samanmerkkiset ja malliset autot on samanlaisia vastaavuuslapin osalta. On se nyt kumma ettei riitä yksi lappu kaikkiin Suomeen tuotaviin autoihin. Tai siis, kun yksi on tuotu, niin loput menis samalla lapulla.

VetteMan 02.11.2011 20:40

Quote:

Originally Posted by vausti
Näyttäisi kuitenkin olevan kaikille tasapuolisen epäreilu kohtelu :rolleyes:
Niin, onko kenelläkään tietoa kuinka nopeasti ajovalot ehtisivät Suomeen jenkeistä?


UPS, Fedex alle viikossa, USPS noin viikko, joskus mennyt muutama päivä pidempäänkin.


All times are GMT +3. The time now is 04:38.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.