![]() |
Ohjaustehostimen linjaus ongelmana.
Elikkä kyseinen c3 on vuosimallia 80 ja entinen omistaja on tehny autoon jos jonkin näköistä remonttia:rock: mm, poistanu ilmastoinnit, vak.nop. säätimen saanut melkein kaikki mittarit toimimattomaksi lukkunottamatta öljynpaine ja jännitemittareita. Oikeastaan melkein kaikki oli kasattu päin peetä.
Mutta ruikutuksesta itse ongelmaan, eli en saa linjattua ohjaustehostimen pumppua oikeaan linjaan ja heräsi epäilys että pumppu ei ole oikea tai siivapyörä on väärä. Googlella löytyi tietoa että vm.80 eteenpäin pumppujen kierteet vaihtuivat tuumaisista millikokoon. Itsellä näyttäisi olevan tuumaiset pultit. Siivapyörä on 10-15mm liian pitkällä oikeaan linjaan nähden. Siivapyörästä löytyi numero 82668 ja on "prässätävää" mallia joka löytyy ilmeisetii vuodesta 75 eteenpäin. Viitsisikö joku katsoa oman pumppunsa pyörästä mitä numeroita sieltä löytyy? Meinasin jo muotoilla kannakkeenkin uusiksi mutta pumppu ottaisi kiinni lohkoon. |
Olisiko tuosta apua:http://www.corvetteamerica.com/cf/di...ord%3A%20power
|
No vikahan on vääränlaisessa kampiakselin hihnapyörässä, ;) tarvis vissiin hankkia 3-uranen tuon 2-urasen tilalle sekä oikea hihna siihen. Näkyy olevan vesipumpun pyöräkin ottanu joskus jonkinlaista hittiä. Jos jollakin on jäänyt ylimääräiseksi kampuran pyörää ja vaikka vesipumpun pyörää niin voisin vaikka ostaa pois kuleksimasta.
|
| All times are GMT +3. The time now is 06:05. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.