FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 (vuosimallit 1997-2004) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   AT Vaihdevaijerin vaihto suoritettu (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=24216)

suojasto 06.06.2014 15:32

AT Vaihdevaijerin vaihto suoritettu
 
Tiistaina C5 jätti vaihteeksi tielle. Keppi meni hervottomaksi , no onneksi olin V-Pn tallin pihassa --- joten muutimme myös tallinpihan korjaamoksi.

Amerikan ohjeet
http://forums.corvetteforum.com/c5-t...o-replace.html


JA samma på finska
Prosessi on simppeli mutta työläs:
1. Auto ylös
2. H-Pipe tai X-pipe jollain onnellisilla --- pois
3. KArdaani pelti pois (joo 36 ruuvia -- hienoa hommaa pukeilla)
4. Vaijerin päät lähtee helposti isolla lattameisselillä ja yleensä toinen pää on valmiiksi irti koska vaijeri pettää siitä pääliitoksestaan yleensä.
5. Sitten se etukiinnike irti -- meisseli väliin ja punainen peltiklippi irti (varo ettei huku -- koska uudessa vaijerissa näitä ei tule). Papukaijapihdeillä muoviklipsit sisään ja työnnät vaijerin ja suojuksen taaksepäin hahlossaan ja sitten se putoaa siitä metallihahlosta kun on tarpeeksi kapeakohta vaijerin etupäässä.
6. Takaa irroitat 13mm mutteri siitä takakiinnikkeestä. Alamutteri kokonaan pois ja löysäät ylämutteria hieman -- älä irroita sitä koska on v-mäinen paikka. Tähän tarvitaan pitkät jatkotx2 ja nivel ja räikkä. Metallikannake irtoaa vaijeri mukaanaan nyt sieltä torque tuben päältä. --- Sitten taas siitä metallituesta vaijeri irti -- punainen klipsi irti ja vaijeri vaihtoon. PIDÄ MIELESSÄ MITEN PÄIN OSAT OLIVAT --- KUVA ON HYVÄ... Itse tietty unohdin ja asensin nämä pariin kertaan.
7. Kokoaminen

a. vaihde vipu N asentoon
b. laatikko N asentoon -- ensin niin taakse kuin menee ja sitten kaksi napsua eteen.
c. kiinnitä ensin vaijerin etupään suojus hahloonsa -- kannattaa ottaa joku gynekologi mukaan tähän hommaan -- suht ahtaat paikat -- vaijeri menee suht ok paikalleen eteenpäin vetämällä mutta sen punaisen varmistusklipsin paikalleen saaminen vie aikaa -- pitkät hyvät pihdit auttaa
d. sitten takapään kiinnike paikoilleen (metallikiinnike ja vaijeri kiinni jo ennen asennusta toisissaan varmistettuna sillä metalliclipsillä). Mutterit kireelle -- momenteista ei tolkkua saa mutta semmoinen medium-locktite olisi varmaan ihan cool tuolla välissä.
e. vasta nyt pannaan vaijerin päät paikoilleen -- ensin etupää naps kiinni -- varo ettet liikuta keppiä
f. sitten takapää. Poista muovinen punainen varmistin. Pää liikkuu vapaasti nyt. Aseta vaijeri kohdalleen ja varo liikuttamasta vaihteensiirtäjää. Naps kiinni. Sitten PAINAT SEN VARMISTIMEN KIINNI -- JA TARPEEKSI SYVÄÄN. Pitää kuulua taas naps.

g. Sitten testaat -- virta päälle , jarrua ja pari kertaa edes sun taakse.
h. pelti kiinni -- onneksi olkoon 36 pulttia. X-pipe kiinni
i. valmis


All times are GMT +3. The time now is 07:13.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.