FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 (vuosimallit 1997-2004) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   avon katto ja 1-4 huomiovalo? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=25810)

Duron 05.05.2015 19:42

avon katto ja 1-4 huomiovalo?
 
Eli seuraavanlainen propleema välillä omassa 01 ikäsessä avossa, katto ei aukee aina vaikka painaa siitä kuskinpenkintakaa avausnappia tämä tulee sillon tällön eteen mutta tuntuus toimivan aina kun tekee pienen ajolenkin ja koittaa heti sen jälkeen avata :-D?. Saakos noita loosterin kannen lukkoja manuaalisesti auki? Tai mistä vois propleema johtua? Katto olis kiva saada auki joka kerta kun tarttee... Sitte toinen mikä ihmetyttää kun koetaulussa välillä palaa huomiovalo jossa on 1-4 shift ? Kiihdyttäessä eli tarkottaako toi vain tuota mitä tosta nyt voi ymmärtääkki? Eli ykköseltä voi vetää suoraan 4 tupahan? Autohan oli siis manuaali ;-)

Juhatee 05.05.2015 21:05

Katon suojapanelille on manuaalinen avausvaijeri siinä keskikonsolin "vesiputouksen" alareunassa takakontin puolella. Tuo paneli aukeaa vain jos takaluukku on kiinni (osuvat muuten toisiinsa) ja takaluukku aukeaa vain jos tuo paneli on kiinni. Jos siis nappula ei pelaa, voi kyse olla siitäkin että takakontin luukku on auki tai sen lukko luulee sen olevan auki.

1-4 shift tarkoittaa juuri sitä että viistopäinen solenoidi ohjaa kepin kakkosen sijaan neloselle rauhallisissa lähdöissä. Tuon voi ohjelmoida pois esim HPtunersilla jos haluaa.


All times are GMT +3. The time now is 06:57.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.