FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   TH700R4 vahvistaminen (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=26392)

progress 23.08.2015 07:18

TH700R4 vahvistaminen
 
Ajattelin tehdä uuden säikeen tästä, en löytänyt oikein keskustelua tästä.

Tarkoitus olisi vahvistaa TH700R4 kestämään noin 400-500hp isolohkon perässä.. Nyt on hankittuna 90-luvun alun TH700R4. Tähän asti olen sanonut, että automaattivaihteistojen tekniikkaan en halua sekaantua, mutta tässä sitä näköjään taas mennään. Tarkoitus olisi purkaa tuo kokonaan osiin, puhdistaa ja asentaa rebuildkit, jossa olisi vahvistettuja osia.

Olen nyt googlaillut aihetta jonkun verran ja löytyy kaikenlaisia vahvistuskittejä, kiinnostaisi vaan nyt tietää/löytää mitä rebuild kittejä te olette käyttäneet ja minkälaisia kokemuksia.

Tuolla löysin kittejä joissa on vahvistettu esim planeettavaihteistoa (alkuperäisessä 4 ratasta ja uudessa 5), ja luvataan aika hurjiakin tehonkestoja.



Pari pari toivomusta tähän säikeeseen:
- kukaan ei tule nyt itkemään sitä kuinka paska TH700R4 on jne.
- kukaan ei tule surkuttelemaan nyt sitä kuinka paljon kannattavampaa olisi vaihtaa manuaaliin.

Vet 23.08.2015 10:54

Päivinen aikanaan teki tuohon ja on kestänyt pientä kaasuttelua, en ole kylläkään liimaradalla käynyt kokeilemassa.

jeretz 23.08.2015 13:26

Hyvin paljon löytyy hiluja näihin, tässä hieman tarjontaa: http://transmissioncenter.net/pinhole.htm

Tästä voi päätellä kuinka laaja käsite on "vahvistettu" laatikko. Kyllä sen saa hyvin kestämään noi tehot, mutta toki hintaakin tulee.

Juu, nällä jo pikku parannus.
http://www.monstertransmission.com/7...l#.Vdmew_ntmko

Maxi 23.08.2015 15:32

Ei mullakaan ole tähän mitään järkevää ohjetta antaa mutta viime syksynä vertailin 200r4 ja 700r4 laatikoita ja sitä mitä ne tulee maksamaan kun tehon kestossa mennään 600-700hv haarukkaan.
700r4 taitaa tulla hiukan halvemmaksi mutta päädyin kuitenkin tekemään 200r4 lootan. Ei sinne paljon alkuperäistä jääny kun tehonkestoksi luvataan 800hv/1000nm
Lukkoturbiini tahtoo noissa tehoissa tulla arvokkaaksi. Itse halusin viellä turbaanin jolla voi kiihdyttää lukko päällä.
Tärkeää on saada vaihdoista terävät mutta ei kuitenkaan saa rysäyttää.
Pienet pakat lämpee löysillä vaihdoilla ja rysäyttävä vaihto taas pehmentää kovat osat.

Tämä setti vois riittää 500hv tehoille http://www.monstertransmission.com/7...l#.Vdm7RqZdarW

Jyristys 23.08.2015 21:26

Vääntö rikkoo laatikon, ei teho. On siis suuri ero, rakennatko vaikka 500hp 427:n, vai 500hp 540:n. Ensinmainittua th700r4 luultavasti kestäisi aikansa, vakionakin.

Tehdas on luokittanut ko. laatikon kestämään 350 ft.lbs. (475 Nm), eli jonkinlainen vahvistus on varmaan paikallaan, vaikka kevyehkö auto helpottaakin laatikon elämää.

progress 23.08.2015 22:26

Quote:

Originally Posted by jeretz
Tästä voi päätellä kuinka laaja käsite on "vahvistettu" laatikko. Kyllä sen saa hyvin kestämään noi tehot, mutta toki hintaakin tulee.


TH700R4 tuli jo hankittua, eli päätös on tehty. Ja se, että tämä vahvistaminen maksaa ei ole yllätys. Mutta mitään sontaa ei olisi kuitenkaan varaa ostaa.

Usein vakiolaatikot hajoo, kun ne vanhenee -> öljynvaihdot laiminlyöty, öljy vanhenee, paskaa öljynseassa -> aiheuttaa ongelmia ja laatikko palaa. Olenko väärässä?

Hyvin pitkälle päästään mun mielestä jo pelkästään sillä että räjäyttää koko laatikon atomeiksi ja putsaa kaiken ja vaihtaa tiivisteet jne. Ja vaihteisiin pistetään kaikki kytkinlevypakat uusiksi, ja tässäkin jos käyttää noita "heavy duty" osia niissä heikoimmissa kohdissa (toivoen ettei ne toiseksi heikoimmat sitten säry heti).

Käsittääkseni 3-4 vaihteiden kitkapinnat menee aika usein ja sunshell murtuu jne. Eli vahvistaa sellaisia osia/komponentteja, joilla on tapana hajota.

Quote:

Originally Posted by jeretz


Monster transmissionin sivuja tulikin selattua tuossa taannoin jo. Laajalti kaikenlaista on tarjolla ja samalla ei ole mitään käsitystä koko firmasta. Käytännössä nuo planeettavaihteistorattaat ja sunshell nostavat kitin hintaa, jos nyt vaikka referenssinä pistää rockauton (standardi) rebuild kitin joka on alle 150€.

Pitää tuosta monster transmissionista googlailla kokemuksia.. ellei kenelläkään foorumilla ole ? :P

Quote:

Originally Posted by Jyristys
Vääntö rikkoo laatikon, ei teho. On siis suuri ero, rakennatko vaikka 500hp 427:n, vai 500hp 540:n. Ensinmainittua th700r4 luultavasti kestäisi aikansa, vakionakin.

Näinhän se on. 454 näillä näkymin tulossa keulille, en vielä tiedä minkälaisilla osilla sen kasaan pistän. Todennäköisesti siitä tulee aika mopo.

Maxi 23.08.2015 23:16

No jos sulle ei tuu tehoja myllyyn eikä kierrä korkealle niin riittää sen masterbuild kitin lisäks transcon shift kit ja isompi tv boost valve (0.5")
Noi parantaa lähinnä wot vaihtojen kestävyyttä. Vääntö tuskin tulee ongelmaksi kevyessä autossa ja shiftkit ja boost valve auttavat siinäkin.
Sellanen turbiini viel et kestää isolohkon.

kipi79 24.08.2015 09:36

Quote:

Originally Posted by progress
Näinhän se on. 454 näillä näkymin tulossa keulille, en vielä tiedä minkälaisilla osilla sen kasaan pistän. Todennäköisesti siitä tulee aika mopo.

Ot.
Jos pyöriviin pitää tehdä jotain koneistuksia niin valuakselinen 489/496 stroker setti ei sitten ihan kauheita lisää hintaan...

Hara 24.08.2015 11:18

Mä kehottaisin sua soittamaan Husson Jaskalle joka noita th700 r4 on vahvistanu. Jos kertois sulle mitä tehdä lootalle.

Helsinki Automatic Center 09 302847

Wessi 24.08.2015 11:37

Teethän sitten täydellisen kuvareportaasin projektista? Tämä kiinnostaa ihan sikana!


All times are GMT +3. The time now is 07:13.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.