FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Led polttimot mittarivaloiksi (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=8083)

WBBC 26.10.2007 09:11

Led polttimot mittarivaloiksi
 
Pari mittarivalon polttimoa pimeänä.

Aattelin vaihtaa kaikki samalla kertaa.
Ja jos vaikka tuollaiset vihreät laajakulmaledit jostain saisi.
18 kpl.

Löytyyköhän suomesta jostakin tuollaisia BA9s -kannalla

http://www.hipoparts.com/product_inf...roducts_id=414

progress 26.10.2007 12:22

Quote:

Originally Posted by WBBC
Pari mittarivalon polttimoa pimeänä.

Aattelin vaihtaa kaikki samalla kertaa.
Ja jos vaikka tuollaiset vihreät laajakulmaledit jostain saisi.
18 kpl.

Löytyyköhän suomesta jostakin tuollaisia BA9s -kannalla

http://www.hipoparts.com/product_inf...roducts_id=414


Mulla löytyy noita BA9S-kantaisia ns superkirkkaina valkoisina, niissä on sivusuuntiin 4lediä ja yks kirkas "eteenpäin". Tosiaan ylimääräisenä ei kyllä ihan tota 18kpl määrää. Ulkomailta tilailin en nyt muista mistä..

poppamies 26.10.2007 13:03

Quote:

Originally Posted by progress
Ulkomailta tilailin en nyt muista mistä..

et viittis selvittää ;)

TCC 26.10.2007 13:13

Meronet oy myy jotain 12 V Led polttimoita Ba9s kannalla

WBBC 26.10.2007 13:24

Joo, kiitos, näkyy noita olevan, mutta kun pitäisi olla kovera linssi jotta valo hajaantuu sivulle. Muuten ei oikein toimi vetten mittarivaloissa.

Toisaalta voinhan mä kuitenkin laittaa ihan tavalliset 4w polttimot.
Aattelin vaan ensin olla trendikäs ja laittaa energiaa säästävät LEDit...

progress 26.10.2007 13:24

Quote:

Originally Posted by poppamies
et viittis selvittää ;)


Voinhan mä, menee vaan tovi kun tuon tiedot on mun spammimailissa, missä ei ole nerokasta hakuominaisuutta kuten primäärimailissa. :D

progress 26.10.2007 13:31

Quote:

Originally Posted by WBBC
Aattelin vaan ensin olla trendikäs ja laittaa energiaa säästävät LEDit...


Onkohan tämä ajankohtainen vinkki tälle topicille:
Copypaste ameriican foorumilta ledimuutoksiin liittyen
Quote:

A tip for anyone considering these. IF you are going to replace all the center gauge lights...make sure you either leave the bulb behind the GEN lens or add a resistor to the line. The alternator used that signal to determine if charge is needed. With no resistance the alt won't charge properly.

WBBC 26.10.2007 13:58

Jep. Myöskään vilkut ei toimi pelkästään LED valolla, vaan vaatii vastuksen.

Finnshark 27.10.2007 13:35

2 Attachment(s)
Käväisinpä tuossa paikallisessa tarvikehallissa (Motonetissä) ja sieltähän löytyi näitä Corvetten kannalla (BA9S) olevia ledilamppuja. Ihan huvikseni ostin parin, jotta pääsee testaamaan. Ledissä on kupukanta, vähän niinkuin polttimossakin, joten oletettavaa että edes hiukan valoa tulee sivuillekin, no muuntajalla virtaa ja katsotaan. Suurin valo tulee suoraan "ylöspäin", mutta sivuillekin jonkinverran hajavaloa taittuu kuten kuvasta näkyy. Kyllähän tuollaisia voisi vaikka mittaristossa testatakin. Oma sisustani on tosin sen verran vaiheessa ja osina että en ihan heti pääse valoja mittaristossa testaamaan.




Tapio.L. 28.10.2007 01:09

En tiiä että onko tästä kellekkään apua mutta tein nyt kuitenkin. Elikkäs normaalit ledithän valaisevat vain "eteen" eli näin:



Mutta jos tarkoituksena on saada tasaisempaa valoa niin sen ledin pinnan voi hioa sumeaksi jolloinka tulos on tämä:



Tai jos tarkoituksena (kuten luultavasti tässä mittariston valaisussa) on saada valo jakautumaan kaikkialle mahdollisimman pehmeästi ja tasaisesti niin pihdit käteen ja lediä n. 5mm lyhyemmäksi niin näyttää tältä:



All times are GMT +3. The time now is 06:42.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.