FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   kojetaulun irti repiminen,rario,matot? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=9372)

Rambe 01.03.2008 03:15

kojetaulun irti repiminen,rario,matot?
 
jees,elikkä olis nyt työn alla lämmityslaitteen kennoston vaihto ja tarttis jonkinlaista "räjäytyskuvaa",miten kannattaa kyseinen toosa vaihtaa paikalleen ettei turhia osasia revi irti...pikkusen on pikkuapurin kanssa aloiteltu,mutta tuntuu vaan niin loputtomalta toi ruuvien bongailu.jollakin oli vissiin sama ongelma jokin aika sitten,mutta en jaksane metsästää sitä threadia,kun muistaisin,ettei siinä ollu muutakuin pientä juttua vain.

reteotkin lähtee nevadaan,kunhan vain uuden vekottimen keksin jostain(jvc?)piuhahelvetti melkoinen:eli kannattaako vaan vetästä uudet johdot alusta loppuun vai..?tuleeko onkkelmia,jos vanhat piuhat jättää vain jemmaan?(yorcci vois jeesata)aataminaikaisen cd-boksin meinasin lämätä siihen apparinpuolen typerän vaahtomuovicorvettelogon paikalle,oliko sillä muuta virkaa kuin,että on ollu niinsanottu airbääkki apparille..?

matto osasto vaihtuu samalla,joten siihenki vinkkejä vois kaivata.vanhat tuntuu olevan niin perkaleen kovaa liimattuna kiinni,miten kannattais uudet tykittää liiman kera paikoilleen..?veetusti sikaa perään vai..?plus muitakin vinkkejä,jos keksitään.

Yorcci 01.03.2008 09:02

Quote:

Originally Posted by rambe
reteotkin lähtee nevadaan,kunhan vain uuden vekottimen keksin jostain(jvc?)piuhahelvetti melkoinen:eli kannattaako vaan vetästä uudet johdot alusta loppuun vai..?tuleeko onkkelmia,jos vanhat piuhat jättää vain jemmaan?


Edellisessä huussissa tein itse niin, että vedin kaikki johdotukset uusiksi ja jäljelläolevat alkuperäiset revin huisin kuuseen kaikkialta, mistä vaan sain. Ne taitavat seikkailla siellä kojetaulun takana aika monen mutkan takana, itse vedin johdot poikki kaikkialta, minne vaan yletin ja suojasin piuhojen päät. Jos jätät orggispiuhat paikalleen, niin ovien läpivienteihin tulee muistaakseni todella ahdasta (taisi olla se syy, miksi poistin ovistakin johdotukset) Ja mankan takana sitä tilaa ei ole yhtään liikaa. Sieltäkin raksin liittimet ja johdot mahdollisimman tarkasti pois. Jotain johdotuksia oli joku edellisistä omistajista jo poistanutkin, jos en väärin muista.

Quote:

Originally Posted by rambe
aataminaikaisen cd-boksin meinasin lämätä siihen apparinpuolen typerän vaahtomuovicorvettelogon paikalle,oliko sillä muuta virkaa kuin,että on ollu niinsanottu airbääkki apparille..?


Jep, toi on airbagin esihistoriallinen 'beta-versio', sillä saatiin vakuutusmaksuja alemmaksi tjsp. Eikun 'veslintua persiiseen' vaan.

MikkoM 02.03.2008 10:57

Mä jätin vanhat stereon piuhat paikoilleen, mitään ongelmia ei ole tullut.


All times are GMT +3. The time now is 06:42.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.