View Single Post
  #26  
Old 10.11.2008, 09:39
WBBC's Avatar
WBBC WBBC is offline
Konkari
 
Join Date: Mar 2004
Location: Helsinki
Posts: 3,759
WBBC on oikealla tiellä
Nonii. Tässä lyhyt raportti.

Mielenkiintoinen kaupunki. Oli vain päivä aikaa, ja se meni kävellessä ympäriinsä. Kilometrejä tuli varmaan 15.

Kadut ja jalkakäytävät ovat erittäin leveitä ja ruuhkaa ei ole, joten polkupyörä olisi ollut mainio tapa tutustua kaupunkiin. Kaupunki oli myös erittäin siisti. Ei töhryjä tai roskia. Lähiöt lienee asia erikseen?

Sodan jälkiä näkyy ihan kaikissa säilyneissä rakennuksissa. Kivijalat täynnä pomminsirpaleita tai luodiniskemiä.

Ei kovinkaan perinteinen Saksalainen kaupunki joenranta olut-tupineen yms.
Aika loppui kesken esim. Luftwaffen museossakäyntiä ajatellen, mutta itseasiassa koko kaupunki on jo yksi iso ulkoilmamuseo, että paljon tuli nähtyä, ja kaikki tarpeellinen.

Kaduilla myytiin hiton hyviä postikortteja, ennen sotaa kuvattuja, heti sodan jälkeen kuvattuja sekä nykypäivän otoksia kaupungista. Niistä saa hyvän käsityksen millaisesta rauniokasasta Berliini on uudelleen rakennettu.

Pari kuvaa ohessa:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Pommitusremontti.jpg
Views:	503
Size:	233.9 KB
ID:	7800  Click image for larger version

Name:	Sodan  arpia.jpg
Views:	486
Size:	208.1 KB
ID:	7801  
Reply With Quote