Quote:
|
Originally Posted by jyrkita
|
Juurikin kyseinen yksilö tuli haettua etelänaapurista. Hinta/laadultaan oli ihan järkevä, sen verran kallista tuntui olevan auton roudaaminen USA:sta. Rahtitarjoukset oli Japanista uittamiseen verrattuna 2-3 kertaiset.
Tällaisessa projektikuntoisessa aihiossa kun se rahtikin näyttelee aika suurta summaa.
Quote:
|
Originally Posted by groovyjay
No perskules, siinähän on hyvä lähtökohta! Tollanen flippukeula on aika pop! Millasta visiota on auton suhteen? 
|
Ulkonäköön nyt ainakin ensi töikseni tilasin jo 1980-82 puskurit ja uudet takavalot, ja koitan pitää tuon flippikeulan vaikka se valo/rekisteröintiteknisesti voikin vähän aiheuttaa haasteita. Tosin siitä pitää sitten valmiina ottaa muotti ja teettää hiilarista uusi, tuo nykyinen painaa aivan älyttömästi kun sitä on jo vuosien varrella korjailtu ja vahvisteltu sieltä täältä.
Tekniikkapuolella on vielä avoinna tuleeko sinne 8, 10 vai 12 sylinteriä. Lähinnä riippuu siitä miten esim. nuo uudemmat LS:t kestävät ahtamista.
Pakokaasuahtimilla tullaan kuitenkin toteuttamaan. Vapari ei ole vaihtoehto meidän perheessämme.