View Single Post
  #1  
Old 08.09.2014, 17:34
Rimfire's Avatar
Rimfire Rimfire is offline
Lokittaja
 
Join Date: May 2013
Location: Kerava
Posts: 1,894
Rimfire on oikealla tiellä
350/300hp 69 TH400 konversio T56 Super Magnum:lle

Terve

Tässä kun katselen lompakkoa niin ohuelta näyttää. Kaavailen kuitenkin tulevien suunnitelmien pohjaksi tuollaista "T56 Super Magnum" -laatikkoa. Siinä näyttäisi olevan sopivasti kestoa väännölle.

Mutta, viitsiikö vaihtaa manuaalia ensi talvena jos moottorikin jatkossa vaihtuu mutta vuotta, kahta myöhemmin? Olisi nimittäin budjetillistä syistä johtuen kiva laittaa manuaali aski tulevan talvena. Mootttori ja muu sitten joskus myöhemmin.

Kytkinpoljin jo löytyy ala Poppamies (kiitoksia siitä). Mitä muuta autosta menee uusiksi?
  1. Keskikonsolille jotakin muutosta vaihdekeppiä varten
  2. Vaihdekeppi
  3. Vivusto kytkinpolkimelle
  4. Vauhtipyörä (kokeilen onneani "Myydään osat ja tarvikkeet" -palstalla)
  5. Kytkin (kokeilen onneani "Myydään osat ja tarvikkeet" -palstalla)
Oliko täällä jo valmiiksi viestiketjua tästä aiheesta?

Tässä olisi tavoitteena ajaa ensi kesä tuolla manuaaliaskilla ja katsoa myöhemmin pääsisikö kokonaishankkeessa eteenpäin. Moottorista ei ole mitään varmuutta, ihmettelen LS, LSX, EFI ja perinteisten kaasutinkoneiden välillä; vapaasti hengittävä kuitenkin.

Onko T56 Super Magnumista minkälaisia kokemuksia?

Jegs:llä se näyttäisi kustantavan 3 934 taalaa:
http://www.jegs.com/webapp/wcs/store...hTerm=19301620
PacePerformancella 3 896 taalaa.

Tässä olisi tietty tarkoitus päästä nykyisen 350:n suhteen halvalla kun se kuitenkin otetaan pois. Täyttä varmuutta ei ole siitä päästäänkö tätä tekemään jo ensi talvena.

Mitä näistä osista pitääkään muuten maksaa veroa ja tullia?
Mitä niitä olkaan sellaisia "välivarastopaikkoja" USA:ssa jonne noita osia nettikaupoista tilataan, seisottavat niitä sitten kuukauden ja sitten rahtaavat koko satsin yhtenä rahtina Suomeen?
__________________
'Let's get ready to rumble'
https://www.facebook.com/TimeMachineCorvette
Reply With Quote