Moi ja tervetuloa!
Peilit saa komentonsa keskikonsolin säätövivusta ja vaihtokytkimestä.
Virransyötön tarkistamisen voi tehdä oven sisällä olevasta liittimestä, keskikonsolin sisällä olevasta liittimestä ja helpoiten suoraan peilistä.
Kun käännät peilinlasin (vaikka käsin painamalla) osoittamaan mahd. paljon autoon päin, niin saa ulkoapäin ujutettua lattapääruuvarin peilikoneiston keskellä olevan ristin alle ja saat ristin (ja pelin) irti koneistosta kehyksineen. Risti on sinkkiä tai alumiinia, joten väännä varoen.
Koneisto on kolmella ruuvilla peilinkuoressa. Ota se pois ja mittaa sähköliittimen neljän nasta virrat kahtena parina. Jos virransyöttö löytyy, niin tuon koneiston voi joissakin malleissa avata, koska noista menee yleensä se korkeuskääntö jumiin kun kosteus pääsee sisälle ja jumittaa ensiksi sen alempana olevan sähkömoottorin. Jos herkistely ei riitä, niin koneisto tai vähintäänkin se moottori menee vaihtoon. Koneiston testailut voi tehdä irrallaan suoralla virralla moottorin liittimen nastoihin tai moottoriin.
Keskuslukolla on oven sisällä aktuaattori oven takaosassa alimpana, se voi olla jumissa tai sieltä voi mitata myös virransyötön tälle aktuaattorille joko riviliittimestä ovenkahvan kohdalta tai aktuaattorin liittimestä. Suoralla virralla voi testata aktuaattorin toimivuuden.
Kaikki oleellinen mittaristosta löytyy:
http://www.batee.com/
Multa löytyy ylimääräinen valonuppi, josta tosin puuttuu se metalliklipsi.
Näillä vinkeillä pääset hyvin alkuun.