View Single Post
  #20  
Old 08.09.2004, 16:17
juzzi's Avatar
juzzi juzzi is offline
Konkari
 
Join Date: Mar 2004
Location: Turku
Posts: 1,337
juzzi on oikealla tiellä
Quote:
Originally Posted by ToniH
>
Terveempi lähestyminen asiaan lienee, että jarrutetaan suoralla ja mennään veto päällä mutkaan. Mutta, oikeassa olet: isoja muutoksia ei kannata tehdä..

Jep jep...tottakai noinpäin, mutta juuri tuollaisia yllättäviä tilanteita silmälläpitäen tasapainon kandee olla hallittava.

Tämä muuten koskee sitten myös sitä vakainhommaakin...
Monasti tavallisista autoista tehdään tarkoituksella "puskevia" (aliohjaava) kun se on tavallisen kuskin käsissä turvallisemman tuntuinen vaihtoehto kuin yliohjaava.

Quote:
Originally Posted by ToniH
>
> Olen nähnyt foorumeissa postituksia joissa uretaanipuslien voitelu corvetessa on järjestetty yksinkertaisesti poraamalla tukivarsiin puslien keskikohdalle reiät ja asentamalla siihen voitelunippa.

Puhut varmasti etupään puslista? Muut puslat taitavat ovat tukivarressa liikkumatta ja kitkapinta on puslan ja kiinnikkeen tai telineen välissä.

Toinen paikka josta kitinöitä useimmiten tulee jos tulee on kallistuksenvakaajan keskikiinnikkeet joiden sisällä tanko voi liikkua paljonkin ja ovat vielä lähellä maata ja sadevesi- tms pesussa jatkuvasti. Ne on helppo rasvata muutaman vuoden välein jos ongelmaa esiintyy.

No, en huolehtisi tästä rasvausasiasta niin kovin paljoa, uretaanit voittavat kumipuslat jämäkyydessä ja kestossa lähes aina 100-0 jokatapauksessa ja käyttäjiä on loputtomasti. Kaikissa tuotteissa on hyviä ja huonoja puolia joiden kanssa joutuu elämään. Hyvähän se toisaalta on tiedostaa, että voivat alkaa kitisemään niin ainakin tulee asennusvaiheessa rasvattua kunnolla.

Muistan nähneeni (ja lukeneeni) että kyseinen operaatio olisi tehty KAIKKIIN pusliin....niin takapään pitkittäisvarsiin kuin alatukivarteenkin ja vakaajan runkokiinnikkeisiin.

No tämä operaatio on kaiketikkin aika xtreme pelkkään katuautoon.
Muistaakseni vehje oli autoslalom peli...(riisuttu sisusta, turvakaaret, kisapenkit, yms.)

En asiaan kiinnittänyt silloin paljoa huomiota kun katsoin muutokset liian hifistelyksi.... nyt talven taas lähestyessä tuntuvat ihan mielenkiintoisilta!


corvette voorumin arkistoista voi varmaa vielä löytää postit.

Tosin nyt tekisin asian vähän toisin eli heim nivelillä taka-alatukivarsi ja vakaajien linkit...

Jussi
__________________
Counting all the assholes in the room...I'm definitely not alone.
Reply With Quote