View Full Version : Cee nelkun tankki
Marko2805
08.01.2018, 15:19
Millainen ohjelmanumero on vm.95 tankin irrotus. Muutaman vuoden seissy ja tankkaus,jolloin varpaat kastui.
Latasin 10 litraa polttoainetta tankkiin,joten vuotokohdan pitäisi alhaalla olla mut eipä Vuotokohtaa alhaalta näy.
Repäisin aikoinaan sen kupin tankin pohjalta pois jotta sain uuden poltto-aine pumpun sopimaa.
Reiät jäi mut eihän sen purkin kiinnitys voi olla tankin läpi?
Millainen ohjelmanumero on vm.95 tankin irrotus. Muutaman vuoden seissy ja tankkaus,jolloin varpaat kastui.
Latasin 10 litraa polttoainetta tankkiin,joten vuotokohdan pitäisi alhaalla olla mut eipä Vuotokohtaa alhaalta näy.
Repäisin aikoinaan sen kupin tankin pohjalta pois jotta sain uuden poltto-aine pumpun sopimaa.
Reiät jäi mut eihän sen purkin kiinnitys voi olla tankin läpi?
En ole irrottanut, vielä. Mutta koska ylös ei pääse, alakautta otettava.
Tankki makaa erillisen alumiinisen apurungon päällä, joten apurungon pultit irti ja tankki lasketaan alas. Yläpuolelta luukku pois ja kolme letkua irti sekä pumpun sähköpistoke. Pakoputkien takapöntöt taitaa olla myös tiellä, nehän on pultattu myös apurunkoon kiinni, ja jos muistan oikein niin koripaneeleja ja niiden tukia on myös kiinni apurungossa. Hän tarkentakoon joka tankin on vaihtanut, minä vaan toistaiseksi katsellut alla maatessa ja suunnitellut valmiiksi.
Takapuskuri pois ja letkut myös. Pannat irti. Näin se muistaakseni oli. Mulla on hyvä tankki ylimääräsenä 70 euroa. Päällä pintaruostetta ja sisältä musta pinnoite ehjä. Ilmoittele jos tarvetta.
Multa löytyy noita tankkeja, mikäli tarvetta ilmenee
En muista onko puskuria pakko irrottaa mutta minä irrotin. Hmmm.. letkujen irrotus voi olla hankalaa puskuri paikallaan. Ja sen jälkeen nenän edessä on tämmönen näky:
http://i45.tinypic.com/2mfyxr8.jpg
Seuraavaksi letkut irti ja apurunkon pudotus. Apurunko on 2 tai 3 pultilla per puoli kiinni, helppo homma. Tankki on muistaakseni noilla vaijereilla kiinni autossa ja pannoilla tossa apurungossa.
Pistin vanerinpalan ja tunkin alle avustamaan koko hoidon laskemisessa maahan, tankki ei ollut tyhjä:
http://i47.tinypic.com/10r264l.jpg
Ja tältä se näyttää irtonaisena:
http://i63.tinypic.com/f2ko3n.jpg
Ja "uusi" vanha tankki kannattaa tietty käsitellä ennen asennusta:
http://i50.tinypic.com/es0ok3.jpg
Niin ja tietty uusi bensapumppu paikalleen samalla avauksella, jos orkkis vielä kiinni.
Päällä pintaruostetta ja sisältä musta pinnoite ehjä. Ilmoittele jos tarvetta.
Mikä pinnoite? Näissä on muovirakko sisällä.
Iso kiitti kuvista ja ohjeista, sama homma edessä.
Marko2805
09.01.2018, 18:50
kiitos kuvista.kyllä ne kuvat vaan kertovat enemmän kuin tuhat sanaa
Eipä mittää. Mullahan alipaine (viallinen tankin korkki?) imaisi tankin ruttuun, joten orkkistankki meni kaatikselle. Ostin käytetyn tankin tilalle, putsasin, hapotin ja maalasin ulkopuolelta.
Jo vuosia aikaisemmin ulkopintaan alle tuli vuoto, paikkasin sen kemiallisella metallilla ja se paikka piti, kunnes kävi näin.
Jostain takaraivosta tuli muistikuva että nuo kaapelit tankin ympärillä ovat maadoittamista varten, jotta ei kipinästä leimahda liekkeihin !?
Mä muistelisin, että ne vaijerit ovat kumipintaisia ja lähtö- ja loppupäät tulevat samaan paikkaan kiinni eli ne ei käytännössä edes koske tankkiin. En keksi miten ne toimis maadotuksena.
Marko2805
18.01.2018, 20:19
Eipä ollut paha homma tuon tankin irroitus.kiitos tonih tsempistä:rock:no kuvassa vasta peräpala irti,ja tankki lähti ku apurungon irroitti.enpä usko että mahtuu alakautta pois ilman peräpala irroitusta kuten lt-1 meinasi.
Kiitos kuvista. Vaikka en tankkia ole poistamassakaan, niin kiinnosti peräpalan irroitus, joka selvisi kuvista.
Pääseekös tankin anturiin käsiksi ilman puskurin irroitusta ?
Marko2805
04.07.2018, 21:36
Pääseekös tankin anturiin käsiksi ilman puskurin irroitusta ?
Vm.95:ssa korkin ympärillä muovikaukalo jonka alla n.8 kpl pultteja jolloin saa paketin ulos.paketissa pa pumppu ja säiliön anturi
Ok täytyy purkkaa luukku pois ja alkaa tutkii miks löpö mittari sekoilee :(
Kun olet ottanut muovikauluksen pois niin tarkkaile bensantäyttöreiän asemaa vrt. korin reikä. Jos on selvästi sivussa pituussuunnassa niin voi olla tankki rutussa. Tommosessa tilanteessa minun mittari rupesi näyttämään mitä sattui.
Se tankin pickuppi on muuten kovasti ruostuvaa kamaa, löytyiköhän C4:seen jostain rosterista aftermarkettia? Hämärä kuva olisi, että jossain oisin semmosen nähnyt mutta en ole varma muistanko oikein.
vBulletin v3.5.0 Release Candidate 3, Copyright ©2000-2026, Jelsoft Enterprises Ltd.