FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   C3:sen Soodapuhallus (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=16394)

Korvette 16.07.2010 02:56

C3:sen Soodapuhallus
 
Noniin, nyt vihdoin ehdin taas hetkeksi istua alas koneen ääreen ja ajattelin raapustaa hieman juttua auton hankinnasta ja tiestä soodapuhallukseen..

Kävin ostamassa auton Etelä-Kaliforniasta, kaupungista nimeltä Vista (lähellä San-Diegoa). Auto on alkuperäinen California biili. Auto seisoi Fullertonissa tallissani viikon päivät, jonka jälkeen kärräsin sen Gardenan satamaan ja siitä sen matka alkoi Kiinan kautta Suomeen.



Tässä kuvassa auto Gardenan satamassa odottamassa konttiin lastausta vuonna 2008.




Maalipinta oli aika pahoin auringon polttama ja muutenkaan väri ei minua oikein miellyttänyt.




Korissa näkyi pieniä halkeamia mutta lopulta paljastuikin, että kaikki vastaavanlaiset pienet halkeamat olivat maalipinnassa, eivät kuidussa asti. Kuidussa oli vain hyvin vähäisiä ja minimaalisia halkeamia lähinnä puskureiden kiinnityskohdissa.




Puhallus aloitettiin suojaamalla sisustat rakennusmuovilla ja runsaalla jeesusteipillä. Lisäksi oviaukot ja katto teipattiin toiseen kertaan rakennusmuovilla.

Tässä välissä vinkkinä, rakennusmuovi on hyvä suoja soodaa vastaan, esim. 100x parempi kuin vihreä kevyt peite. Rakennusmuovi on riittävän paksua ja sooda ei mene siitä läpi kuten kevyt peitteestä. Teippaamiseen kannattaa käyttää alumiiniteippiä jesarin sijasta. Alumiiniteippi kestää soodan pommituksen paljon paremmin.




Autossa oli kuidun päällä tehtaan thermo-plastinen väri, epoksi, pohjat, punainen, uudet pohjat, vihreä ja joissain kohdissa vielä uudet pohjat ja korjattu vihreä. Parhaissa paikoissa pohjat mukaan lukien väriä oli 7 kerrosta.




Puhallus suoritettiin useana iltana pari tuntia kerrallaan. Ensimmäisen puhallusillan jälkeen huvikseni kokeilin vielä mattoveitsen terän pystyvyyttä maalikerrokseen. Suorilta pinnoilta kaikki maalikerrokset thermo-plastiseen asti lähtivät erittäin helposti "vuolemalla" TERÄVÄLLÄ mattoveitsen terällä. Thermo-plastisen irroittaminen terällä oli melko tuskaista ja hidasta mutta muut kerrokset lähtivät todella helposti, kunhan pinta oli suht koht suora. Esim puhdistin koko perän oven takareunasta taaksepäin terällä n. neljässä tunnissa yksin. (kts yllä oleva kuva keltaiset alueet). Takavalon syvennykset, pyöränkaarien reunat yms. kulmikkaat kohdat jätin veitsellä suosiolla koskematta, koska niiden puhdistelu oli tosi hidasta.

Puhalluksen aikana kärsittiin myös pieniä vaurioita:



Puhaltajat unohtivat kattopalan puhallusalustalle ja puhalsivat kromisia pikku osia kattopalan "päällä" (ehjät mutta hapettuneet kromipinnat tulivat tosi kiiltäviksi soodalla puhaltamalla. jos kromissa vaurioita, puhalluksen paine repii kromista kaistaleita helposti irti). Tämän seurauksena kattopalassa on pieni reikä ja pala on muutenkin aika epätasainen. Kattopalan kanssa jouduin siis kuituhommiin...



Tässä kuvassa näkyy millaista jälkeä soodalla saatiin aikaan. Lopputulos on melkoisen karkea mutta kuitupinta on kuitenkin ehjä. Selvennettäköön, että kuidun pinnassa ei siis ollut GEL- tai TOPCOATIA, kuten joskus virheellisesti näkee väitettävän. Maalin alla oli ihan raaka kuitupinta. Tämä tulee huomioida puhalluksessa ja turhaa puhaltamista tulee välttää sillä se syö kuitukerrosta pikkuhiljaa ohuemmaksi.




Myös oven ulkopuoliset lukkopesän paikat muuttuivat hieman muodottomaksi. Varovaisuutta tämänkaltaisissa paikoissa on syytä noudattaa. Lukot pyörivät paikoillaan puhalluksen jäljiltä niin paljon, että kuidutin reiät kokonaan kiinni ja kuidun kuivutta tein reiän muodot uusiksi vingun ja timanttiviilasarjan avulla.




Puhalluksen ja etikkapesun jäljiltä auto näytti tältä.

Huomaa tuulilasista eteenpäin konepellin etureunaan asti oleva musta osuus. Kyseiset kylkipalat ja konepeitto vaikuttivat jälkeenpäin vaihdetuilta ja näissä pinta oli huomattavasti kovempi ja kesti paremmin soodan lölytyksen kovemmallakin paineella pinnan kärsimättä.



Summa summarum:
Soodapuhallus oli erittäin kätevä ja suht nopea tapa puhdistaa kuitua vanhasta maalista mutta silti puhallettaessa on oltava tarkkana ja varovaisuutta tulee yliarvostaa. Puhallukseen meni aikaa n.7h kaikkinensa.

Lisäksi tulee huomioida, että kuivana puhallettaessa sooda pöllyää aivan tautisesti, sotkee ympäristöä melkoisen isolta alalta mutta huuhtoutuu seuraavan sateen aikana pois. Märkänä puhaltaminen on hieman hellävaraisempi ja lähes täysin pölyämätön vaihtoehto, joskin ehkä hivenen hitaampi? Lisäksi märkänä puhallettaessa tulee humioida että sooda töhnää ei pääse sisustaan, sillä sen puhdistaminen ei ole kovin mielekästä puuhaa. veteen sotkeutuessaan soodasta tulee melkoista liisteriä ja sen puhdistaminen ilman reilua vesimäärää on varsin ikävää touhua. Itse teippasin kojelaudat, lattiamatot ja keskikonsolin erillisiin muoveihin vielä katto- ja ovimuovituksien alle. Tuplavarmistus kannatti, sillä soodaa oli mennyt katto- ja oviaukoista suojaamisesta huolimatta sisuksiin melko reilusti.

Jos nyt lähtisin tekemään projektia uudelleen, niin ottaisin suorilta pinnoilta kaikki maalit thermo-plastiseen asti pois mattoveitsen terällä. Sitten hioisin thermo-plastiset suorilta pinnoilta pois käyttäen 80 karkeutta epäkeskokoneessa. Lopulta puhaltaisin soodalla kaikki hankalat paikat, minne on vaikea päästä veitsen terällä ja hiomalla (takavalon syvennykset, oven karmit, etuspoileri jne.)


Tällä hetkellä rassi on maalarilla ja toivon mukaan hän ajaa vielä tämän syksyn aikana. Mukavia rakenteluhetkiä kaikille lukijoille!

Pappatunturi 16.07.2010 08:38

KIITOS:salut: Olipas paljon hyvää tietoa aiheesta. Oma vessa tarkoitus puhaltaa parin vuoden kuluttua.

sahara 16.07.2010 10:02

No täähän hyvä juttu oli, ihan niikun olis lukenu alan johtavaa
aviisia "mopilistia". kiitos !

ukormi 16.07.2010 10:17

Siistiä jälkeä.
Paljonko soodapuhalluksen hinnaksi tuli?
Siis raaka-aineet..
Itse teutaroin maalit pois maalinpoistoaineella ja aikasta hulppeasti se tuli itse tehtynäkin maksamaan.

Korvette 16.07.2010 22:28

Ei kestä, kiva jos oli tovereille avuksi. Yhdessä mennään, erilleen tullaan vai miten se meni?

Hinnasta.. laskun sain mutta se ei ollut aivan sellainen kuin sovittiin. Alunperin puhuttiin n. 5h työstä, a' 134e/h verollinen hinta. Lopullinen lasku oli kuitenkin n. kaksinkertainen, joten en sitä missään tapauksessa suostu maksamaan. Odotan edelleen puhaltajan yhteydenottoa asian tiimoilta.

zz-2 17.07.2010 09:03

Quote:

Originally Posted by ukormi
Itse teutaroin maalit pois maalinpoistoaineella ja aikasta hulppeasti se tuli itse tehtynäkin maksamaan.

Keulaosasta rapsuttelin puusepän taltalla. Kulut aika pienet ja rapisi maalit aika iloiseen pois. Pelättyjä raamujakaan ei esiintynyt joten joku päivä loppu autokin saa saman käsittelyn.

MrT 17.07.2010 09:09

Quote:

Originally Posted by Korvette
Alunperin puhuttiin n. 5h työstä, a' 134e/h verollinen hinta. Lopullinen lasku oli kuitenkin n. kaksinkertainen, joten en sitä missään tapauksessa suostu maksamaan. Odotan edelleen puhaltajan yhteydenottoa asian tiimoilta.

oliko se 5h ja a'134¤/maalikerros :confused:

groovyjay 18.07.2010 11:13

Hyväpostaus! Sooda tuntuu olevan kovaa huutoa nykyvään!

Sörsselssön 18.07.2010 17:51

Harkitsitko korin nostoa rungolta?

Korvette 19.07.2010 13:59

Quote:

Originally Posted by MrT
oliko se 5h ja a'134¤/maalikerros :confused:


Eipäs ollut puhetta eri kerroksista. Puhe oli vain, että auto on puhtaalla kuidulla n.5 tunnissa.. ei toteutunut, mutta eihän siitä voi asiakasta tuolla tavoin rangaista ?!

Korvette 19.07.2010 14:00

Quote:

Originally Posted by Finn
Harkitsitko korin nostoa rungolta?


Harkitsin ja olisin sen tehnytkin mutta valitettavasti aika ei millään riitä kaikkeen. Muutenkin uskon rungon olevan hyvässä kunnossa, koska californiassa sade ei ole ongelma. Puhallusta toimenpide olisi toki auttanut kovasti. Ruostetta autossa ei näy oikeastaan missään.

Korvette 19.07.2010 14:01

Quote:

Originally Posted by groovyjay
Hyväpostaus! Sooda tuntuu olevan kovaa huutoa nykyvään!


:cool:

Pappatunturi 19.07.2010 14:02

Quote:

Originally Posted by Korvette
Eipäs ollut puhetta eri kerroksista. Puhe oli vain, että auto on puhtaalla kuidulla n.5 tunnissa.. ei toteutunut, mutta eihän siitä voi asiakasta tuolla tavoin rangaista ?!



No ei , tai siis voi, jos työtä ei ole sovittu urakaksi. Kyllä ammattilainen on velvollinen jollain tapaa pitäytymään annetussa kustannusarviossa. Vielä joku 20% tuntuisi kohtuulliselta ylitykseltä. Toisaalta kattopalan käyttäminen puhallusalustana on mielestäni hyvä syy olla maksamatta laskua kokonaan.

Macho 19.07.2010 23:05

Yleinen käytäntö on max 15% ylitys

http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/...4d05e19ea.aspx

mutta koska oli katon lisäksi lukonreiätkin tohotettu muodottomiksi niin kohtuullinen korvaus lienee alkuperäisen hinta-arvion verran.
Eikä se varmaan ketään yllätä että vuosikymmeniä vanhassa autossa on useita maalikerroksia.

pirre 19.07.2010 23:06

Tnx tipseistä!! Mistäs soodaa voi hakee ja paljonko suunnilleen tuossa operaatiossa sitä meni?

Korvette 19.07.2010 23:10

Quote:

Originally Posted by pirre
Tnx tipseistä!! Mistäs soodaa voi hakee ja paljonko suunnilleen tuossa operaatiossa sitä meni?


Soodaa myy Suomen soodapuhallus, soodapuhallus.fi muistaakseni?
Sitä meni isolla kalustolla jotain 30kg tunnissa muistaakseni ja hintaa on noin euron kilo. Eli jotai pari sataa kiloa lienee lähellä? :cool:

pirre 19.07.2010 23:19

Quote:

Originally Posted by Korvette
Soodaa myy Suomen soodapuhallus, soodapuhallus.fi muistaakseni?
Sitä meni isolla kalustolla jotain 30kg tunnissa muistaakseni ja hintaa on noin euron kilo. Eli jotai pari sataa kiloa lienee lähellä? :cool:


Kiitos, pistetään hankintalistalle. Kaikki muu onkin jo valmiina...

MIC4-90 20.07.2010 00:05

Sukulainen on soodapuolella maahantuonnissa/laitemyynnissä ja ihan yleisesti niin homma on oikeesti tarkkaa hommaa ettei liikaa vahinkoa pääse käymään. On ihan eri asia puhaltaa maalia irti pellistä kuin lasikuidusta lisäksi puhaltajan kokemuksella on iso merkitys. Esimerkiksi millaisella suihkulla tekee minkäkin kohdan.
Eli olkaa vain tarkkoina kun annatte auton jollekkin työstettäväksi. ala on kovassa nosteessa niin kaikenlaisia veivaajia mahtuu mukaan, mutta loistava tuote on kuitenkin kyseessä.

Juke 24.07.2010 21:50

Quote:

Originally Posted by pirre
Kiitos, pistetään hankintalistalle. Kaikki muu onkin jo valmiina...


Minkäs laisilla laitteilla tuota vois kokeilla?

Oon miettiny että vois kokeilla aluksi pisteosien putsausta tuollaisessa "kiina"-mallisessa hiekkapuhalluskaapissa, joka sattuu tallissa löytymään, mahtaako toimia?

Eli käyttäytyykö sooda kuivana samalla tavalla kuin hiekka???
Sooda ei ilmeisesti mitenkään vahingoita teräs, messinki, kumi tai keraamisia puhalluslaitteiden osia, vaikka jäisi laitteiden sisälle pidemmäksikin aikaa ???

Kun pääsis tuolla kaapilla alkuun, vois kokeilla isompia pintoja 80 litran puhalluskellolla...

T-I 25.07.2010 21:15

Quote:

Originally Posted by pirre
Kiitos, pistetään hankintalistalle. Kaikki muu onkin jo valmiina...

Tässä itsekkin harkinnut sooda-laitteiden hankintaa.
Mennään huomenna kaverin kanssa katsomaan laitteita ja sanovat että sillä voi käyttää kaikkia materiaaleja puhallukseen, soodaa, hiekkaa, lasia etc.
Laitteet tuntuvat kuitenkin olevan aikasta hinnakkaita ja sitten tarvitsevat vielä aika järeän kompuran tuottamaan riittävästi ilmaa, jotta soodalla puhallus onnistuu kunnolla.

Millaisia laitteita Corvette-harrastajilta löytyy?
"Kunnollinen" sooda-laitteisto tuntuu maksavan Suomesta melkein 20k¤ (puhallin ja kompura).

MrT 25.07.2010 21:22

IMT:n vekottimiako olet käynyt kattelemassa?
ei kai huonompia kannata miettiäkkään ;)

T-I 29.07.2010 23:05

Quote:

Originally Posted by MrT
IMT:n vekottimiako olet käynyt kattelemassa?
ei kai huonompia kannata miettiäkkään ;)

Käytiin katsomassa kotimaisia laitteita (Nordblast). Tarkoituksena saada jonkilainen käsitys laitteiden toimivuudesta ja eroista. Nämä oli ensimmäiset laitteet joita pääsin itse kokeilemaan ja uskomatonta jälkeä niillä saa tehtyä. Testattiin myös lasikuituituisia veneen osia, joissa oli gelcoat ja ainakin niissä toimi tosi hyvin.

Onko joku jo hankkinut itselleen laitteet ja jos on niin millaisia kokemuksia löytyy?


All times are GMT +3. The time now is 04:00.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.