![]() |
c 6 z06/zr1
Mistä löytyis zetan ja zr1 akselistojen/tukivarsien erot Vai onko samat? Jarrujen erot on tiedossa.....linkkit?
|
Quote:
Samat ne pitäisi olla.. EDIT: siis tukivarret jne. Vetareissa hämärä mielikuva oli eroja ja välityksissä ainaski. |
Quote:
|
Jarrusettejähän on laitettu zetoihin jenkeissä aika yleisesti, ja muutamat firmat myyvätkin valmista sarjaa, tosin hinta on siellä 8k$ tasossa. Satuloiden hinta on jopa edullinen, mutta levyt discounttinakin kustantaa 1300$ kipale.
|
oha siel paljo eroi esmes mrc mitä o saanu vaa uudempii zetoihi...absit on kans eri ja bcm ei juttele eri mallisten kans
|
Olisi mukava päästä vertaamaan Z06 ja ZR1 jarruja käytännössä esim Apparalla...
|
Muistelen lukeneeni jostain, että ZR1 jarrut ei ole mitenkään erityisen hyvät tositoimiin ja sillä rahalla saa paljon parempia kittejä. En nyt muista mitä ne oli ja oliko se vain mielipide. Onko ZR1 ja Z06 satulat samat? Omissa levyissä on halkeamia reikien ympärillä rivätkä ne kuulemma haittaa pahemmin. Olen kuitenkin ajatellut, että kun vaihdan ne niin semmoisiin keveämpiin moniosaisiin.
|
Quote:
Kyllä ne Brembon kunnon teräslevyt, isot sellaiset, on viimeisen päälle! Veikkaan että samanhintaiset Brembot hakkaa ZR1 hiilarilevyt radalla.. |
Taitaa satulat olla eri, näin muistelen osanumeroista katsoneeni. Onhan zr1:n levyt myös selvästi isommat halkaisijaltaan, ja netti väittää että isoin ero on se, ettei hiilarijarrut häivy vaikka ajaisi kuinka pitkään. Tokihan hiilarilevyt on kevyemmät, mutta ero taitaa hävitä zr1:n tuumaa suurempien vanteiden myötä (kokonaisuutena ei merkittävää eroa inertioissa).
Saman hintaisissa Brembon kisaseteissä (Brembon valmistamat muuten nää vetenkin satulat on) on satulan osuus hinnasta merkittävästi suurempi, ja sieltä se erokin tulee. |
Hiilari jarruissa taitaa olla se huono puoli katukäytössä että kylmänä huono pito. Radalla varmasti teräsjarruja paremmat.
|
Z06:sen ja ZR1:sen jarruissa ei ole mitään yhteistä. ZR1 levyt ja satulat retail USD 11 toboo, 8,5 tonnia halvin tarjous minkä saanut. Satulat on brembon.
Yhtenä vaihtoehtona pitäisin AP Racingia teräslevyillä, hinta koko paketille noin USD 6 toboo. |
Sellainen homma kannattaa ehkä huomioida pääasiallisessa katukäytössä, että kisasatuloissa ei yleensä ole männissä pölytiivisteitä, ns. katumalleissa on. Vaikuttaa kunnossapitotarpeeseen enemmän kuin satunnainen rata-ajelija on todennäköisesti valmis panostamaan.
Hyvä kysymys on minkälainen versio voisi olla ZR1:n satulat + AP Racingin (tai vastaavat) kelluvat teräslevyt. Noiden satuloiden pitäisi olla vääntöjäykemmät kuin zetan satuloiden, kuitenkin pölytiivisteillä, ja isompi levy tuo jäähdytyspinta-alaa ja massaa lisää => levy kuumenee vähemmän. Jarrumomenttihan kyllä riittää zetassakin. Quote:
Harmaa on halvin, esim. partsdirectiltä lähtee $376/kpl, jarrupalat päälle. Tossa edustavan näköinen esimerkki (Pirrelle vähän puuhaa talveksi ;) ): ![]() ![]() |
Quote:
autolehtien testien mukaa zr1 pysähty paremmin ku z06 jarrut kylmin ja kuumin..,vähä sekalaisii mittaustuloksii mut paremmin kuitenki aina,,,isoist nopeuksist hiilijarru toimi selkeesti paremmi |
Näin se taitaa olla, ne kilpureihin ensin vuonna miekka ja kilpi tulleet hiilarijarrut eivät taida olla juurikaan sukua näille nykyisille kadulle tarkoitetuille hiilarijarruille, ts. kehitystä on tapahtunut niin levyissä kuin paloissakin. Tokihan katulevy/-pala on kompromissi, jotta kylmäpitoakin löytyisi siinä määrin, ettei valmistaja saa mainetta "kylmänä hengenvaarallisista jarruista".
|
|
Näistä jarruista.
Hypoteettinen ajatus, jos virittelisin autoa ja laittaisin viriosat otteelle, niin käyttäisin verrokkina tuota C6 Z06 -autoa. Nyt normi C6 2007. Teholisäys menee tuohon väliin, että en usko, että tarvitsee ZR1:stä verrata. Mites tuollaisen Z06:n jarrut istuisi normivetteen ja mahtaisiko jollain palstalaisella olla sellaiset ns. hyllyssä tai ostoslista hyvästä paikasta. Ja onko muuta sellaista huomioon otettavaa ja vaihdettavaa alustassa, johon Trafin tarkka silmä voisi ottaa kiinni. Ohjeistustanne odottaen. t:janne |
Kutoszetan jarrujahan on laitettu ongelmitta myös C5:iin, käsittääkseni C6:ssa pitää laittaa riittävän "tilavat" = zetan offseteilla olevat vanteet, jotta satuloille saadaan tilaa.
Jenkeissä moni viri- tai varaosaputka myy valmiita c6z06-jarrukittejä, joissa on satulat, palat ja levyt. Zetan käyttäminen verrokkina... jos arvata pitää Trafin muut linjaukset muistaen, katsoo se zetan eri malliksi kun runko on alumiinia perusmallin teräkseen verrattuna. Varmaan selviää kysymällä/poikkeuslupahakemuksen tekemällä. |
Jahas, taidan sitten lisätä tähän normiin vain sen 20% tehoa, Trafia varten.
|
Poikkeusluvan vaatinee jokatapauksessa jos on enemmän tehoa kuin vakiossa. 7 kg / kW sääntö koskee myös muuttoautoja.
|
Päästövaatimusten osuudesta nyt puhumattakaan kun kyse on ns. räätälöidyistä viripaketeista -> kannattaa unohtaa koko juttu, ellei ole miettimässä esim. LS7:aa nokalle.
|
| All times are GMT +3. The time now is 11:29. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.