FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Cee nelkun tankki (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=28846)

Marko2805 08.01.2018 15:19

Cee nelkun tankki
 
Millainen ohjelmanumero on vm.95 tankin irrotus. Muutaman vuoden seissy ja tankkaus,jolloin varpaat kastui.
Latasin 10 litraa polttoainetta tankkiin,joten vuotokohdan pitäisi alhaalla olla mut eipä Vuotokohtaa alhaalta näy.
Repäisin aikoinaan sen kupin tankin pohjalta pois jotta sain uuden poltto-aine pumpun sopimaa.
Reiät jäi mut eihän sen purkin kiinnitys voi olla tankin läpi?

LT-1 08.01.2018 21:00

Quote:

Originally Posted by Marko2805
Millainen ohjelmanumero on vm.95 tankin irrotus. Muutaman vuoden seissy ja tankkaus,jolloin varpaat kastui.
Latasin 10 litraa polttoainetta tankkiin,joten vuotokohdan pitäisi alhaalla olla mut eipä Vuotokohtaa alhaalta näy.
Repäisin aikoinaan sen kupin tankin pohjalta pois jotta sain uuden poltto-aine pumpun sopimaa.
Reiät jäi mut eihän sen purkin kiinnitys voi olla tankin läpi?


En ole irrottanut, vielä. Mutta koska ylös ei pääse, alakautta otettava.
Tankki makaa erillisen alumiinisen apurungon päällä, joten apurungon pultit irti ja tankki lasketaan alas. Yläpuolelta luukku pois ja kolme letkua irti sekä pumpun sähköpistoke. Pakoputkien takapöntöt taitaa olla myös tiellä, nehän on pultattu myös apurunkoon kiinni, ja jos muistan oikein niin koripaneeleja ja niiden tukia on myös kiinni apurungossa. Hän tarkentakoon joka tankin on vaihtanut, minä vaan toistaiseksi katsellut alla maatessa ja suunnitellut valmiiksi.

jussi70 08.01.2018 21:49

Takapuskuri pois ja letkut myös. Pannat irti. Näin se muistaakseni oli. Mulla on hyvä tankki ylimääräsenä 70 euroa. Päällä pintaruostetta ja sisältä musta pinnoite ehjä. Ilmoittele jos tarvetta.

PMJ 08.01.2018 21:54

Multa löytyy noita tankkeja, mikäli tarvetta ilmenee

ToniH 09.01.2018 14:42

En muista onko puskuria pakko irrottaa mutta minä irrotin. Hmmm.. letkujen irrotus voi olla hankalaa puskuri paikallaan. Ja sen jälkeen nenän edessä on tämmönen näky:


Seuraavaksi letkut irti ja apurunkon pudotus. Apurunko on 2 tai 3 pultilla per puoli kiinni, helppo homma. Tankki on muistaakseni noilla vaijereilla kiinni autossa ja pannoilla tossa apurungossa.

Pistin vanerinpalan ja tunkin alle avustamaan koko hoidon laskemisessa maahan, tankki ei ollut tyhjä:


Ja tältä se näyttää irtonaisena:



Ja "uusi" vanha tankki kannattaa tietty käsitellä ennen asennusta:


Niin ja tietty uusi bensapumppu paikalleen samalla avauksella, jos orkkis vielä kiinni.

Quote:

Originally Posted by jussi70
Päällä pintaruostetta ja sisältä musta pinnoite ehjä. Ilmoittele jos tarvetta.

Mikä pinnoite? Näissä on muovirakko sisällä.

frost63 09.01.2018 16:27

Iso kiitti kuvista ja ohjeista, sama homma edessä.

Marko2805 09.01.2018 18:50

kiitos kuvista.kyllä ne kuvat vaan kertovat enemmän kuin tuhat sanaa

ToniH 09.01.2018 19:14

Eipä mittää. Mullahan alipaine (viallinen tankin korkki?) imaisi tankin ruttuun, joten orkkistankki meni kaatikselle. Ostin käytetyn tankin tilalle, putsasin, hapotin ja maalasin ulkopuolelta.

Jo vuosia aikaisemmin ulkopintaan alle tuli vuoto, paikkasin sen kemiallisella metallilla ja se paikka piti, kunnes kävi näin.

LT-1 09.01.2018 20:43

Jostain takaraivosta tuli muistikuva että nuo kaapelit tankin ympärillä ovat maadoittamista varten, jotta ei kipinästä leimahda liekkeihin !?

ToniH 09.01.2018 21:02

Mä muistelisin, että ne vaijerit ovat kumipintaisia ja lähtö- ja loppupäät tulevat samaan paikkaan kiinni eli ne ei käytännössä edes koske tankkiin. En keksi miten ne toimis maadotuksena.

Marko2805 18.01.2018 20:19

1 Attachment(s)
Eipä ollut paha homma tuon tankin irroitus.kiitos tonih tsempistä:rock:no kuvassa vasta peräpala irti,ja tankki lähti ku apurungon irroitti.enpä usko että mahtuu alakautta pois ilman peräpala irroitusta kuten lt-1 meinasi.

wili1 08.03.2018 00:18

Kiitos kuvista. Vaikka en tankkia ole poistamassakaan, niin kiinnosti peräpalan irroitus, joka selvisi kuvista.

koibe 04.07.2018 21:29

Pääseekös tankin anturiin käsiksi ilman puskurin irroitusta ?

Marko2805 04.07.2018 21:36

Quote:

Originally Posted by koibe
Pääseekös tankin anturiin käsiksi ilman puskurin irroitusta ?

Vm.95:ssa korkin ympärillä muovikaukalo jonka alla n.8 kpl pultteja jolloin saa paketin ulos.paketissa pa pumppu ja säiliön anturi

koibe 04.07.2018 21:55

Ok täytyy purkkaa luukku pois ja alkaa tutkii miks löpö mittari sekoilee :(

ToniH 05.07.2018 12:12

Kun olet ottanut muovikauluksen pois niin tarkkaile bensantäyttöreiän asemaa vrt. korin reikä. Jos on selvästi sivussa pituussuunnassa niin voi olla tankki rutussa. Tommosessa tilanteessa minun mittari rupesi näyttämään mitä sattui.

Se tankin pickuppi on muuten kovasti ruostuvaa kamaa, löytyiköhän C4:seen jostain rosterista aftermarkettia? Hämärä kuva olisi, että jossain oisin semmosen nähnyt mutta en ole varma muistanko oikein.


All times are GMT +3. The time now is 11:45.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.