FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   86' 5.7TPI käynnistys ongelmia?? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=7496)

mätkä 15.08.2007 11:31

86' 5.7TPI käynnistys ongelmia??
 
Terve

Vette ei tahdo lähteä kunnolla käymään kuumana tai haaleana. Kylmänä lähtee aina avainta näyttämällä. Tai lähtee joka kerta käyntiin mutta käy sekunnin pari tyyliin 200 kierrosta/min. mikähän tällaista vois aiheuttaa? tulpat uusia? ei kyl niiden vanhat pitäs olla. Vika koodeja ei tule paitsi koodi 32 joskus harvoin, EGR ei muuta imusarjan alipainetta. mutta tuon ei kaiketi pitäs olla missään tekemisissä käynnistyvyyden kanssa? Hyviä neuvoja, kiitos:confused:

MikkoM 15.08.2007 11:44

Suuttimet vuotaa:confused:

Nipa 15.08.2007 11:58

Niin se taitaa olla kun MikkoM sanoi

mätkä 15.08.2007 14:13

voiko vika olla suuttimissa jos kulutus on ok noin 11 matkas ja muutenkin pelaa hienosti? Millähän sen vois todeta että suuttimet vuotaa? vai pitäskö ostaa ensin jotain ihmeparannus ainetta bensan sekaan:p

Yorcci 15.08.2007 14:28

Quote:

Originally Posted by mätkä
voiko vika olla suuttimissa jos kulutus on ok noin 11 matkas ja muutenkin pelaa hienosti?


Tottakai voi. Eikös kaasarikoneissa aikanaa kylmäkäynnistyksessä ollut usein hyväksi painaa vähän poljinta ennen käynnistystä (ruiskauttaa palotilaan vähän bensaa?), mutta auta armias, jos menit painamaan kaasua kuumaa konetta käynnistettäessä. Sit odoteltiin varttitunti, kun tulpat kastuivat.

Quote:

Originally Posted by mätkä
Millähän sen vois todeta että suuttimet vuotaa?


Eiköhän siihen jokin testi löydy. Manuaalista ainakin, itse olen 150 km:n päässä omasta manuskasta vielä pari päivää.

Quote:

Originally Posted by mätkä
vai pitäskö ostaa ensin jotain ihmeparannus ainetta bensan sekaan:p


Ei. Ei auta.

MikkoM 15.08.2007 14:42

Quote:

Originally Posted by mätkä
voiko vika olla suuttimissa jos kulutus on ok noin 11 matkas ja muutenkin pelaa hienosti?

Tuo sahaaminenhan johtuu siitä että suuttimet päästää paineet pois.

morgan_kane 15.08.2007 16:38

Voihan sitä testailla, ainakin jos on bensanpainemittari, jolla kattoo, lähteekö paineet heti sammutuksen jälkeen laskemaan kun lehmän häntä.

Voit myös kokeilla sahata sitä käyntiin kaasu pohjassa, jolloin saa ilmaa enemmän ja pitäis lähteä teoriassa vähän paremmin käyntiin rikkaalla seoksella.

Macho 15.08.2007 16:53

Quote:

Originally Posted by Yorcci
Quote:

Originally Posted by mätkä
pitäskö ostaa ensin jotain ihmeparannus ainetta bensan sekaan

Ei. Ei auta.


Rohkenen olla eri mieltä, toisinaan noista on apua. Aineella on väliä, Forten fuel system cleaner on hyvä valinta.

ToniH 15.08.2007 19:00

Suuttimien vuototesti autolle, joka käynnistyy seistyään hetken huonosti:
1. istu autoon
2. paina kaasupoljin pohjaan ja pidä 45 sekkaa pohjassa
3. päästä poljin
4. ota avain taskusta ja käynnistä auto

Jos tämän testin kanssa käynnistyi hyvin niin vuotavat. Toi polkimen pohjassapito avaa kaasuläpän ja vuotanut bensa pääsee haihtumaan, jolloin sen aiheuttama käynnistysongelma haihtui sen mukana.

Suuttimet voivat myös mennä osin tukkoon, jolloin seuraa muuta ongelmaa tai niiden sähköt menevät rikki ja taas kaikenmoista hauskaa. Eli eritt. tärkeitä osia koneen toiminnalle.

Vet 16.08.2007 15:33

Suuttimet tai vakuumivuoto. Mulla oli joskus radikaali suuttimen vuoto kun 0-rengas levisi. Sen haistoi, mutta huomasi myös kulutusmittarista. Tyhjäkäynnillä 87 litraa....

mätkä 17.08.2007 09:18

taitaa kaikki viitata vuotaviin suuttimiin. mikä osa niistä menee yleensä "rikki"? vai onko ne aina vaihtotavaraa? Pikkuveljellä on ylimääräset suuttimet ilmeisesti 5.7TPI camarosta pitäs olla toimivat(numero kyljes 5235302). aattelin et voisin koittaa niitä? millanen homma toi suuttimien vaihto on? Hyvät niksit ja mitä muuta osaa tarviin tiivisteitä yms? Bensa tosiaan välillä haisee ei nyt paljon mutta kumminkin, no en aina bensakone benslle haisee, ainkain noi vanhemmat sotakoneet:cool:

Tyhjäkäynti on myös aavistuksen ontuva, tiedä sitten johtuuko se taas noista sähköhimmeleistä, ilmastoinnista jne. kompura kyllä pysyy tyhjäkäynnillä koko ajan päällä. sahaa 500-700rpm väliä, välillä 800:kin???

janiv 17.08.2007 10:02

Onks tässä topikissa vähän samansuuntasia ongelmia ollu. Ratkaisukin näköjään löytyi suuttimien vaihdosta.

mätkä 17.08.2007 10:17

hyvin samalta tuo kuulostaa, siis lähtee käymään vajailla pytyillä. ja saa pysymään käynnissä pikkusen kun härnää kaasua niin alkaa käymään kunnolla. mutta milainen tuo suutinten vaihto on työnä? onko jotain huomioitavaa? tänä aamuna kun taas töihin menin niin tuntus että kulutus mittari on ruvennu näyttämään vähän enemmän. pelais ny ******* kun joka päivä tarvii ajaa melkeen 200 kilsaa ainakin pari viikkoo.:(

MikkoM 17.08.2007 10:29

Quote:

Originally Posted by mätkä
hyvin samalta tuo kuulostaa, siis lähtee käymään vajailla pytyillä. ja saa pysymään käynnissä pikkusen kun härnää kaasua niin alkaa käymään kunnolla. mutta milainen tuo suutinten vaihto on työnä? onko jotain huomioitavaa? tänä aamuna kun taas töihin menin niin tuntus että kulutus mittari on ruvennu näyttämään vähän enemmän. pelais ny ******* kun joka päivä tarvii ajaa melkeen 200 kilsaa ainakin pari viikkoo.:(

En oo vaihtanu, mutta eikö ainakin plenum ja runnerin pidä irroittaa, ei kai tuo nyt paha rasti pitäis olla:confused:

Nipa 17.08.2007 10:59

Quote:

Originally Posted by mätkä
hyvin samalta tuo kuulostaa, siis lähtee käymään vajailla pytyillä. ja saa pysymään käynnissä pikkusen kun härnää kaasua niin alkaa käymään kunnolla. mutta milainen tuo suutinten vaihto on työnä? onko jotain huomioitavaa? tänä aamuna kun taas töihin menin niin tuntus että kulutus mittari on ruvennu näyttämään vähän enemmän. pelais ny ******* kun joka päivä tarvii ajaa melkeen 200 kilsaa ainakin pari viikkoo.:(

Nyt vasta huomasinkin tuon sun sijainnin ;)
Eipä mikään kovin paha homma ole vaihtaa jos multakin onnistui. Runnerit/plenum pois, bensalinja irti ja nostaa bensakisko pois. Siitä ne sitten pitäisikin jo saada napsauteltua irti (varovasti niiden kiinnikkeiden kans, on aika ohutta tavaraa).
Ehkä samalla kannattaa varata koko yläpään tiivistesarja, niin samalla kannattaa ainakin kurkata ettei imusarjan tiiviste vuoda mistään (mulla oli pari pulttia melkein käsin väännettävissä auki).
Kamat takaisin kasaan ja taas kulkee. Siellä läppärungon alapuolella on se IAC-sensori (uskoisin ainakin että -86ssakin on) joka säätää sitä tyhjäkäyntiä. Samalla kun osat on irti niin kannattaa kurkata kuinka siistissä kunnossa se on, samoin kuin läppärunko kannattaa kans puhdistaa kunnolla.
P.S. joko sait ristikon vetariin?

Nipa 17.08.2007 11:03

Eli tommonen tiivistesetti kannattaa hommata, niin samalla sen imusarjankin kattoo momenttiin (uuden tiivisteen kera)

http://www.ecklers.com/product.asp?p...7&dept_id=1261

mätkä 17.08.2007 11:29

no juu eipä näytä tiivistesarjan hintakaan pahalta. jos sais suomen maasta alle 50 euron. sain ristinivelet lauantaina illalla Niemensivun Sepolta. hyvää palvelua, sai auton taas liikenteeseen. Eilen vaihdoin kuskin puolelle varuiks kans ristikot. Onneksi sato vettä kaatamalla eikä ollut tallia ja pakko oli saada vette nippuun että pääsi töihin. Noo, eipä tullu edes kipeeksi ainakaan vielä vaikka vähän kastukin:D kai pitää joku ilta ens viikolla vaihtaa suuttimia. mistähän tiivisteitä kannattas kysyä? Toisin sanoin mistä saa halvimmalla:)

MikkoM 17.08.2007 12:01

Quote:

Originally Posted by mätkä
kai pitää joku ilta ens viikolla vaihtaa suuttimia. mistähän tiivisteitä kannattas kysyä? Toisin sanoin mistä saa halvimmalla:)

Kysäses vaikkapa "Poppamieheltä". ;)

janiv 17.08.2007 12:28

Quote:

Originally Posted by mätkä
no juu eipä näytä tiivistesarjan hintakaan pahalta. jos sais suomen maasta alle 50 euron.

Taitaapa saada alle 40 €:n Racers Placesta "poppamieheltä." Olikohan se nyt niin, että 1,3 x $Ecklers = € :confused: Vai 1,2 vai 1,18 vai 1,23:confused:
Quote:

Originally Posted by Nipa
läppärungon alapuolella on se IAC-sensori (uskoisin ainakin että -86ssakin on) joka säätää sitä tyhjäkäyntiä.

Viilataan nyt vähän pilkkua,,, IAC ei oo sensori vaan askelmoottori tai vastaava jonka ilmareikä suurenee/pienenee ECM:n ohjaamana, että tyhjäkäynti pysyy kohillaan.

Sitkun niitä suuttimien AMP junior power timer liittimiä saat rikki niin niitä saa lisää esim. VPV:ltä ja Vaasan elektroniikkakeskuksesta.

t: C3-mies joka ei oo C4:sen konepeiton alle nähnytkään ;)

mätkä 20.08.2007 22:01

oon nyt ajanu tankillisen bensaa ja Valvolinen fuel system cleaneriä ja tuntus et toimis paremmin. Jos ei sit oo vaan toive ajattelua, ennen sitä tosin meinas kerran jo jäädä parkkipaikalle kun ei tykänny millään lähteä mutta sitten sai kun vaan uskalsi kaasua painaa käynnistäessä. nyt tuon mömmön jälkeen tuntus et toimii mut ei se vika kyllä vielä poiskaan ole lähtenyt. Ja tuo tosiaan auttaa kun pitää kaasua pohjas ennen starttausta. Tuolloin kun ei meinannu lähtee käymään niin pistin tunniks vessapaperi paketin kaasun päälle ja menin takasin kauppaan:) eli suuttimet vuotaa mut ne makso 121¤/tsibale us-partsilla? Aika hapokasta. vai huolletaanko niitä jossain, paikallinen koneistamo ei tienny mitään bensakoneen suuttimista! Ugh, olen puhunut:rolleyes:

MrT 20.08.2007 22:18

Quote:

Originally Posted by mätkä
eli suuttimet vuotaa mut ne makso 121€/tsibale us-partsilla? Aika hapokasta. vai huolletaanko niitä jossain, paikallinen koneistamo ei tienny mitään bensakoneen suuttimista! Ugh, olen puhunut:rolleyes:

hyvä kun kysyit UP-hinnan ;) veikkaan että ipen ja MikkoM:n suosittelema "asiantuntija" diilaa suutimet 75€/kpl mutta Peku varmaan kertoo mihkä hintaan sarja irtos kun en ite nyt muista :rolleyes:

MikkoM 20.08.2007 22:26

Quote:

Originally Posted by MrT
hyvä kun kysyit UP-hinnan ;) veikkaan että ipen ja MikkoM:n suosittelema "asiantuntija" diilaa suutimet 75¤/kpl mutta Peku varmaan kertoo mihkä hintaan sarja irtos kun en ite nyt muista :rolleyes:

No tuo pitäis kyllä olla jo lähempänä totuutta;)
http://www.mamotorworks.com/corvette...rame=3.139.792
http://www.mamotorworks.com/corvette...rame=3.139.791

janiv 20.08.2007 22:40

Quote:

Originally Posted by mätkä
mut ne makso 121€/tsibale us-partsilla?

Meinasin tipahtaa penkiltä ku luin ton :confused: :confused: :confused: Oisin veikannu, että per puoli siis 4 kpl hinta ois tommonen.

Entäs käytetyt? Oiskohan noi sopivat. Miekun en C3:sen omistajana tiiä mitään tommosista ihme suuttimista. Tosin mistäpä noitten käytettyjen kunnosta koskaan tietää.

Voikos suttimista muuten vuotaa pelkät tiivisteet? Eikös niissä jonniilainen O-rengas ole? Ainiimut eikai niistä sit vuotas bensa vaan ilma :confused:

ToniH 21.08.2007 00:38

Ja toi Madinkin hinta on vielä riistoa (Vette-tax). Olen ostanut 2 sarjaa uusia ja hinnat oli jotain USD 200-250 luokkaa.

Pesuaineet ei muuten auta vuotamiseen ja muistan lukeneeni jostain opuksesta, ettei niitä oikein sais Vetten myllyyn edes tunkea.

Ps. en nyt jaksa kaivella vuosimallia mutta ainakin 90-91 käytössä olevia Multecceja ei voi rempata. Muut mallit on rempattavia mutta uudet saa melkein halvemmalla jenkkilästä. Remppoja tekee http://www.alppilanautohuolto.fi/ "Huoltaa" ne muuten multecitkin mutta se on turhaa rahan menoa.

Nipa 21.08.2007 07:29

En muista mistä tuli, mutta nyt on Ford Racingin suuttimet niin maksoi muistaakseni $199 setti. Hyvin on toiminut, vaikka oli Fordin logo paketissa 8-[

KapaTheMan 21.08.2007 08:48

Tossa muutama vuosi sitten hommasin suuttimet hestec hariselta(toijalan autosähkö) Teki vielä pienen sorvauksen jotta menivät heittämällä vanhoihin paikkoihin ja ei mun mielestä silloin maksanut mansikoita...
Ja Harisella on suuttimen testauspenkkikin, jos haluu testauttaa... miten toimii. Ja jonkin moista huoltoo niihin voi tehdäkkin, mut tarkemmin en tie että mitä.

ToniH 21.08.2007 09:45

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Nipa
En muista mistä tuli, mutta nyt on Ford Racingin suuttimet niin maksoi muistaakseni $199 setti. Hyvin on toiminut, vaikka oli Fordin logo paketissa 8-[


Mun eka satsi oli itseasiassa Mustangin 19# suuttimet vakiokoneeseen ja toka Ford Racingin 24#:t. Ford ilmoittaa noi virtaukset eri paineella kuin GM, joten ne vastaa hieman isompia GM suuttimia.

mätkä 21.08.2007 11:41

Quote:

Originally Posted by ToniH
Mun eka satsi oli itseasiassa Mustangin 19# suuttimet vakiokoneeseen ja toka Ford Racingin 24#:t. Ford ilmoittaa noi virtaukset eri paineella kuin GM, joten ne vastaa hieman isompia GM suuttimia.


No mitähän täs sit pitäs tehä? Oisko noi foorttin suuttimet halpoja/kova sana? ja minkä malliset kantsis ostaa jos hiukan sais samalla lisäpotkua ni ei niin kovaa harmittais pistää vähiä rahojaan vakio-osiin :D Mun kones on käytännös vakio, peltisarjat ja putkisto, katti poistettu. Mistä alan kyselemään noita voorttin suuttimia? Muistaako nipa mistä hommasit omas?

ToniH 21.08.2007 16:36

Suuttimilla ei tipu lisätehoa vrt ehjät vakiot eli siitä ei kannata huolehtia.

Noi ekat ostin tuolta: http://www.fiveomotorsport.com/
Maksoi itseasiassa muistaakseni alle 200 mutta on vissiin nostanut hintojaan kun on alkanut kauppa käydä.

Nipa 21.08.2007 19:40

Quote:

Originally Posted by mätkä
No mitähän täs sit pitäs tehä? Oisko noi foorttin suuttimet halpoja/kova sana? ja minkä malliset kantsis ostaa jos hiukan sais samalla lisäpotkua ni ei niin kovaa harmittais pistää vähiä rahojaan vakio-osiin :D Mun kones on käytännös vakio, peltisarjat ja putkisto, katti poistettu. Mistä alan kyselemään noita voorttin suuttimia? Muistaako nipa mistä hommasit omas?


Taisi olla www.madvet.com tai www.zip-corvette.com mistä aikoinaan tuli. En nyt ehtinyt laskunippua selailla. Madilla ei enää ollut kuin $65/kpl mutta zipillä näyttäis olevan $330 Accelin 21 tai 24. Mulla on kans noi siniset Fordin 24:set.

mätkä 23.08.2007 12:48

No niin. Kukaanhan mua ei usko mutta pääasia että itse uskon:D Valvolinen ostos-tv esson-baari ihmeparannus aineen jälkeen joka kerta lähtenyt hyvin käymään kylmänä ja kuumana ainakin toistaiseksi. 5 päivää ajeltu reilu 800 kilsaa eikä mitään ongelmia. :rolleyes: Ei nyt sitten vielä viitti mitään suuttimia ruveta hommaileen kun kerran toimii taas.

Kulutus on kyllä silti jostain syystä koholla. 11 menee matkas mut eikö tällä pitäis aika helposti päästä alle kymppiin? Pistän tästä tietokoneen kiinni jahka kerkiän ja kattelen vähän anturien arvoja jos niistä jotain selviäis.

janiv 23.08.2007 13:01

Mie uskon ;) Mie en tiiä yhtään miten suuttimet toimii, mut jokuhan siellä varmaan avautuu ja sulkeutuu. Oisko ne vaan voinu mennä niin paskasex, että ei oo päässy kokonaan sulkeutumaan ja sit vaan vuotaa tai jotain:confused: Puhtaus on puoli ruokaa joten miksei kaasutin- ja suutinpuhdistusaineet toimis ja auttas jotain?

No pääasia, että taas toimii:cheers:

ToniH 23.08.2007 13:32

Asia ei ole niin yksinkertainen. Kyse on pinnoitteista. Esim. kaasarinputsausaine pesee kaasuläpistä, IAC:sta ja happianturista pinnoitteet pois ja varsinkin jälkimmäisten kohdalla se voi olla kohtalokasta (riippuen aineesta). Suuttimien putsausaineet voivat tehdä samaa.

Tästä syystä tehdasmanuaalissa erikseen varoitetaan niistä ja joku kaasarinputsausaineen ainesosa kiellettiin erikseen (mainittakoon, että itse luin tämän kohdan sen jälkeen kun olin putsannut IAC:n ja se yllättäen meni romuksi laakista. Kantapään kautta sitä viisastuu).

Muistakaa, että jopa tiivistesilikonit piti valita niin, etteivät ne riko antureita ja niitä ei edes tungeta aktiivisesti sinne imuvirtaukseen.

Päätä saa siis käyttää. Bubba ja syväjokimiesten kansanviisaudet (tää toimi ukin Zetorissaki vuonna 1900) ja mutut kannattaa jättää himaan näiden kanssa leikkiessä ;)

Vet 23.08.2007 15:31

Quote:

Originally Posted by mätkä


Kulutus on kyllä silti jostain syystä koholla. 11 menee matkas mut eikö tällä pitäis aika helposti päästä alle kymppiin? Pistän tästä tietokoneen kiinni jahka kerkiän ja kattelen vähän anturien arvoja jos niistä jotain selviäis.


Vähän off-topic, mutta itselläni isommilla suuttimilla ja isommalla koneella keskikulutus tippui 10,5 litraan. Valitettavasti ei pidä paikkansa vaan ECM laskee kulutuksen väärin kun suutin on vähemmän aikaa auki normaalilla
kaasujalalla.

repsa 24.08.2007 10:54

Minä tilasin tämän setin jossa on kaikki tarvittava: http://www.mamotorworks.com/corvette...rame=3.139.794

Tuli muuten alle viikossa kotiin. Aika hyvin kun ajattelee että tavara tuli Jenkeistä.

Nipa 24.08.2007 11:01

Quote:

Originally Posted by mätkä
Kulutus on kyllä silti jostain syystä koholla. 11 menee matkas mut eikö tällä pitäis aika helposti päästä alle kymppiin? Pistän tästä tietokoneen kiinni jahka kerkiän ja kattelen vähän anturien arvoja jos niistä jotain selviäis.


Riippuu kai vähän perästä, mutta ei sillä nyt helppo oo kymppiin päästä. Tosin ittellä koneen mukaan 9,9 nyt :) rauhallinen kuski ku oon :rolleyes:

Yorcci 24.08.2007 11:07

Quote:

Originally Posted by mätkä
Kulutus on kyllä silti jostain syystä koholla. 11 menee matkas mut eikö tällä pitäis aika helposti päästä alle kymppiin?


Kyllä pitäis. Mulla on (2.59 perävälityksellä) reilun 3000 km:n ajolla keskikulutus 11.6 l/100 km, mutta sisältää myös aika paljon kokolailla reipasta kaupunkiajoa. :twisted: Matka-ajossa tuolla aavikkoperällä pääsee 8 l tuntumaan, kyllä 3.07 perävälitykselläkin pitäisi alle kymppiin mennä matka-ajossa.

Nipa 24.08.2007 11:11

Joo, tosiaan mätkä jos ajat Vaasa-Kiimajärvi väliä niin kyllä siinä pitäis kulutusmittarin näyttää 7-9 välillä. Mullakin on 8 paikkeilla uudella 3.07 perällä

mätkä 24.08.2007 12:35

Joo kyl mulla kulutus mittari vaihtelee matkas 10-13 litran välillä. joku pielessä. tosin edes tiedä koska tohon on edes tulpat vaihdettu. Satasessa nelosella 1800rpm. Kolmosella on jotain 2300rpm. veikkaisin et perä on 3.08 tai sinnepäin.

akema 24.08.2007 14:24

Kato RPO koodit sieltä hanskalokerosta, koodi G44 olis "Rear axle 3.07 ratio" ja voi olla vielä G92 "Performance Axle Ratio (3.07:1)" ni tiedät mikä perä siinä pitäs olla.

Nuo mun autosta löytyy ja on -86

Cocco 29.08.2007 22:48

Quote:

Originally Posted by mätkä
Joo kyl mulla kulutus mittari vaihtelee matkas 10-13 litran välillä. joku pielessä. tosin edes tiedä koska tohon on edes tulpat vaihdettu. Satasessa nelosella 1800rpm. Kolmosella on jotain 2300rpm. veikkaisin et perä on 3.08 tai sinnepäin.

Noitten kierrosten perusteella sulla on 3.07 välitys. Mulla (G44) täsmälleen samoja kierroksia pyörii motti noissa satasen vauhdissa. Ja kulutuksessa oon päässy alle kympin vain maantiellä, missä saa ajella alle satasta :rolleyes: Sekalaisessa ajossa keskikulutus 12+. Ei tosin välttämättä oo sytty ja suuttimet ihan tikissään :confused:

Dalton 29.08.2007 23:25

Quote:

Originally Posted by mätkä
Joo kyl mulla kulutus mittari vaihtelee matkas 10-13 litran välillä. joku pielessä. tosin edes tiedä koska tohon on edes tulpat vaihdettu. Satasessa nelosella 1800rpm. Kolmosella on jotain 2300rpm. veikkaisin et perä on 3.08 tai sinnepäin.


Vaikea sanoa RPO koodien perusteella: Nehän vain kertovat, miten auto on lähtenyt tehtaalta. Joku on voinut tehdä aikasemmin muutoksia, jotka sitten yllättävät!!! Tästä on kokemuksia! Toi kulutus kyllä vaikuttaa oudolta (mittarivika / todella jossain vikaa).

Lähtisin kyllä aluksi tulppien, sytkäjohtojen, sytytyskannen ja -pyöriän vaihdot tekemään ja jos ei tapahdu muutosta, niin sitten vikaa etsimään muualta?

Tietysti myös ajotavalla on merkitystä, mutta tiedän viritittyjä L98:a, jotka matka-ajossa vievät n. 9 l / 100 km pintaan.

ToniH 30.08.2007 11:54

Kannattaa myös tarkistaa kiekkamittarin paikkaansapitävyys vaikka skannerilla. C4 kiekkamittareille joku 200-400 kiekan heitto johonkin suuntaan ei olis yhtään yllättävää. Jos tach filtteri on lepo niin heitto voi olla ihan mitä vain.

Ja kuten jo sanottiinkin: jos suuttimet eivät ole orkkikset niin kulutusmittari näyttää puutaheinää.

Cocco 30.08.2007 22:11

Quote:

Originally Posted by Cocco
Noitten kierrosten perusteella sulla on 3.07 välitys. Mulla (G44) täsmälleen samoja kierroksia pyörii motti noissa satasen vauhdissa. Ja kulutuksessa oon päässy alle kympin vain maantiellä, missä saa ajella alle satasta :rolleyes: Sekalaisessa ajossa keskikulutus 12+. Ei tosin välttämättä oo sytty ja suuttimet ihan tikissään :confused:

Tais osasyynä tähän mun bensankulutukseen olla pielessä ollut sytkäennakko. Oli 2 ast ATDC - pitäis olla 6 ast BTDC - säädin 8 ast BTDC. Nyt seuraillaan... :cool:

mätkä 31.08.2007 09:37

Juu pitäs tarkastaa ainakin toi sytytysennakko. Joitain piuhoja varmaan pitää irrottaa jakakasta ettei tietokone yritä sitä säätää samalla? kö?

tosiaan todellinen kulutus oli 12.8 kun tankkasin viimeks, oikeestaan pelkkää matka-ajoo eli kyllä sitä johonkin menee ylimääräistä. Kai tohon saa ton perus setin uusia eli tulpat, johdot, pyörijä ja jakajan kannen. näin alkuun

Mr Tena 31.08.2007 11:08

Näyttää ihan hyvältä kokoonpanolta...
 
Quote:

Originally Posted by repsa
Minä tilasin tämän setin jossa on kaikki tarvittava: http://www.mamotorworks.com/corvette...rame=3.139.794

Tuli muuten alle viikossa kotiin. Aika hyvin kun ajattelee että tavara tuli Jenkeistä.


Moi!

Mitä kaikkea tuohon settiin oikeen kuuluu??:confused:

Mr Tena 31.08.2007 11:16

Ihan törkee bensan kulutus...
 
Tarttis tehdä jotakin???:D

Kulutus maantiellä tollaset 13 l/100lla ja kun nurkissa revittelee sellaiset 16 l/100lla.

Tankillisella pääsee rapiat 250 km. Ajeluhan on hauskaa, no senhän tietää muutkin.

Millaisia tiiviste settejä on tarjolla? Entäs mitä muuta siihen tarvitaan?
Ois tarkoitus purkaa ja putsata talvenaikana imusarjaa. Kun putsin tuon läppärungon niin silloin ilmeni että imusarja oli aivan musta sisältä.
Samalla täytyy katsoa niitä suuttimia ja niiden kuntoa tarkemmin. Mitä muuta kannattaisi tehdä? Onko vinkkejä.

Palaillaan asiaan...;-)

ZL1 31.08.2007 15:41

Quote:

Originally Posted by Mr Tena
Tarttis tehdä jotakin???:D

Kulutus maantiellä tollaset 13 l/100lla ja kun nurkissa revittelee sellaiset 16 l/100lla.

Tankillisella pääsee rapiat 250 km. Ajeluhan on hauskaa, no senhän tietää muutkin.

Millaisia tiiviste settejä on tarjolla? Entäs mitä muuta siihen tarvitaan?
Ois tarkoitus purkaa ja putsata talvenaikana imusarjaa. Kun putsin tuon läppärungon niin silloin ilmeni että imusarja oli aivan musta sisältä.
Samalla täytyy katsoa niitä suuttimia ja niiden kuntoa tarkemmin. Mitä muuta kannattaisi tehdä? Onko vinkkejä.

Palaillaan asiaan...;-)

No stroukki satsi sinne sisään vaan:D :hockey:

Mr Tena 31.08.2007 15:57

Anteeks tyhmä kysymys? Vai onko niitä ollenkaan
 
Mikä on Stroukki? ja mitä tolla tarkoitetaan?:confused:

Cocco 31.08.2007 16:04

Quote:

Originally Posted by mätkä
Juu pitäs tarkastaa ainakin toi sytytysennakko. Joitain piuhoja varmaan pitää irrottaa jakakasta ettei tietokone yritä sitä säätää samalla? kö?

tosiaan todellinen kulutus oli 12.8 kun tankkasin viimeks, oikeestaan pelkkää matka-ajoo eli kyllä sitä johonkin menee ylimääräistä. Kai tohon saa ton perus setin uusia eli tulpat, johdot, pyörijä ja jakajan kannen. näin alkuun

Se EST (Electronic Spark Timing ???) piuha pitää irrottaa ennenkuin kattoo ennakon. -87:ssa mulla semmonen yhden piuhan liitin jarrutehostimen ja moottorin välissä. vaalean ruskea (tai mikälie oranssi), jossa musta raita. Piuhat menee samaan kuoreen kuin pensapumpun releen johdot. Eli jakajasta ei tartte mitään irrottaa - liitin on erillään.

Jos konehuoneessa on VECI-tarra (Vehicle Emission Control Information) tallessa, niin siitä löytyy ohjeita ja säätöarvot. Tarra on mulla jäähdyttimen koteloiden vasemman puoleisessa päädyssä.
Quote:

Originally Posted by Mr Tena
Mikä on Stroukki? ja mitä tolla tarkoitetaan?:confused:

ZL-1 tarkottanee stroker settiä, jolla muutetaan koneen iskunpituus. Yleensä setti sisältää ainakin kampiakselin, kiertokanget ja vissiin uudet männätkin. Oiskohan semmosessa tiivistesatsi mukana :D


All times are GMT +3. The time now is 09:40.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.