FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Pakkivalot palaa koko ajan? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=10718)

Harha 05.07.2008 17:51

Pakkivalot palaa koko ajan?
 
Niin eli mutkatie cruisingin valoilmiö...
- pakkivalot palaa, jos valot eivät ole päällä eikä pakki ole päällä
- pakkivalot palaa, jos parkit on päällä eikä pakki ole päällä
- pakkivalot palaa, jos ajovalot on päällä eikä pakki ole päällä
- pakkivalot palaa, jos pitkät on päällä eikä pakki ole päällä
- pakkivalot palaa, jos pakki on päällä.

Hienoa, että palaa (=eli siis ne toimii), mutta ne toimii turhan hyvin. Kuka osais jeesata alkuun eli mistä sähköjutusta on kyse? :confused:

Mickey 05.07.2008 18:24

Maadoitus vika.

janiv 05.07.2008 20:08

Shifterissä on se kytkin joka kytkee pakkivalot päälle. Sieltä mie ainaskii lähtisin ekana vikaa ettimään.

Jarmo79 06.07.2008 05:18

Quote:

Originally Posted by ippe73
Shifterissä on se kytkin joka kytkee pakkivalot päälle. Sieltä mie ainaskii lähtisin ekana vikaa ettimään.


Sama juttu. Ainakin jos homma on niin kuin ymmärsin eli että pakkivalot palavat koko ajan.

Jarmo

Harha 07.07.2008 19:23

Quote:

Originally Posted by Jarmo79
Sama juttu. Ainakin jos homma on niin kuin ymmärsin eli että pakkivalot palavat koko ajan.

Jarmo

Joo näin se oli - mutta vain hetkellisesti. Perjataina kaikki ok, lauantaina milloin paloi milloin ei, pääasiassa paloi. Tänään taas kaikki ok.

En mä tajuu. :confused: :mad:

Pantse 07.07.2008 19:41

Oletko kattonu että nuo lamppujen socketit on kunnossa? Mulla nuo oli ainakin niin hapettuneet/ruostuneet/mädät etteivät sen takia toimineet kunnolla.


vetteboi 11.07.2008 09:28

Quote:

Originally Posted by Harha
Joo näin se oli - mutta vain hetkellisesti. Perjataina kaikki ok, lauantaina milloin paloi milloin ei, pääasiassa paloi. Tänään taas kaikki ok.

En mä tajuu. :confused: :mad:


Epäilen samaa vikaa kuin ippe. Vaihdoin keskikonsolissa olevan kytkimen niin sen jälkeen alkoivat myös parkkivalot palamaan silloin kun niiden pitää palaa. Ennen välähtelivät miten sattui. Tosin en vaihtanut kytkintä parkkivalojen takia vaan sen takia että auto ei lähtenýt käyntiin P päällä, vaihteenvalitsinta liikuttamalla piti hakea oikea kohta samalla kun starttasi.

Sinulla näyttää olevan manuaali...en tiedä onko se kytkin erilainen ja onko sen vaikutus ongelmaan samanlainen kuin automaattilootassa...

Harha 16.09.2008 16:54

Kerpule. Tähän ei oo mitään loogista selitystä ja auto pitäis viedä katsastukseen. Lueskelin jostain, että pakkivalojen ei tartte toimia (=eivät ole olleet edes pakollisia ennen 1.1.1984). Onkos näin :confused: eli jos nyppäsen johdot irti ja hurautan katsastukseen niin meneekö läpi jos ei muuten ole huomauttamista? Nyppii nuo oikuttelevat valot, palaa - ei pala - palaa - ei pala... eli ei ollut jatkuvaa kuten originaalissa postauksessa. Mitä milloinkin.

VetteMan 16.09.2008 16:57

Ei ainakaan -71:sestä pakkivalojen toimimattomuudesta huomautettu rekisteröintikatsastuksessa. Ei vielä ole tullut tarkemmin tutkittua missä vika piilee.


All times are GMT +3. The time now is 04:02.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.