FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C3 (vuosimallit 1968-1982) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Nolo kysymys (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=16221)

Ve77e 17.06.2010 13:23

Nolo kysymys
 
Huomenna menen hakemaan tullinpihalta -77 Corvetten.
Ei ole aiempaa kokemusta Corveteista mikä vipu on mihinkin tarkoitukseen. Jotta aamulla ei tarvitse nolona arpoa mistä esim. konepeitto aukaistaan, niin kysyn teiltä? Avataanko konepeitto lokasuojassa olevasta lukosta?
Onko alustassa jokin hyvä paikka josta liinat tulisi vetää kiinni traileriin?

Noloa, mutta kun ei ole nähnyt eikä aiemmin kokeillut :oops:

WBBC 17.06.2010 13:29

Konepeitto avataan ohjaamosta käsin vetämällä kahvasta joka on siinä normaalissa paikassa kuskin vasemman polven edessä, jossa lukee "hood release"

Se lukko lokasuojassa on varashälyttimen katkaisija.

Liinat kannattaa laittaa alatukivarsien ympäri edessä ja myös takana tukivarsien ympäri.

PR1 17.06.2010 13:46

No ei tosiaankaan nolo kysymys. Meitsikin on ollu pulassa uudemman kanssa jonkun kertaa. Konepeiton luulisin aukeavan heti vasemmalta ratin alta. Kysy vain täältä niin kyllä kaverit auttaa!! C4 on itsellä, (porukka varmaan tietää T: Ahvenisto;)

Käytä autoa ihan kuin normaalia peliä pelkäämättä, ajamista vartenhan nuo näkyy olevan tehty tai sitten olen ihan väärässä? Täällä ainakin pelittää paremmin kun joku Ooppeli;) Ikä pitää ottaa huomioon eli C3 on vähän vanhempi, vaihdoin omaan ainakin kaikki nesteet, perä,kone,vaihteisto,jäähdytys, jarruja en ja sen kyllä huomas radalla kun kiehui. Jos historiaa ei tiedossa niin noita suosittelen, sitten ei muuta kun kovaa ajoa ja paljon onnea;)

T: PR

PMJ 17.06.2010 13:48

Niin, ja sitten kun mahdollisesti joudut antamaan apuvirtaa akku on kuljettajan istuimen takana.

Ve77e 17.06.2010 14:03

Kiitos tiedoista, nyt on mukavampi mennä hakemaan autoa ;)

Ps.
Onko kokemuksia aktiivisesta virkavallasta kyselemässä veturin/ trailerin kiloja?

PR1 17.06.2010 14:50

Ei kokemusta mutta paljon antaavat Corveteille anteeksi, sen verran on.
Suomi kaunistuu joka Veten tänne tullessa:)

Corvette63 17.06.2010 14:59

Quote:

Originally Posted by PR1
Ei kokemusta mutta paljon antaavat Corveteille anteeksi, sen verran on.
Suomi kaunistuu joka Veten tänne tullessa:)


Kai se Corvette on auto missä muutkin, eikä poikkeus lakisäädöksiin, jos kuljetuksessa jotain laitonta on. Kyllä varmasti jetsonit pysäyttää, jos sille jotain aihetta vaan antaa.

Ve77e 17.06.2010 15:36

Quote:

Originally Posted by Corvette63
Kai se Corvette on auto missä muutkin, eikä poikkeus lakisäädöksiin, jos kuljetuksessa jotain laitonta on. Kyllä varmasti jetsonit pysäyttää, jos sille jotain aihetta vaan antaa.


En anna aihetta.

WBBC 17.06.2010 15:44

Millainen traileri sulla on?

Vette on tosi matala, ja voi olla että kannattaa ottaa muutama kakkosnelonen mukaan apurampiksi jos meinaa jäädä mahasta kiinni traileriin.

PR1 17.06.2010 15:46

Höpsistä keikkaa, siis sorry vain mut mulle on annettu aika paljon anteeks kun on ollu Vet. En tarkoita että kaikki annettais.. Parasta Toivotellen edelleen: PR

Edit: Tytöillekkin antoi poliisi anteeks kun räpsytteli silmiään, mun työntekijä ja kieltämättä ihan mukiinmenevän näköinen, kertoi vaan mun selityksen kun oli puhelimessa ilman turvavyötä ja ajokorttia. Arvaa olisko mulle tullu sakot? x 3

Noniin nyt luin vähän viestejäkin, auto on siis tosi matala, uudet rampit kun on nyt niin pikkuisen raapaisee vain, toisessa paikassa ottaa vähän pakarista kiinni, sivuputket jos on C3-autossa niin suosittelen varomaan koska ne on niin hienot! Turvallista matkaa, kärryyn muuten pitäis mahtua jos on se juhta leveä malli, pikku e piti hommata et sai vetää, tokkopa nuo nyt tulee kyselemään?

Joo nyt töihin...


All times are GMT +3. The time now is 04:38.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.