FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Uretaani puslista (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=21264)

Soppa79 30.12.2012 18:33

Uretaani puslista
 
Olisi itsellä ajatus laittaa koko alustan puslat uusiksi ja otsikon mukaisten valmistajien sarjoja tullut katseltua.

Onko teillä ko valmistajien sarjoista mimmoisia kokemuksia? Ainakin b5 audiin kun laitoin joskus powerflexit niin sopivuus asennettaessa oli hiukan kyseenalainen (ei kaikki mahtunut ilma työstöä)

Löysin myös suomesta erään yrityksen joka tekee uretaanipuslia mittojen mukaan omavalintaisella värillä. Hinta ko yrityksellä oli lähtökohtaisesti ihan kilpailukykyinen. jostain pitäisi vain keksiä mitat kaikille puslille jotta saisi tarkan hinnan. oiksko jollain esim. uretaani sarja hyllyssä odottamassa asennusta josta voisi mitat ottaa? Kimppatilauksenahan hinnat voisi vielä pienentyä

Edit linkki tekijän sivuille http://www.elisanet.fi/ville-pekka/index.html

MikkoM 31.12.2012 09:20

Liekö kuitenkin helpoin/halvin tilata valmis sarja, eikö noita täydellisiä settejä saa johonkin 200¤ nurkille?
Laitoin viimetalvena omaan kiuluun tuon prothanen sarjan.
Kaveri laittoin energy-suspensionin, enkä nyt sen kummempia eroja tiedä.
Paikalleen molemmat sopi moitteetta, energyn sarjassa oli enemmän asenusrasvaa mukana:rolleyes:

Nova400 02.01.2013 00:13

Itse asentelin tällaisen sarjan ja siitä ei ole pahaa sanottavaa. Puslat meni paikalleen napakasti ja tuntuvat pikaisesti kokeiltuna toimivankin. Rasvaa oli mukana juuri sopivasti.

http://www.summitracing.com/parts/en...ette/year/1995

Vakaajille pitää ostaa tuon päälle paksuuksia vastaavat setit.

MakeC4 21.08.2013 14:48

Tuli auton mukana muutamia puslia joiden paikkaa en oikein ole keksinyt. Edellinen omistaja sanoi vaihtaneensa etupäänpuslat, takapäästä ei tietoa, näyttivät kyllä ihan hyväkuntoisilta. Ehkä vaihdettu, ehkä ei.

Linkissä kuva puslista joita ihmettelen. http://s1018.photobucket.com/user/Ma...cb97e.jpg.html vasemmalta ensimmäiset taitavat olla ne joilla perä on korissa kiinni. Onko muuten kuinka v*ttumainen vaihtaa ? vähän olivat haperan oloiset

Mistä muuten saan takapäähän aurauksen säätöön tarkoitetut "raidetangonpäät". niissa kun kumit näyttää olevan aika valmiit.
Etupäähän näyttää joka pulju myyvän.

Marko2805 21.08.2013 15:31

Ite talven aikana kaikki alustan puslat vaihdoin.työläin oli perän puslat.hyvin sai vanhat pois mut uusien laitossa prässi käteen ja vähä puslien veistämistä.kyl ne sinne menee ku askartelee ja hikeä vuodattaa.rasvaa kunnolla peliin

Soppa79 21.08.2013 15:37

kato prothanen sivuilta noilla paketeista löytyvillä koodeilla että mikä mikin on.

http://prothane.com/vehicle-applications/

Ite en vielä ole ko puslia vaihtanut joten en osaa auttaa mutta hankaluus on niin suhteellista ;)

H3nKaK 21.08.2013 16:18

Quote:

Originally Posted by MakeC4Linkissä kuva puslista joita ihmettelen. [URL="http://s1018.photobucket.com/user/Makek/media/2013-08-21113351_zps5b1cb97e.jpg.html"
http://s1018.photobucket.com/user/Makek/media/2013-08-21113351_zps5b1cb97e.jpg.html[/url] vasemmalta ensimmäiset taitavat olla ne joilla perä on korissa kiinni. Onko muuten kuinka v*ttumainen vaihtaa ? vähän olivat haperan oloiset


vasemmalta oikealle: perän puslat, niinkuin epäilitkin. johonkin koiranluuhun. ohjauskiskon puslat, vai mikälie sen nimi. raidetangonpäitten kumit eteen.

peränpuslat eivät ole paha, eikä koiranluitten, eikä raidetankojenkaan, mutta ohjauskiskon puslat ovat vähän työläämmät.


All times are GMT +3. The time now is 08:55.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.