FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Neuvostoliiton ensimmäinen Corvette? (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=25512)

Pekka Berkeles 08.03.2015 18:27

Neuvostoliiton ensimmäinen Corvette?
 
Olisikohan tää...:




...tai tää:


...tai tää:


Ainakin osa lienee alunperin diplomaattiautoja. Osa varmaan Itä/Länsi-Berliinin kautta tms.

http://freedomcars.ru/retro/oldamcar.shtml#topline1

Linkki oli äskettäin overdrivellä.

Puman 08.03.2015 18:58

Tasa-arvon mallimaassa Neuvostoliitossa politbyroon jäsenet ja KGB:n herrat perheineen olivat huomattavasti tasa-arvoisempia kuin muu kansa ja heille oli omat puolueen kaupat, joista sai kaikkea mahdollista länsitavaraa. Myös autoja.

Näin oli jo Stalinin aikana. Tosin vuosina 1937-1938, kun viikate niitti ihan neuvostoyhteiskunnan yläkerroksia joukkohautaan, noissa kaupoissa käynti väheni hieman. Isä aurinkoisen lähimmät luottomiehetkään eivät voineet olla varmoja, minä yönä heidän oveen koputetaan ja länsitavaran hallussapito saattoi johtaa epäiltyjen listalle. Jopa itse Lavrenti Berija (NKVD:n pomo ja NL:n kakkosmies) jätti Studebakerinsa noina vuosina talliin ja ajeli kotimaan tuotteella.

Pekka Berkeles 08.03.2015 19:33

Quote:

Originally Posted by Puman
Tasa-arvon mallimaassa Neuvostoliitossa politbyroon jäsenet ja KGB:n herrat perheineen olivat huomattavasti tasa-arvoisempia kuin muu kansa ja heille oli omat puolueen kaupat, joista sai kaikkea mahdollista länsitavaraa. Myös autoja.

Jotain tuollaista muistan lukeneeni aikanaan historiantunnilla.

Tuo eka Corvette lienee ihan jotain muuta - tai ainakin sitä on aikanaan muokattu. Konekuituun on sahattu reikä, varmaankin jotain paikallista vaihtomoottoria varten. Kunto kuvissa muutenkin rähjäinen, toinen etuparkki (vilkku?) puuttuu kokonaan jne.

C2-kuvat saattaisivat olla aika vanhoja; tosin vaikka mm. pölykapselit on paikallaan, niin onko tuossa ekassa C2-kuvassa talvirenkaat edessä ja takana kesärenkaat? Ja lunta ei näy missään, tosin puissa ei näyttäisi olevan myöskään lehtiä. Tuulilasin edessä on valtavan pitkä antenni...ja takaosassa jokin käsittämätön putkisähellys matkalaukkuja tms. varten?

pirre 08.03.2015 20:37

C1 Moskovette

Pekka Berkeles 08.03.2015 20:57

Googlasin hieman ja hyvin haparalla arvailulla voisi olla niin, että:

- d-kilpiset olivat diplomattiautoja
- seuraavaksi tuleva numerosarja identifioi maan
- viimeinen numerosarja identifioi auton

Eli esimerkiksi alimman kuvan C2:n rekkari (jos luin oikein) eli "d-04-095" tarkoittaisi diplomaattiautoa d maasta 04 (jenkkilä?) ja autoa 095 (kyseinen Vette).

Pekka Berkeles 08.03.2015 21:04

Quote:

Originally Posted by pirre
C1 Moskovette

Lienee paikallisessa rekisterissä, eli ei todellakaan mikään diplomaattiauto.

MoskoVetten rinnnalle sopisi tietysti TestaRyssä. Eli etäisesti Testarossaa muistuttava kapine naapurimaasta jostain 50-60-luvulta.

On mielestäni Latviassa tai Liettuassa automuseossa nykyään.

jyrkita 08.03.2015 21:08

Kaveri oli aikoinaan töissä Venäjällä..sattui löytämään 73-avon jonka toi sitten Suomeen..voi olla nykyisin erään herrasmiehen joka vaikuttaa täälläkin;) ;)

StadiShark 08.03.2015 22:21

Quote:

Originally Posted by Pekka Berkeles
Lienee paikallisessa rekisterissä, eli ei todellakaan mikään diplomaattiauto.

MoskoVetten rinnnalle sopisi tietysti TestaRyssä. Eli etäisesti Testarossaa muistuttava kapine naapurimaasta jostain 50-60-luvulta.

On mielestäni Latviassa tai Liettuassa automuseossa nykyään.


Testaryssä:

http://en.wikipedia.org/wiki/ZIL-112_Sports

StadiShark 08.03.2015 22:27

7.0 litranen V8 ZIL -118 Junost ja tarina kertoo GM:n halunneen ostaa ko. konseptin, mutteivät Neukuista myyneet.

https://www.youtube.com/watch?v=CFpSJBM0kY4

http://www.oldrussiancars.com/zil-118/

unknown 08.03.2015 22:30

Miten tuo moottoritilan kansi on avattu noin, miksi jäähdyttäjän flekti näkyy konepellin tason yläpuolella, ettei vaan olisi aito kori ja Volga:n tekniikka alla?
(Edit: epäilys heitetty ilmoille jo tuolla aiemmin)


All times are GMT +3. The time now is 12:21.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.