FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   Yleistä keskustelua (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Hallin piirto arkkitehdin pöydällä (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=26961)

Harri -76 02.03.2016 20:04

Hallin piirto arkkitehdin pöydällä
 
Arvon foorumilaiset, hakusessa on kantapään kautta opittua eli mitä ottaa huomioon uuden halli suunnittelussa ja rakentamisessa. Vinkit materiaalien, toteutusten ja huomioitavien asioiden suhteen otetaan kiitollisena vastaan.

Sharkou 02.03.2016 21:35

Loistavaa! Minkäs kokoista latoa pukkaa? :razz:

TOMAS 02.03.2016 21:42

Minkälaista runkosyvyyttä olet ajatellut?
Vaikuttaa runkoratkaisun taloudellisuuteen.

barum 02.03.2016 21:43

Aivan, kyseessähän oli oikeaoppisesti halli eikä talli. :salut:

Kunnon ruuvikompuralle kannattaa varata erillinen tila, sekä toki nostureille, tulityötilalle (kaasunpoistoineen) sekä innostuksen asteesta riippuen myös maalaamolle.

Sharkou 02.03.2016 21:52

Quote:

Originally Posted by barum
Aivan, kyseessähän oli oikeaoppisesti halli eikä talli. :salut:

Kunnon ruuvikompuralle kannattaa varata erillinen tila, sekä toki nostureille, tulityötilalle (kaasunpoistoineen) sekä innostuksen asteesta riippuen myös maalaamolle.


Veit jalat suusta. Mieti myös hallin pohjan mittasuhteita järkevän tilankäytön kannalta. Niin eläkä unohda näiden paikkaa:

http://www.genelec.com/home-speakers...heater-speaker

:rock:

Harri -76 02.03.2016 22:31

Quote:

Originally Posted by TOMAS
Minkälaista runkosyvyyttä olet ajatellut?
Vaikuttaa runkoratkaisun taloudellisuuteen.


Pohja on 30x15 josta 15x5 jää kahteen kerrokseen ja alussa meinaan ulkopuoliseen käyttöön koittaa vuokrata 15x8-10. Sisäkorkeus lapekatolla 6m matala ja 7,5 m korkea sivu.

pirre 03.03.2016 00:48

Hallin suunnittelusta voisi pitää kokoyön iltamat, niin paljon asiassa on muuttujia. Mutta olen samoilla linjoilla Tomaksen kanssa että aloitetaan suunnittelu runkosyvyydestä ja sitten käyttäjän tarpeista.

MPÄ 03.03.2016 09:26

tuota voisi ehkä kokeilla? ei toiminut padillä.....

http://www.hallipeli.fi/index.php?sivu=2742

missähän se runkosyvyyden optimi lienee?

Siis jos haluaa esim. 450 neliötä, niin onko 45x10 paljonkin edullisempi, kuin tuo 30x15? vai tuleeko se kriittinen mitta vasta jossain suuremmissa jänneväleissä:confused:

PR1 03.03.2016 11:13

Omalla kohdalla nosto-ovi ikkunoilla ja jos on rekan mentävä niin käynti ovi.

Vielä kun sais vettetalliin saman. Olis varmaan lämpimämpikin kuin vanhat ei talvella avattavat pariovet.

Viemärit siivoukseen (isot rautamallia) Ajoväylän viekut, kunnon valaistus..
Erikoisvahvistettu betonilattia,Uus asfallti aidatulla pihalla,Hyvä katto...

Puhun vain omasta vuokrattavasta. Kuurnankatu 8. Kokemusta jaetaan.

Mainosmainos: http://www.tori.fi/pohjois-karjala/H...988 .htm?ma=1

zz-2 03.03.2016 17:30

Quote:

Originally Posted by MPÄ

Siis jos haluaa esim. 450 neliötä, niin onko 45x10 paljonkin edullisempi, kuin tuo 30x15? vai tuleeko se kriittinen mitta vasta jossain suuremmissa jänneväleissä:confused:


Tuo 45x10 olis jaettavissa helpohkosti pienempiin väliseinillä. Jos vaan ovia on tarpeeksi. Ei niitä ovia tarvii valmiiksi tehdä. Vaan varaukset runkoon ja sokkeliin.


All times are GMT +3. The time now is 02:08.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.