![]() |
FlatStoppers
Mietin pitäiskö hommata tällaiset jos auto jää kuudeksi kuukaudeksi melko lämpimään tai jopa kuumaan talliin. :confused:
Aiemmin on seisonnat ollu max kolme kuukautta mutta puoli vuotta mietityttää. Onko kellään ollut ongelmia kantikkaista renkaista? http://www.autoanything.com/garage-a...s-flatstoppers |
En vastaa varsinaiseen kysymykseen, mutta pukit ajais saman asian oikeastaan vielä tehokkaammin ja olisivat halvemmat hankkia. Tietenkin tunkki tarvitaan lisäksi pukkien alle laitossa.
|
Mulla oli C4 kerran ihan renkaillakin yli 2v putkeen lämpimässä tallissa (17-18 astetta) eikä ollut mitään ongelmia, vaikka renkaatkin oli jo aika vanhat.
Suosittelen kuitenkin nostamaan pukeille renkaat ilmaan. |
Quote:
Minäkään en vastaa varsinaisesti kysymykseen.. mutta mä siirtelen talven aikana autoa hieman, kääntelen rattia, painan jarrupoljinta jne. Paras tapa olis tietty pitää autoa pukeilla. |
Joissakin renkaissa tulee kantikkuutta jo yön yli seisotuksissa mutta ne pyöristyvät taas muutaman kilometrin ajolla (huomaa joissakin käyttiksissä joissa pienetkin värinät tulevat läpi tai kertautuvat). Ei niistä tarvitse olla huolissaan..
Tunkki ja 3-4 pukkia ovat tosiaan yleiskäyttöisempi vaihtoehto kuin nuo 'design-tuotteet'. |
Muistui mieleen 86 Bmw valmistajan ohje. Paineet 3 bariin.
|
Quote:
Tunkkaus kävi myös mielessä mutta ei millään viitsisi tunkkailla ehjää autoa;) Taidan ratkaista homman näin. Kovalla styrofoamilla. ![]() |
Mulla Vredestein ultrac sessantat ja flat spotit tulee jo yhdessä yössä(ainakin mun rengaspaineilla) joten hankin vuosi sitten germaniasta:
http://www.reifenbett.de/Reifenbetten/Reifenbett-Exklusiv-auf-Mass::4.html?MODsid=020d9bc448c9f73462f181b6c50fe1 d4 Näppärää ajaa talliin eturenkaat noiden päälle (talvella koko setti käytössä) ja auttavat asiassa kyllä. Kuten sanottua niin renkaiden lämmettyä ne pyöristyvät kyllä nopeasti, varsinkin kesäkeleillä, mutta tulihan hankittua. Noita saa siis halutussa leveydessä ja muutamaa eri mallia... |
| All times are GMT +3. The time now is 06:22. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.