![]() |
Jäähdyttimen kehikon tiivisteet, mistä?
Terve
Joskus löysin hyvän ketjun missä oli juttua C3 syylarin kehikon tiivisteistä. Niistä solumuovisista joita siihen kehikkoon oli ainakin mulla liimattu miltei ympäriinsä. Taitaa olla kahta eri paksuutta. Olisiko jollakin tiedossa linkkiä niihin keskusteluihin tai sitten muuten vaan mistä kannattaa lähteä hakemaan jotakin metritavaraa? Etola Kehä 3:n varrella nyt ekana tulee mieleen. Kehikon alla oli muuten shimmejä. Onko jotakin vinkkiä miten niiden suhteen toimitaan? Ilmeisesti siinä säädetään kehikon korkeutta mutta en ole vielä tutkinut. |
Voi löytyä suoraan Jakelta Finnvetestä, tai sitten tilaat itse joltain vettenippeli firmasta. Helposti pystyy tekemään myös itse jäykemmästä teknisestä vaahtomuovista, löytyy sieltä etolasta.
Shimmeillä säädetään keulakappaleen asentoa, eli kehys kun pultattu lokasuojien väliin, voi shimmeillä vähän säätää keulan korkoa. |
Mittaa jäähdyttimen ja kehikon väli, joka on eri sivuilla kuin alhaalla ja ylhäällä. Riippuu tosin syylärin mallista. Lisäksi alle tulee yksi rungon poikittaispalkkia vasten. Tuulitunneliin ympärille kuuluu myös tiivisteet, ideana on saada kaikki ilmavirta pakotettua jäähdyttimen läpi.
vakiopaksuudet käy hyvin. Otat vaan sitä ohuempaa ja paksumpaa. Leveyden kanssa ei ole niin tarkkaa. |
Quote:
Tänx. Tuumasinkin, että pultit pakpttavat kehikon just yhteen paikkaan ja ihmettelin, että eihän siinä mikään säädy; mutta ahaa, lasikuitu sitten vähän säätyy. Täytyy soittaa Jakelle kun mulla on siellä pikku paketti tekeillä, että löytyykö. Quote:
|
| All times are GMT +3. The time now is 01:59. |
Powered by vBulletin.
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.