FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C5 (vuosimallit 1997-2004) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   C5 automaatti vaihdeongelmia (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=30859)

Napolero 01.09.2021 14:19

C5 automaatti vaihdeongelmia
 
Hei, minulla jäi vaihde D:lle, ja keppi liikkuu vapaasti eikä tapahdu mitään.
Eli en saa nyt autoa käyntiin kun ei ole vaihde P:llä tai N:llä. Apua, meneekö shifterin vaihdolla vai onko kaapeli irti jostain…?!? Irrotin shifterin, mutta en osaa siiihen se sitten ammattitaito jää 😂🤔😬:confused:

Skorppi 01.09.2021 15:10

Vaijerilla menee vaihdetieto kepistä laatikolle. Vaijeri voi olla rikki tai irronnut shifterin tai laatikon päästä. Diagnoosia helpottaa jos pääsee kunnolla kurkkaamaan myös auton alle.

klovnikala 01.09.2021 20:19

Quote:

Originally Posted by Napolero
Hei, minulla jäi vaihde D:lle, ja keppi liikkuu vapaasti eikä tapahdu mitään.
Eli en saa nyt autoa käyntiin kun ei ole vaihde P:llä tai N:llä. Apua, meneekö shifterin vaihdolla vai onko kaapeli irti jostain…?!? Irrotin shifterin, mutta en osaa siiihen se sitten ammattitaito jää 😂🤔😬:confused:


Itsellä oli vuosia sitten sama tilanne, vaijerin pää oli murtunut kepin päästä.

Aleksi K 01.09.2021 22:10

Mulla oli kans sama homma jokunen vuosi sitten. Vaijerin pää oli tosiaan murtunut kepistä. Muistaakseni ei ollut ihmeellinen homma vaihtaa, muutaman tunnin jumpalla selvisi ja youtubesta löytyy ohjeet hommaan. Tossa ainakin yhdet ohjeet mitkä nopeesti löysin: https://www.youtube.com/watch?v=CssLRYj5A_I

Napolero 02.09.2021 14:36

Iso kiitos vastauksista, eiköhän näillä vika selviä/lähdetään ongelmaa ratkomaan.
:rock: 🙏👍

Silakka 18.09.2021 17:53

Vinkkinä että vaikka vaijeri olisi gm orkkis niin varmista että se liikkuu laatikon päässä tarpeeksi eli että vaihdevalitsimen ollessa P ja 1 asennossa vaijeri menee pakottamatta laatikon päässä selektorivipuun ääriasennoissa. Tuli vastaan gm orkkis kaapeli jossa pää oli prässätty väärään kohtaan eikä liikerata yltänyt 1 vaihteelle.


All times are GMT +3. The time now is 06:54.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.