FinnShark

FinnShark (http://finnshark.com/forum/index.php)
-   C4 (vuosimallit 1984-1996) (http://finnshark.com/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   C4 sumuvalot päiväajovaloina (http://finnshark.com/forum/showthread.php?t=31872)

Hopsipaapeli 23.03.2025 20:49

C4 sumuvalot päiväajovaloina
 
Moro!

Tänään tuli Hämeenkyrössä vastaan keltainen early C4, jolla oli keulassa ainoastaan sumuvalot päällä. Olen koittanut etsiä tietoa, miten vain sumuvalot saa syttymään, mutta en ole löytänyt yksiselitteistä vastausta. Minulla siis tarvii olla luukut auki ja ajovalot päällä, että sumarit saa palamaan, yksikseen sumuvalot ei pala. Jossain luki, että jos ei toimi yksikseen niin valokatkaisijassa vika (käsitin että se vedettävä katkaisija). Ostin uuden sellaisen, ei vaikutusta. Miten toi oikeasti toimii?

Auto Corvette C4 1987 base, 4+3 manuaali.

VetteMan 24.03.2025 09:43

Alkuperäisellä -87 kytkennällä sumuvalojen pitäisi toimia parkkien ja ajovalojen kanssa.
Pelkkiä sumuvaloja ei saa kytkettyä päälle.
Kytkentää on toki joku voinut vuosien varrella muutella.
Alla -87 mallin sähkökaavio sumuvaloista



Aikanaan -84sessa taas piti muutta kytkentää, kun alkujaan sumuvalot paloivat vaan ajovalojen kanssa.

Mr_MilleR 24.03.2025 16:57

Minulla sumarit palaa parkkien kanssa vm. 1995.

sijani 25.03.2025 10:43

Itselleni tein -84 vetteen sumuvaloista releellä ja luukkulappuihin liitetyllä mikrokytkimellä päivävalot. Kun virta päällä ja luukut kiinni sumuvalot palavat ja luukut auki sumuvalot sammuvat. Virta kytkentään tulee omalla johdolla ja sulakkeella akulta. Katsastukseen otan tuon sulakkeen irti, jolloin sumuvalot toimivat alkuperäisellä tavalla.

Polo Green 04.04.2025 16:55

Quote:

Originally Posted by Mr_MilleR
Minulla sumarit palaa parkkien kanssa vm. 1995.


Näin myös minulla. Etuparkit loistaa konehuoneessa ja takana parkit palaa niin kuin kuuluukin. Auto on vuodelta 94. Onko eri kytkentöjä vuosimallista riippuen?

Hook 14.01.2026 14:13

Näihin on tehty maahantuonnin yhteydessä kaikenlaisia virityksiä, ja sitten aikaisemmat omistajat tehneet siihen päälle vielä omiaan...

Mä palauttelin oman 85:n keulan valot viime kesänä sellaisiksi kun ne oli tehtaalta lähtiessä. Tässä oli siis etuäärivalot otettu pois käytöstä, ja kytketty ainoastaan vilkuiksi. Alkuperäinen äärivalojen syöttö oli kytketty ajovaloumpioihin lisättyihin parkkivaloihin, jotka siis loimottivat konehuoneeseen luukkujen ollessa kiinni. Etuäärivalojen yhteydessä olevat ns. ojavalot oli poistettu käytöstä poistamalla sieltä polttimot.

Veikkaan että noi oli jotain maahantuontikatsastuksen vaatimuksia vuonna -87. Ihan hyvin siellä on joinain vuosina voitu vaatia jotain muutoksia sumuvalojen kytkentöihinkin.

Näiden lisäksi edellinen omistaja oli halunnut että keulalla palaa pelkät sumuvalot, joten nips-naps piuhat poikki parkeilta (niiltä oransseilta) ja sumareilta, ja parkkien syöttö sumareille... eli noin se ainakin onnistuu, eikä tarvi edes koskea sumuvalokytkimeen, kun ei se tee mitään. :roll:

No, nyt nuo kaikki viritykset on poistettu, ja sumuvalotkin saa halutessaan päälle parkkien tai ajovalojen kanssa, kuten 85:ssä alunperinkin. Takaäärivalojen yhteydessä olevat pakkivalot on vielä palauttamatta toimintaan, kun en ole vielä keksinyt mistä ne piuhat on katkottu.

Macho 15.01.2026 17:22

Ai niin sielläkin on pakkivalot. En ole koskaa niitä kokeillut tai laittanut toimintaankaan, mutta olishan ne hienot.

LT-1 15.01.2026 19:52

Mulla oli -95 jenkkimalli ja valot kuten tehtaalta. Pakkivalot paloi takana ja sivuilla ja myös edessä sivuilla vilkun vieressä paloi kääntövalot silloin kun vilkku päällä. Ihan pakolliset syksypimeällä. Äärivalot myös molemmissa päissä ja sumuvalot parkkien kanssa. Kerran pomppas katastuksessa kun pakkivalon kytkin oli hajonnut. Ajelin aina valoisaan aikaan parkeilla eli edessä paloi vain keltaiset parkit samassa kuin vilkku. Jetsonit vilkutti valoja joskus vastaan tullessaan

Hook 26.01.2026 13:26

Quote:

Originally Posted by LT-1
Ajelin aina valoisaan aikaan parkeilla eli edessä paloi vain keltaiset parkit samassa kuin vilkku.


Noin mäkin olen tavannut ajella, ja on käynyt mielessä jos kääntäis noiden logiikan toisin päin, eli parkit päällä palais ikäänkuin koko ajan vilkku eikä vain se himmeä keltainen parkki. Vaatii tietty ylimääräisen releytyksen että vilkkukin vielä toimis. Mutta olispahan sit seuraavallekin omistajalle jotain virityksiä purettavaksi.

Yorcci 26.01.2026 14:48

Quote:

Originally Posted by Hook
Noin mäkin olen tavannut ajella, ja on käynyt mielessä jos kääntäis noiden logiikan toisin päin, eli parkit päällä palais ikäänkuin koko ajan vilkku eikä vain se himmeä keltainen parkki. Vaatii tietty ylimääräisen releytyksen että vilkkukin vielä toimis. Mutta olispahan sit seuraavallekin omistajalle jotain virityksiä purettavaksi.


Eikös toi onnistu niin, että vaihtaa vaan johdot ristiin? Siellähän on kaksilankapolttimo. Sitten vilkutettaessahan se toimisi ihan niinkuin normaalistikin.


All times are GMT +3. The time now is 06:21.

Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.