|
#1
|
||||
|
||||
|
E10 polttoaine
Lueskelin tälläistä otsikkoa:
http://www.talouselama.fi/uutiset/ar...lama/-29102009 Mitähän C3 ja C4 mallit mahtanevat tykätä tollaisesta polttoaineesta, vai onko vaan turhaa median pelottelua? ![]()
__________________
C4 Corvette, love her till my death. C4 1986 4+3man. http://www.cardomain.com/ride/3332770 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Quote:
Tää ilmastonmuutosvouhotus on mennyt jo niin korkeisiin sfääreihin, että oksatpois. Toihan tarkoittais sitä, että Suomen 2 miljoonaa kärryä, pitäis vaihtaa uusiin muutaman vuoden sisällä. Nythän taitaa autojen keski-ikä olla pikkasen päälle 11v No varmasti näitä "vanhoja" bensoja saa jatkossakin, mutta kiitos taas ilmastotalkoiden, niistä vaan saa maksaa verojen muodossa paaaljon enemmän.
__________________
Opel on PoP Astra WRMBCE Walter Röhrl Midnight Blue Comfort Edition Last edited by StadiShark : 29.10.2009 at 15:49. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Miten saadaan biopolttoaineesta houkutteleva ja halpa vaihtoehto? No laitetaan sen hinnaksi 2 ¤ ja muun polttoaineen hinnaksi 4 ¤
![]() |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Quote:
Just tota mä tarkotin, elämä on
__________________
Opel on PoP Astra WRMBCE Walter Röhrl Midnight Blue Comfort Edition |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Quote:
C-3:lle ei mitään haittaa, ellei sellaiseksi lasketa polttoainejärjestelmän kumiosien nopeampaa kovettumista. (johon ilmiöön kumin laatu ilmeisesti vaikuttaa suuresti) Korkeapuristeiset vaan tykkää hyvää tosta, ja sytkää voi ehkä laittaa vielä vähän aikaisemmalle. C-4:n ( -87 )Valmistajan julkaisema käsikirja kertoo seospolttoaineiden käytöstä niin, että etanolia saa olla polttoaineessa max. 10 % tai metanolia max. 5 %. Niin että mun mielestä mitään huolta ei tuosta polttoaineesta meillä ole.
__________________
Nobody is perfect, except captain. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
vaihtelee vaan mightydemoniin isompia suuttimia
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Quote:
Totta puhut veliseni. On toi etyylialkoholi C2H5OH sen verran huonoa ( tai oikeastaan muuhun tarkoitukseen parempaa ) ainetta, että pitää saada suuttimista menemään vähän enemmän aikayksikössä kun pelkkää bensaa.
__________________
Nobody is perfect, except captain. |
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links |
|
|